“Turizm sektörü, özverili çalışmayı gerektiren bir sektördür.”

Kariyer Rehberi

“Turizm sektörü, özverili çalışmayı gerektiren bir sektördür.”

Elite World Otelleri İnsan Kaynakları Direktörü Mustafa Karahan ile turizm sektörü ve İnsan Kaynakları süreçleri ile ilgili gerçekleştirdiğimiz söyleşide turizm sektöründe yer almak için gereken özelliklerle ilgili konuştuk ve bu sektörde çalışmak isteyen yeni mezun adaylara yönelik tavsiyeleri dinledik.

-İşe alım süreçlerinizden bahseder misiniz? 

İşe alım sürecimiz, yıllık olarak hazırlanan plan doğrultusunda hayata geçirilir. Hazırlanan personel bütçesi ve aylık olarak hangi departmanın kaç personel ile çalışacağı iki önemli dinamiktir. Yılbaşında yapılan bu planlama doğrultusunda İnsan Kaynakları ekibi olarak bizler, öngörülen, planlanan ihtiyaç ve zaman ekseninde personel arayış sürecini başlatırız. Elbette yıllık planın yanı sıra personeli eksilen departmanların ihtiyaçları doğrultusunda eksik kadroları tamamlamak da departmanımızın görevidir.

Bizler ilan çıkarak veya iletişim içinde olduğumuz diğer otellerin İnsan Kaynakları vasıtasıyla uygun personeli bulma görevimizi yerine getiririz. İşe alım sürecinde ilk adım, cv üzerinde değerlendirmedir. Uygun görülen adaylar telefon ile aranarak ilk mülakatları yapılır ve uygun görülenler görüşmeye çağırılır. Görüşmeye çağırılan adaylar önce İnsan Kaynakları yetkilisi ile görüşür. İlk eleme burada gerçekleşir. Bizim şartlarımıza uygun adaylar Departman Yöneticisi ile görüştürülür ve görüşmenin olumlu değerlendirilmesi durumunda en son Genel Müdür ile aday görüştürülerek süreç tamamlanır.

-Size göre, turizm sektöründe yer almak isteyen kişiler nasıl özelliklere sahip olmalıdır? 

Turizm sektörü gerçekten özverili çalışmayı gerektiren bir sektördür. Bu sektörde çalışmak isteyen kişilerde öncelikle istek ve insan sevgisi olması gerekmektedir. Tabi ki sabır bu nitelikleri tamamlayan bir unsurdur. Bu temel nitelikler dışında prezantasyon, genel kültür, mesleki eğitim ve özellikle yabancı dil bilgisi bu meslekte çalışmak isteyenler için temel niteliklerdir.

-Yeni mezunlara hangi alanlarda ve ne oranda yer veriyorsunuz? Kendileri için tavsiyeleriniz nelerdir? 

Elite World Oteller Zinciri olarak özellikle yeni mezunlara iş olanakları veren bir yaklaşımımız mevcuttur. Departmanlardaki çok temel pozisyonlar dışında yetiştirilmek üzere bütün departmanlarımıza yeni mezunlar almaktayız.

Kendilerine tavsiyelerim; otelcilikle ilgili bir eğitim almaları, yaz dönemlerinde stajlarını düzenli ve verimli olarak yapmaları ve kesinlikle eğitim dönemlerinde en az bir yabancı dili öğrenmeleridir.

-Büyüyen bir şirketsiniz. Kısa süre önce Marmaris’teki oteliniz açıldı. Büyüme ile birlikte İnsan Kaynakları planlaması nasıl değişiyor ? 

Bizim İnsan Kaynakları planlamamızda; merkez İnsan Kaynakları ofisine bağlı Otel İnsan Kaynakları Şefleri bu süreci yürütmektedir.

Elite World Otelleri olarak yatırım dönemindeyiz. Önümüzdeki 4 yıl içerisinde 4 yeni otelimizi daha hizmete sokacağız. Bundan sonra açılacak ve oda sayıları daha da yüksek olacak olan otellerimiz için genel merkez İnsan Kaynakları ofisine bağlı olacak şekilde Şef pozisyonu yerine İnsan Kaynakları Müdür Yardımcısı pozisyonları oluşturmayı planlıyoruz. Süreç bu yeni görevler ile yine yıllık planlamalar ile kontrollü şekilde devam ettirilecektir.

Ayrıca bütün otellerimize hizmet veren Merkez Eğitim ve Kalite Müdürlüğü’ndeki kadro sayısı da genişletilecektir.

Görüş Bildirin!
Anasayfa Başvurularım İlan Ara Mesajlarım CV'lerim