Röportajlar

HER NESLİN LİDERLERİ'Nİ YETİŞTİRMEK İÇİN EĞİTİMLERİMİZİ GELİŞTİRİYORUZ…
HER NESLİN LİDERLERİ'Nİ YETİŞTİRMEK İÇİN EĞİTİMLERİMİZİ GELİŞTİRİYORUZ…

Özellikle eğitim konusunda kendi personelini kendi yetiştirip sektöre kazandırdığını bildiğimiz HD Holding,  faaliyet gösterdiği 4 farklı marka ile birlikte hızla büyümeye devam ediyor.  Eğitim, şirketimiz için kuruluşundan bugüne kadar hep en önemli konulardan biri oldu diyen HD Holding İnsan Kaynakları Direktörü Beste Şirin Petekçi, özellikle son iki yılda insan kaynakları uygulamalarını baştan sona güncellediklerini, işe alımdan ücretlendirmeye tüm sistemlerini yenilediklerini de ekliyor.

HD Holding olarak markalarınızdan ve çalışan sayınızdan bahsedebilir misiniz?

HD İskender, HD Döner, Pidem ve Pideko olmak üzere 4 farklı marka ile faaliyet gösteriyoruz. Tüm markalarımızın kendine özgü bir konsepti ve menüsü var. Ortak noktamız ise yaptığımız iş ne olursa olsun mutlaka odağımıza misafir memnuniyetini almak. Bunu sağlamak için de her gün kendimizi ve işimizi geliştirmek için çaba sarf ediyoruz. Burada en önemli motivasyonumuz işimizi aşkla yapıyor olmamız. Dışarıdan kolay görünen ancak yapılması en zor işlerden birini yaptığımızın farkındayız ve bunu büyük başarı ile yapıyor olmanın verdiği gururu da yaşıyoruz, bugün HD Holding olarak 170 restoran ve 3000 çalışanımızla Türkiye’nin yerli sermayeli en büyük restoran zinciri, 20 yılı aşan deneyimimiz ile Türkiye’nin 25 şehrinde restoranlarımızla hem misafirlerimizi eşsiz lezzetimiz ile buluşturuyor hem de istihdam sağlıyoruz, bu hem büyük bir başarı hem de büyük bir sorumluluk. Hem çalışanlarımıza hem de misafirlerimize karşı sorumluluklarımızı hakkıyla yerine getirdiğimize inanıyoruz. İşinin ehli ustalarımızla çalışıyoruz, işinin ehli ustalar, restoran yöneticileri yetiştiriyoruz. Şirketimiz büyürken çalışanları ile birlikte büyüyor ve gelişiyor. Her adımımızda önce misafir memnuniyeti diyoruz, tüm projelerimizi bu odak noktası üzerinden yürütüyoruz. Hızla değişen ve rekabetin yüksek olduğu bu sektörde her gün bugün neyi daha iyi yapabiliriz düşüncesiyle hareket ediyor ve hızlı adımlar atıyoruz.

İnsan Kaynakları uygulamalarınızla sektörünüze ne gibi farklılıklar kazandırdınız? Özellikle eğitim konusunda kendi personelinizi kendiniz yetiştirip sektöre kazandırdığınızı biliyoruz…

Özellikle son iki yılda insan kaynakları uygulamalarımızı baştan sona güncelledik, işe alımdan ücretlendirmeye tüm sistemlerimizi yeniledik. Burada önceliğimiz her daim katma değer yaratan, kişiden bağımsız işleyebilen, günümüz koşullarına uyum sağlayan, saha operasyonunu çok daha etkin şekilde destekleyen ve büyüme planlarımız çerçevesinde her daim verim alabileceğimiz sistemler kurmak oldu.

İK departmanı içerisinde iş ortağı yapısını kurduk, saha operasyonuna çok daha yakın çalışan, onların insan kaynakları ile ilgili tüm konularda işlerini kolaylaştıran ve onları bu alanda geliştiren bir ekip oluşturduk. Perakendede sahada olmanın, bir operasyoncu gibi düşünüp onlarla omuz omuza çalışmanın ne kadar önemli olduğunun farkındayız. Bu sayede gerçek anlamda şirketin ana işi olan satışa fayda ve destek sağlayabileceğimizden eminiz.

İşe alım faaliyetlerimizde başvuru kanallarımızı arttırdık, whatsapp üzerinden başvuru almaya başladık, liseler ve üniversiteler ile iletişimdeyiz, restoranlarımızda stajyerlerimiz çalışıyor, ardından bizimle devam ediyorlar, birçok kariyer günü ve zirvelerde varız, potansiyel HD çalışanları ile tanışıyoruz.

