Röportajlar

Migros / Demir Aytaç: Perakende Eğlenceli Bir İştir
Migros / Demir Aytaç: Perakende Eğlenceli Bir İştir
Türkiye’de işgücü piyasasına part-time çalışma kavramını ilk kez Migros getirdi. Part-time çalışma modelinin avantajlarını anlatır mısınız? 

Part-Time çalışma özellikle eğitimi devam eden adaylar için oldukça  verimli bir süreç. Bu çalışanlarımız hem iş hayatına erken atılma, perakendeyi deneyimleme fırsatı buluyor hem de aksatmadan eğitimlerine devam edebiliyorlar. Firmamız için en önemli faydası ise üniversiteye devam eden adaylarımıza perakendeyi sevdirip, deneyim kazandırdıktan sonra mezunlardan oluşan bir potansiyel yönetici havuzu oluşturabilmektir.

Part-Time çalışma  kavramı, çalışma saatlerinin esnek olması nedeniyle örgün üniversiteye  devam eden öğrenciler tarafından yoğun bir şekilde talep görüyor. Ayrıca  Üniversite sınavına hazırlanan öğrenciler de yarı zamanlı olması nedeniyle bu çalışma düzenini tercih ediyorlar. Üniversiteyi kazandıkları ilde kadro durumuna göre nakil imkanımız olması nedeniyle de adaylar için  cazip bir fırsat oluşturuyor. 

Çalışanlarınız haricinde, Perakende sektöründe yönetici olmayı hedefleyen gençler için geliştirdiğiniz eğitim programları var mı?

Migros Mağaza Yönetim Akademisi altında kayıtları Ocak 2013’te başlayan Mağaza Yönetici Adayı Yetiştirme Programı’nda, Yönetici Adayları Türkiye’de örneği olmayan sınıf eğitimleri, uzaktan eğitimler, işbaşı eğitimleri ve outdoor aktiviteleri ile yapılandırılmış 6 aylık geniş bir eğitim programına dahil edilip programın sonunda da okullarından mezun olmaları ile birlikte Mağaza Yöneticisi olarak Migros’taki kariyerlerine başlamış olacaklar. Eğitimin yanı sıra yöneticilerimiz ile deneyim paylaşımı, Migros Üniversiteliler Kulübü’ne katılma ve bitirme projelerini şirketimizle birlikte yürütme konusunda da destek imkanı sunuyor olacağız.  

Perakende liginin önemli oyuncularından biri olarak, 2013 yılından beklentileriniz nelerdir? 

Migros Grubu, 18.500 çalışanıyla çok büyük bir aile. Çalışanlarımızın yaş ortalaması 29 ve %72’si Y kuşağı. 2013 sonunda 1000 mağaza hedefine ulaşacağız. Bu süreçte 2013 yılında 3000 kişiye daha istihdam yaratmayı hedefliyoruz. Merkez kadro işe alımının yanı sıra ağırlıklı olarak mağaza personeli ve mağaza yöneticisi işe alımı gerçekleştiriyor olacağız.  

Merkez birimlerde ve mağaza yöneticisi olarak görev yapacak tüm adaylarımızda 4 yıllık lisans mezuniyeti arıyoruz. Özellikle taze gruplarımız için Gıda Mühendisi veya Veteriner olan adaylar tercih sebebimiz oluyor. Mağaza personeli olarak görev yapacak çalışanlarımız da ise açık liseye devam veya lise mezuniyeti şartı arıyoruz. 

"Hayallerimin Alışverişindeyim, Geleceğim Bu Sepetin İçinde” uygulaması ile en başarılı insan kaynakları uygulaması ödülünü aldınız. Bu projeden biraz bahseder misiniz? Proje nasıl ortaya çıktı, ödül almayı bekliyor muydunuz?

2012 Perakende Güneşi Ödülleri’nde En Başarılı İnsan Kaynakları Uygulaması Ödülü’nü alan projenin temeli, 2010 sonunda kurum içinde yapılan Çalışma Hayatını Değerlendirme Anketi ile atıldı. Bu ankete katılan tüm çalışanlar, kariyer ve terfi süreçlerini değerlendirerek taleplerini dile getirdiler. 9 kişilik bir komite kuruldu, bu entegre sistem şekillendirildi ve 2011 yılı Temmuz ayında ‘Hayallerimin Alışverişindeyim, Geleceğim Bu sepetin İçinde’ sloganı ile sistem çalışmaya başladı. Bu sistemin odağında Kariyer Tarifleri uygulaması yer alıyor. 2011 Temmuz ayından bu yana Migros’ta çalışan herkesin cebinde Mağaza Kariyer Tarifleri kitapçığı bulunuyor. Bu kitapçıkta, hedeflenen bir üst kariyer noktasına gitmek için sepete atılması gereken yetkinlikleri ve çalışanın geçmesi gereken yolları tek tek tarif ediyor. ‘Kariyer Tarifleri’ kitapçığında mağazalarda yarı zamanlı çalışmaya başlamış bir personelin 1 yılda mağaza yönetim ekibine, 3 yılda mağaza müdürlüğü ve açılan bölge satış müdürlüğü pozisyonuna nasıl ulaşabileceği net bir şekilde şematize ediliyor. Kısaca, çalışan yanında taşıyabileceği Kariyer Tarifleri kitapçığı ile ulaşmak istediği hedef için yapması gerekenleri elindeki kitapçıktan her an görebiliyor, kariyer hedefini doğrultusunda "İç Başvuru” sistemi ile ilgilendiği açık pozisyona başvurabiliyor. İstediği pozisyon için akademik eksiği olan çalışan, bunu tamamlamak için Anadolu Üniversitesi işbirliğiyle Migros Perakendecilik Ön Lisans ve Lisans Sertifika Programı’na katılıyor. Hem okuyor hem çalışıyor. 

Çalışanların Beklentilerini Karşılamak için Onları Çok İyi Dinlemelisiniz 

Öncelikle her yıl bağımsız bir araştırma kuruluşu tarafından gerçekleştirdiğimiz Çalışma Hayatını Değerlendirme Anketimiz ve takip eden arama çalıştaylarımız veri toplama anlamında bize ışık tutuyor. Bu süreci "Sizin Sesiniz” sloganı ile yürütüyoruz. Üzerinden birimler bazında detaylı sunumlar ve analizler gerçekleştiriyoruz. Amacımız ilk olarak çalışanlarımızı dinlemek, en doğru şekilde beklentilerini anlamak. 

Geçtiğimiz yıl "Perakende Eğlenceli Bir İştir” temasıyla tüm çalışmalarımızın katıldığı iç iletişim etkinlikleri düzenledik. Sistemimizde "Migros’ta Çalışmak Eğlencelidir, Çünkü...” isimli bir başlık açtık ve çalışanlarımızdan kendi hazırladıkları videoları bizlerle paylaşmalarını istedik. Çok güzel içerikler elde ettik. İşimizi ne kadar severek gerçekleştirdiğimizi keyifle izledik. 

Bir diğer motivasyon unsuru ise Migros’a 2012 yılının En Başarılı İnsan Kaynakları Uygulaması dalında Perakende Güneşi Ödülünü kazandıran "Hayallerimin Alışverişindeyim, Geleceğim Bu Sepetin İçinde” uygulaması ile sunduğumuz Kariyer Tariflerimiz. Kariyer planlama sistemimiz tüm çalışanlarımızın beğenisini kazandı.
Anasayfa CV Oluştur İş Ara Aday Giriş İş İlanı Ver