Röportajlar

YVES ROCHER, 2 YILDIR ÜST ÜSTE “EN İYİ İŞYERİ” SEÇİLİYOR!
YVES ROCHER, 2 YILDIR ÜST ÜSTE “EN İYİ İŞYERİ” SEÇİLİYOR!


Aon Hewitt En İyi İşyerleri araştırmasında 2 yıldır 70% - 71% bağlılık oranı ile  üst üste "En İyi İşyeri” seçilen tek perakende markası olan Yves Rocher Türkiye’nin İnsan Kaynakları’ndan Sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi Müge Ergin ile bu başarının perde arkasını konuştuk. Esnek çalışma saatlerinden, çalışanların vazgeçemediği spor desteğine, doğum günlerinde verilen hediyelerden, kişiselleştirilmiş çalışma alanlarına, Secretcv ile beraber yaptıkları QR Kodla Başvuru projesinden, her şeyi dijitalleştirme çalışmalarına kadar birçok uygulamalarının olduğunu vurgulayan Müge Ergin, bizlere keyifli ve farklı projelerinin detaylarından bahsetti.

Çalışan bağlılığını oluşturmak ve korumak adına yürüttüğünüz çalışmalar var mı?

Yves Rocher Türkiye olarak çalışan bağlılığı araştırmalarında lider olan şirketlerden AON Hewitt ile çalışıyoruz. Bağlılık endeksi, liderlik endeksi, performans kültürü endeksi ve işveren markası endeksi dikkate alınarak belirlenen Aon Hewitt En İyi İşyerleri araştırmasında 2 yıldır 70% - 71% bağlılık oranlarımız ile üst üste "En İyi İşyeri” seçilen tek perakende markasıyız. Perakende gibi dinamik bir sektörde bunu sağlamak çok zor bu yüzden bu sonuçlar bizim için çok kıymetli. Samimiyetle söylemek gerekirse yaptığımız hiçbir projeyi "En İyi İşyeri” seçilelim kaygısı ve düşüncesi ile yapmıyoruz. Ancak bizler sevdiğimiz ve inandığımız bir markada çalışıyoruz. İşini severek yapan insanları bünyemize katmamız  sayesinde yaptığımız tüm uygulamalar enerjimizi taşıyor, insan odaklı oluyor ve ‘’En İyi İşyeri’’ olma amacına kendiliğinden hizmet ediyor.

İnsana değer veren organizasyonların her zaman başarıyı yakalayacağını düşünüyorum. En iyi işyeri olmak bir DNA meselesi, şirketin özündeki tüm birleşenlerin liderler tarafından samimiyetle özümsenmesi ve iş sonuçlarını yaratan en önemli kaynak olan insanın, adil ve eşit davranışlarla kurumun odağı olarak alınması gerekiyor.

Çalışan bağlılığı hakkında neler yapıyorsunuz?

Bağlılığın temelinde bence iletişim var. 800 kişilik bir saha ekibimiz var ve bugün itibari ile bu ekipten 225 kişi mağaza müdürü pozisyonunda görev yapıyor. Bizler merkezi olarak aldığımız kararların her zaman sahanın ihtiyaçlarına tam olarak çözüm olmayabileceğinin farkındayız. Bu sebeple Mağaza Müdürlerimiz ile her iki ayda bir Genel Müdürümüz de dahil olmak üzere Yönetim Kurulu ekibi olarak mutlaka bir araya geliyoruz, bölgelerimizde yaptığımız toplantılarda beraberce yeni ürünlerimizi tanıtırken onlardan süreçlerimize dair geri bildirimler alıyoruz. Karar süreçlerinde saha ekiplerimizin vereceği geri bildirimlerin ne kadar kıymetli olduğunun bilinciyle merkezi karar almaktansa ekiplerimizin katılımlarıyla karar alıyoruz. Bu toplantılar sayesinde merkez ofiste çalışırken farkına olmadığımız ancak sahanın sorun yaşadığı birçok konuyu bizzat kendilerinden öğreniyor, gelen verilere göre çözümler üretmeye ve sahanın hayatını kolaylaştırmaya çalışıyoruz. Tüm bunlar Genel Müdürümüz ve Yönetim Kurulu yapımız ile saha ekibimiz arasında son derece açık bir iletişim olmasına olanak sağlıyor. Hayata geçirdiğimiz bazı uygulamalarımız tamamen sahanın önerilerine istinaden oluyor.

