Röportajlar

Pegasus / Ceyda Şems: Çalışanlarımız Bizim Aile Bireylerimiz
Pegasus / Ceyda Şems: Çalışanlarımız Bizim Aile Bireylerimiz
2 yıldır üst üste 'Avrupa’nın En Hızlı Büyüyen' havayolu olmanızın, istihdam olanakları açısından ne gibi etkileri oldu?

Havacılık sektörü; şirketlerin sürekli gelişim ve büyüme içinde olmalarını gerektiren, oldukça rekabetçi bir sektör. Çalışanlarımız bizim aile bireylerimiz. Başarı ancak işini severek yapan, kurumuna bağlı Aile Bireyleri ile mümkün. Pegasus İnsan Kaynakları departmanı olarak bu bilinçle çalışıyor ve Aile Bireylerimize mutlu, keyifli ve sürekli gelişimin olduğu bir iş ortamı yaratmak için çabalıyoruz. Bu nedenle aramıza katılan her Aile Bireyimizin kariyer gelişimlerini önemsiyor ve yakından takip ediyoruz.

Pegasus Ailesi olarak son yıllarda yaşadığımız hızlı büyüme ile birlikte değişim ve gelişim sürecine girdik. Oldukça genç ve dinamik bir şirkette görev yaparken hızlı büyümenin sonuçlarını da birlikte gözlemleme şansı buluyoruz. Bir şirketin büyümesinin en gözle görülür örneği çalışan sayısıdır. Pegasus Aile Bireylerimizin her sene giderek artan sayısı, büyüme trendimizi ve sağladığımız istihdam olanaklarımızı açık bir şekilde ortaya koymaktadır. 2011 yılı sonunda 1.803 olan Aile Bireyi sayımız 2012 yılı sonunda 2.045’e, 2013 Mayıs ayı sonu itibariyle ise 2.441’e ulaştı.

Ek olarak; artan deneyimimiz ve büyüyen yapımız sayesinde daha önce dış firmalardan almakta olduğumuz hizmetlerden bazılarını kendi bünyemizde verme yönünde yaklaşımlarımız bulunmaktadır. Örneğin Sabiha Gökçen Havaalanı operasyonlarımız daha önce taşeron firma ile gerçekleştirilirken artık kendi bünyemizde görev yapan Aile Bireylerimiz tarafından yürütülüyor. Bu projenin başlamasıyla 328 Aile Bireyimiz daha aramıza katıldı.

Çalışanlarınızın firmaya olan aidiyetini ve bağlılığını sağlamlaştırmak adına ne gibi çalışmalar yürütüyorsunuz?

Pegasus Ailesi’nde açık iletişim, karşılıklı saygı ve sevgi üst yönetimimiz de dahil her birey için önceliğimiz. Aile Bireylerinin duygu, düşünce ve isteklerini anlayabilmek için her sene bağlılık anketleri yapılıyor ve çıkan sonuçlara göre gelişim noktalarımızla ilgili aksiyon planları belirliyoruz. Bilgilendirme ve motivasyon toplantıları ile herkesin bir araya geldiği, anlattığı ve dinlediği ortamlar yaratıyoruz. Her sene İstanbul, Antalya ve İzmir’de düzenlediğimiz aile toplantıları ile üst yönetimimizi tüm Aile Bireylerimizle buluşturuyor, başardıklarımız ve başaracaklarımızla ilgili paylaşımlarda bulunuyoruz. Bu toplantılarda ayrıca her sene gerçekleştirdiğimiz "uçuracak bir fikrim var” yarışmamızın sunumları ve oylamaları gerçekleştiriliyor. Pegasus Ailesi yeni fikirlere, farklı bakış açılarına önem veriyor, bu nedenle iletişim portalımızda sene içerisinde hep aktif olan ve Aile Bireylerimizin fikirlerini iletebilecekleri, uygun bulunması durumunda değerlendirildiği bir öneri sistemi de bulunmaktadır. Bunun yanında CIT (Continuous Improvement Team) adı verilen ve sürekli gelişimi ve verimlilik artışını hedefleyen ekibimiz de yine Aile Bireylerimizin fikirlerini değerlendirmeyi ve uygulamaya koymayı hedeflemektedir. Bunun yanında Pegasus olarak Aile Bireylerimizin iş dışındaki aktivitelerini de destekliyoruz. Her yıl katıldığımız koşu yarışmaları, windsurf turnuvası (PWA) gibi sponsor olduğumuz sportif ve kültürel faaliyetlere katılımlarını teşvik ediyor, hatta çekilişler yaparak Aile Bireylerimizi etkinliklerimize davet ediyoruz.

İçinde bulunduğumuz rekabetçi piyasada işveren olarak tercih edilmek için sunulan maddi olanaklar artık tek tercih sebebi değil. Artık çalışanlar, kendi gelişimlerine fırsat veren kurumlarda çalışmayı tercih ediyorlar. Pegasus Ailesi İK ekibi olarak şirketimizin Aile Bireylerimiz sayesinde başarıya ulaşabileceğine inandığımız kadar Aile Bireylerimizin bireysel başarılarının da doğru geri bildirim ile desteklenebileceğine inanıyoruz.

Halka arz sürecinden biraz bahseder misiniz? Sürecin sonunda ne gibi hedeflere ulaşmayı planlıyorsunuz?

Türkiye’nin halka arz olan ilk özel havayolu şirketi olarak yurt içi ve yurt dışı piyasalardan büyük ilgi gördük. 18-19 Nisan tarihlerinde gerçekleştirilen talep toplama sonucunda, belirlenen arz fiyatından, toplam 10.379 yatırımcıdan 68.178.041 lot talep geldi. Böylelikle yurt içinde 2,4 kat, yurt dışında 2,1 kat talep yaratıldı.

Halka arza bireysel yatırımcıların ilgisi de oldukça yoğun idi. Şirketimizin, halka arz süreci sonunda %34,5’i halka açıldı. Bu süreç bizim için hem keyifli bir deneyim, hem de oldukça yoğun bir öğrenme süreci oldu. Halka açık bir şirket olarak sorumluluklarımızın daha da arttığının bilincindeyiz. IK olarak bizler de verimli büyümeye ve katma değer artışına yönelik stratejilerimizle Pegasus Ailesine hizmet vermeye ve gelişimine yardımcı olmaya devam ediyoruz.
Anasayfa CV Oluştur İş Ara Aday Giriş İş İlanı Ver