Eğitim şirketimiz için kuruluşundan bugüne hep en önemli konulardan biri oldu. Son yıllardaki değişim ve gelişim ile birlikte çok daha sistemli ve etkin bir eğitim sistemi oluşturduk. Personel devir hızının çok yüksek olduğu bir sektördeyiz, bunun için öncelikle oryantasyonlardan başladık, işe aldığımız her bir personelin HD’deki ilk günlerinde şirket oryantasyonunu ve kendi pozisyonuna göre teknik eğitimlerini tamamlamasını sağlıyoruz. Eğitimlerimizi hem sınıf hem de sahada gerçekleştiriyor, tüm teorik bilgiyi pratiğe de döküyoruz.Bununla birlikte restoran yöneticilerimiz için Liderlik eğitimlerimize geçtiğimiz sene başladık, bu sene de devam ediyoruz. Tıpkı eğitim ismimiz gibi "Her Neslin Liderleri”ni yetiştirmek için eğitimlerimizi geliştiriyoruz, iletişim ve ekip yönetimi kısmına ağırlık veriyoruz.

Ek olarak 2018’de kurum içi mentörlük ve kurum içi koçluk sistemimizi hayata geçireceğiz, planımız dahilinde bu projeleri yılın ilk yarısında tamamlamış olacağız. Burada amacımız HD’li yeteneklerin içlerindeki potansiyeli daha iyi şekilde ortaya çıkarması için onları desteklemek, geliştirmek ve üst basamaklara hazırlamak. İçimizdeki deneyimli mentörlerimiz ve koçlarımız ile onların yolunu açıp destek olacağız.

Perakendenin en cezbedici özelliği genç yeteneklere terfi imkanları sunuyor olması, bu noktada HD gerçek anlamda fırsatların bolca olduğu bir şirket. Çalışma hayatına ilk adımını burada atan ve hızla kariyer basamaklarını tırmanan yöneticilerimiz oldukça yüksek. Burada önemli olan bu işi gerçekten severek yapmak ve kendine inanmak. Eğitim departmanı olarak öncelikle tüm rollerimizin terfi sürelerini netleştirdik ve bu rollerin ihtiyacı olan teknik ve yetkinlik eğitimlerini tanımladık. Personellerimiz için "HD’de Kariyer Adımları”nı belirledik ve her adımda onları eğitimler ile destekliyoruz. Her bir HD’li bulunduğu pozisyondan bir üst pozisyona hangi sürelerde ve hangi eğitimleri alarak geçebileceğini biliyor. Biz çalışanlarımıza bu fırsatı sunuyoruz onlar da gösterdikleri performans ile yükseliyorlar.

Özellikle hızla büyüdüğümüz ve büyüyeceğimiz bu dönemde hem yeni yeteneklere hem de içeriden yetişen usta ve restoran yöneticilerine fırsatlar sunuyoruz ve onları heyecanla bekliyoruz.

işveren markası uygulamalarınızdan ve sosyal medya çalışmalarınızdan bahsedebilir misiniz?

İşveren markası çalışmaları ve sosyal medya yönetimi İK tarafı için geçtiğimiz yıldan bu yana bizim için önemli bir iletişim alanı. Hem kendi çalışanlarımız hem de dış müşterimiz ile iletişim kurmak, bizi daha da iyi anlatmak için Facebook, Linkedin ve Instagram üzerinde yönettiğimiz kariyer sayfalarımız mevcut. Buralarda hem HD’de çalışma hayatını, başarılarımızı, rekorlarımızı, şirket içerisinde yaşadığımız keyifli anlarımızı hem iş fırsatlarımızı paylaşıyoruz. Amacımız kendi içimizdeki mutlu ve gururlu anlarımızı paylaşmak, bize başvuru yapmak isteyen ancak HD’yi tanımayan adaylarımıza burada nasıl bir dünya ile karşılaşacaklarını göstermek ve gerçek anlamda bizi tanımalarını sağlamak.

Önümüzdeki dönemde çalışanlarımızın yer aldığı görsel ve videolarla bizi çok daha iyi anlatacak gönderiler paylaşıyor olacağız.

2018 yılında işe alım politikanız ve insan kaynakları politikanız nasıl olacak?

2018 yılında 50’nin üzerinde restoran açmayı planlıyoruz, bu sebeple işe alımlarımızı hızlandırdık. Sadece restoranımız olduğu şehirlerde değil daha önce hiç restoran açmadığımız şehirlerde de olacağız, Bolu, Samsun gibi. Dolayısıyla işe alım ekibimiz devamlı sahada HD’li olmak isteyen geleceğin restoran yöneticileri ile tanışıyor olacaklar. Bir restoranın ihtiyacı olan tüm rollerde alımlarımız olacak, garson yardımcısı, mutfak ekip üyesi ve kasiyer özellikle aradığımız pozisyonlar.

İçeriden terfiyi destekleyerek kendi yöneticilerimizi yetiştirdiğimiz gibi hızlı açılışlar ile birlikte yeni yönetici alımlarımız da olacak, bunun için kendine güvenen, ekibini geliştirmekten keyif alan, misafir memnuniyeti odaklı, restoran rakamlarına hakim ve işini aşkla yapan restoran yöneticisi ve usta adaylarımızın başvurularını da bekliyoruz.

Restorancılık alanında başarılı bir kariyer hayal eden adaylarımıza bizi sosyal medya üzerinden takip etmelerini ve ulaşmalarını tavsiye ediyorum.

Anasayfa CV Oluştur İş Ara Aday Giriş İş İlanı Ver