Türkiye’de perakende sektöründe personel dönüşüm oranı (turn-over) yaklaşık %80 olarak biliniyor. Biz 2016 ‘de %22 olan oranımızı 2017’de 20% ‘ye gerilettik. Başka sektörler için bu oran yüksek gelebilir ancak perakende sektörünü bilenler neredeyse hiç bir şirketin Ocak ayında yıla başladığı ekip ile Aralık ayını kapatamadığını bilirler. İşte bu yüzden biz %20’lik oranımızla ve %70 - %71’lerdeki bağlılığımız ile gurur duyuyoruz. Düşük personel dönüşüm oranımız sayesinde her toplantımızda yola beraber çıktığımız arkadaşlarımızın birçoğuyla başarılarımızı tekrar ve tekrar kutluyoruz. Yılda bir kez tüm Türkiye’den 500’e yakın çalışanımızı bir araya getirerek başarılarımızı kutladığımız, 5. ve 10. yılını dolduran ekip arkadaşlarımızı onurlandırdığımız ve mağaza performans ödülleri verdiğimiz bir ulusal toplantı yapıyoruz. Bu toplantılarda hep beraber başarıyı kutlarken tüm ekibimizin şirketimizin gelecek planlarını öğrenmesini ve sahiplenmesini amaçlıyoruz. Böylelikle ortaklaşa yarattığımız başarılara hep birlikte imza atıyoruz!

Parçası olduğumuz Groupe Rocher ‘nin bir markası olarak genç nüfuslu bir ülkede, %80’i yeni kuşaktan çalışanlara sahip bir firma olarak faliyet gösteriyor olmanın değerini biliyoruz. Yeni kuşağın beklentilerini anlamak için 2017 yılında bir atölye çalışması düzenledik. Merkez ofisten farklı departmanlarda çalışan ve Y kuşağından 10 kişilik bir grup oluşturduk. Onlarla bir araya geldiğimizde toplantı çerçevesini biz belirlemedik, bu çalışmanın kendileri tarafından şekillendirileceğini vurguladık. Amacımız; benim de dahil olduğum bu kuşağın neler istediğini, neler beklediğini doğru anlamak ve kuşak olarak sahip olduğumuz bir çok avantajı iş yerinde pozitif sonuçlara dönüştürecek çözümler üretmekti.Yves Rocher Türkiye bünyesinde; Y kuşağı olarak ortaklaşa çıkarttığımız beklentileri gelecek stratejilerimize entegre ederek yeteneklerimizi en iyi şekilde ifade edeceğimiz ortamlar yaratmaya çalışıyoruz. Bizim ofisimizde işe geliş gidiş saatlerinden öte yaratılan iş sonuçlarına odaklı bir kültür var. Bu çalışma sonunda gördük ki ofisimizde var olan esnek çalışma saatleri bizim kuşağımız için ve hatta özellikle İstanbul gibi bir metropolde yaşayan herkes için çok kıymetli.

Sadece çalışanlarımızın değil işe alım sürecindeki adaylarımızın da markaya bağlılığı bizim için önemli. İlk iş gününde Hoşgeldin Paketi sunuyor olmak artık her markada var olan bir uygulama ve bizce de çok değerli ancak biz marka olarak bundan bir adım öteye gidiyoruz. İşe alım sürecimize dahil olan ve mülakatlarda belli bir aşamaya kadar gelen tüm adaylarımıza mülakatları olumsuz devam etse bile mini boy cilt bakım ürünlerimizi içeren bir paketi hediye olarak veriyoruz. Beraber çalışma fırsatı yakalayamamış olsak bile onlardaki marka algımızın pozitif kalması ve Yves Rocher müşterisi olmaya devam etmeleri bizim için önemli.

Yves Rocher Türkiye olarak gücümüzü; markamızın doğaya ve kadına saygılı DNA’sını özümsemiş ve marka çalışanı olmanın ötesinde ürünlerimizin sadık kullanıcısı olan çalışanlarımızdan alıyoruz. Bu sebeple çalışanlarımıza ürünlerimizi öncelikli olarak deneme imkanı sunuyoruz. Sanıyorum hepimiz için en özel günlerimizin başında doğum günlerimiz geliyor. Doğum günlerimizde tüm Yves Rocher çalışanları olarak 200TL değerinde bir ürünü hediye olarak alıyoruz. Ayrıca sürekli devam eden ve aylık olarak yenilenen %50 indirimli ürün alma hakkımız var.

Merkez ofisimiz büyük bir saha operasyonuna destek veren ancak nispeten küçük bir yapı. Merkez ofisimiz sahadaki hayatımızın daha kolay ve kusursuz yürümesine çok önemli bir katkı sağlıyor. Tamamı Fransız sermayeli bir şirket olduğumuz için merkez ofisimiz düzeyinde yabancı şirket olma hissini sürekli ziyarete gelen yabancı yöneticiler ve yurtdışı ile yapılan telekonferanslar sayesinde sıkça yaşıyoruz. Bu tip uluslararası ortamlarda çalışanlarımızın kendilerini daha iyi ifade edebilmeleri adına düzenli olarak yabancı dil sınıf eğitimleri ve konuşma sınıfları organize ediyoruz.

Doğaya ve kadına saygılı bir marka olarak sağlıklı yaşam olgusu da markamızın vazgeçilmezi. Bundan yola çıkarak sürekli oturarak ve bilgisayar başında çalışan merkez ofis ekiplerimize sağlıklı yaşamı teşvik etmek amacıyla her yıl 1.000TL’lik bir spor desteği sağlıyoruz.Ayrıca bizler gibi uzun saatler oturarak çalışanlar için çalışma koşulları, ofis ortamındaki rahatlık gerçekten çok önemli. Yeni yıl ile birlikte her Yves Rocher çalışanının, tasarımını kendisinin belirlediği bir sırt yastığı ve mouse kullanırken ona kolaylık sağlayacak bir mouse pad'i oldu. Kişiselleştirilmiş ve daha konforlu hale getirilmiş bir çalışma ortamı bizi mutlu ediyor. 

İşe alım ve insan kaynakları politikalarınızdan bahseder misiniz? 2018 yılında farklılıklar olacak mı?

2018 yılında geçmiş yıllardan farklı olarak hayata geçirdiğimiz önemli bir kaç projemiz olacak.

 

1.      Öncelikle bu yılın başında Secretcv.com ile beraber işbirliği yaparak, QR kod ile iş başvurusu alma yapabilme kolaylığını başlattık. Kişisel Verilerin Korunması Kanunu’nun gerekleri ve dijitalleşen dünya bizi bu noktaya getirdi. İyi ki de geldik. QR kod çok kolay bir uygulama. Genç nüfusun bu kadar çok olduğu ülkemizde üniversite kariyer günlerinde QR kod ile başvuru alıyoruz dediğimizde üniversitelilerin ne kadar ilgisini çektiğini, başvuru sürecine ne kadar keyif kattığını görmek bizi mutlu etti. QR kodlarımız mağaza renovasyonlarımızda brandadan itibaren görünmeye başlıyor. Ayrıca QR kodumuzu mağaza vitrinlerimize de koyduk.Açıkcası global markalarda vitrine bu tip eklemeler yapmak oldukça zor olmasına rağmen biz etkisine inandığımız için bunu vitrinimize taşıdık. Son adım ise QR kodun mağaza içine de taşınmasıydı.Aldığımız başvuruların önemli bir kısmı iş arayışlarında mağazaya girerek çalışma arkadaşlarımıza ‘’personel arayışınız var mı?” diye soran adaylardan geliyor. Bu soru geldiğinde ise yanıtımızı üstünde QR kod olan bastırdığımız kartvizitler ile veriyoruz. Adayımız aldığı kartviziti saklayabiliyor, eğer o an müsait değilse bile çantasından çıkartıp müsait olunca sadece telefonunun kamerası vasıtası okutarak ilanlarımıza ulaşabiliyor. Bence bu yöntem hem pratik, hem yeni nesil için daha eğlenceli hem de veri güvenliği açısından daha güvenli.

 

2.      Bizim için sistemlerimizi otomatize etmek önemli konulardan biri. Perakende sektöründe sahadaki hareketlilik yüksek oluyor. Sürekli olarak vardiya düzeni ile çalışılan ve saha rotasyonlarının yoğun olduğu bir sektörde vardiya planlarının tutulması ve işe giriş çıkış saatlerinin takibinin yapılması genellikle excel formatlarında manuel olarak oluyor. Yves Rocher Türkiye olarak dijitalleşen dünyada verileri excelde tutma yöntemini Mart 2018 itibari ile geride bıraktık. INVO isimli bir altyapı sayesinde artık mağazalarımız vardiya planlarını excelde yapıyor. Sistemden girilen vardiya planları ilgili Bölge Yöneticisinin onayına düşüyor ve ayrıca çalışanlar her gün mesaiye geldiği zaman ve mesaisi bittiği zaman sistem üzerinden bildirimlerini yapıyor. Böylecelikle hem datamızı elektronik ortamda taşıyoruz hem de giriş çıkışları rahatlıkla kontrol edebiliyoruz. INVO sistemini perakendenin ve markamızın ihtiyaçlarına göre şekillendirebiliyoruz. Çok yakın zamanda kağıt ile tebliğ edilen rotasyon bildirimlerini online platform üzerinden kullanıcı adı şifresi ile tebliğ edeceğiz. Kanuna saygılı bir marka olarak hukuki gerekliliklerimizi yerine getirirken aynı zamanda doğaya saygılı bir marka olarak kağıt saklamaktansa  sistem üzerinde tutulan ekran görüntülerini  saklayacağız. Böylece daha az manuel iş gücü ile daha hızlı ve sağlıklı raporlama sistemleri geliştirmeye çalışıyoruz, kağıt kullanımını azaltıyoruz. 

3.     Perakende matematiği mağazacılığın olmazsa olmazı durumunda. Kriz anlarından mağaza satışlarının en az  etkilenmesini sağlamanın yolu perakende matematiğini anlamaktan ve buna istinaden satış stratejileri oluşturmaktan geçiyor.İşte bu nedenle  mağaza müdürlerimizin ölçümlenmesinde ve gelişimlerinde rol oynaması adına hem yetkinlikleri hem de kilit performans göstergelerini içeren Mağaza Müdürü Performans Karnelerini Nisan 2018 itibari ile uygulamaya geçirdik.  Bu sayede hedefimiz perakende matematiğini günlük düşünce sisteminin parçası haline getirmek, gelişim alanlarını daha net görerek yatırım yapabilmek, performansı en iyi olan isimler ile her çeyrek sonunda Yönetim Kurulu ekibi olarak bir araya gelmek ve sosyal vakit geçirerek ekiplerimizi daha iyi tanımak ve takdir etmek. Bu karnelerin sonuçları gelişim alanlarını belirleyecek olmakla beraber doğru kişilerin, doğru mağazalarda yer almasını sağlayacak atama kararları için de veri oluşturacaktır.

4.      Instagram’da #yvesrocherdekariyer hesabı oluşturduk. Yakın zaman içinde bu hesabı aktif hale getireceğiz. Ayrı bir kimliği olacak olan bu hesap vasıtası ile Yves Rocher’nin nasıl bir çalışma ortamına sahip olduğunu Yves Rocher’lilerin ağzından dinleyeceğiz, açık pozisyonlarımızı yayınlayacağız, yaptığımız Insan Kaynakları uygulamalarını yayınlayacağız belki bazen Insan Kaynakları uzmanları olarak mülakatlara ve CV oluşturmaya dair bazı ipuçlarını paylaşacağız. Bu hesabı aktif hale getirmek için oldukça heyecanlıyız.

 

 

 

Anasayfa CV Oluştur İş Ara Aday Giriş İş İlanı Ver