“Tüketicinin talepleri bizim odak noktamızdır.”

“Tüketicinin talepleri bizim odak noktamızdır.”

Samsung İnsan kaynakları uygulamalarını ve projelerini, İnsan Kaynakları ve İdari İşler Direktörü Meriç Tunç’tan dinledik. Uyguladıkları eğitimler, motivasyon etkinlikleri ve projeler hakkında bilgi alırken gelecek planları ile de ilgili konuştuk.

1- Firmanızdaki çalışanları işe alırken hangi özelliklerine dikkat ediyorsunuz ? Aynı şekilde hangi özelliklere sahip kişiler sizle çalışmayı tercih ediyor?

İşe alımlarda, Samsung Electronics Yetkinlik Modeli’ni esas alarak ekibimizi oluşturuyoruz.

Yetkinlik Modelimiz’e baz olan 5 yetkinliği maksimum düzeyde barındıran potansiyeller ile çalışmak ve ekibimizi bu yetkinlikler çerçevesinde geliştirmeyi hedefliyoruz. Sonuç odaklı, yaratıcı zekaya sahip, organizasyonel farkındalığı gelişmiş, ekip oluşturma yetisine sahip ve ilham veren kişiler ile birlikte çalışmayı tercih ediyoruz.

2- Şirket içerisinde çalışanlarınıza uyguladığınız eğitim ya da motivasyon etkinlikleri var mıdır ?

Samsung Kurucusu Bay Lee Byung-chul’un "Şirket çalışanlarından ibarettir” söylemini temel alarak,

çalışanlarımızın kendilerini gerçekleştirebilecekleri, şirkete ve kendilerine maksimum katkı sağlayacakları bir ortam yaratmayı hedefliyoruz.

Liderlik, yetkinlik ve uzmanlık alanındaki bu gelişim programları ile yeteneklerimizin geliştirilmesini, elde tutulmasını, yetkinlendirilmesini ve katılımlarının artırılmasını hedefliyoruz. Bu hedeflerimizi aşağıdaki global/ lokal eğitim ve gelişim projelerimiz ile gerçekleştiriyoruz.

 2014 yılı içerisinde Oryantasyon Programımızın içeriğini tamamen yenileyerek, 5 günlük detaylı bir eğitim programı haline getirdik. Samsung dünyası ve iş süreçlerimizin yanısıra tek takım olmamızı sağlayan Kore Kültürü ve Kültürlerarası İş Hayatı yaklaşımı eğitimi de programın önemli bir parçasını oluşturuyor.

 Bunun dışında e-öğrenme kaynaklarımız da söz konusu.Samsung’un dünya genelindeki tüm çalışanlarının yer ve zamandan bağımsız erişebildiği My Coach online eğitim ve gelişim platformu en önemli bilgi kaynaklarımızdan bir tanesi. Bu sistem ile çalışanlar liderlik, yetkinlik ve uzmanlık gelişimine yönelik sayısız eğitim, video ve makale içeriğine erişmekte. Bu konuda en etkin işbirliği Harvard Business Management ile yapılan dünya genelinde tüm çalışanlara açık Harvard Manage Mentor online eğitim platformu. Bu platformda 40 adet yönetim ve kişisel gelişime yönelik konu kategorisi bulunuyor.

 Samsung Marketing Academy platformunda ise global satış ve pazarlama stratejimize yönelik online eğitim programları geliştiriliyor.

Çok kısa süre içerisinde Türkiye’de de mobil ortamda gelişime olanak sağlayan bir eğitim platformunu da çalışanlarımıza sunacağız.

Liderlik gelişimini de destekliyoruz. Samsung Electronics Leadership Center (Kore) tarafından geliştirilen global programlara ek olarak 2015-2016 döneminde SAMSUNG Leadership Journey adını verdiğimiz Liderlik Eğitim programımızı başlatacağız.

 Samsung Leadership Journey, yöneticilerimizin kendilerine, ekiplerine ve içlerinde bulundukları organizasyona odaklanmalarını ve hedeflerine ulaşmak için kendilerini hazırlayıp geliştirmelerine fırsat sağlayacak bir yolculuk olarak tasarlandı.

 Gerçekleştirdiğimiz üniversite işbirlikleri ile Koç Üniversitesi, Bilgi Üniversitesi ve Bahçeşehir Üniversitesi’lerindeki eğitim olanaklarından çalışanlarımızın faydalanabilmesini sağlıyoruz. 

Eğitim olanaklarımızın yanısıra Samsung çalışanlarının iş-özel yaşam dengesini korumalarına destek olmak, şirket içinde ekip ruhunu güçlendirmek, bölümlerarası iletişim artırmak ve çalışanların ilgi alanlarını geliştirmelerinde onlara destek olmacıyla 3 sene önce FUN Club adını verdiğimiz sosyal aktivite ve spor kulübümüzü kurduk.

Kulüp tüm Samsung çalışanlarına açık ve ücretsiz.

Sosyal Aktivite Kulüpleri adı altında Yemek, Gezi ve Fotoğrafçılık kulüplerimiz var. Bu kulüplerde her ay çalışanlarımız için her ay mutlaka bir organizasyon düzenliyoruz. Yemek Kulübümüz profesyonel aşçılık ve pastacılık kurslarına katılırken, gezi kulübümüz her ay farklı bir şehrimizi ziyaret ediyor. Fotoğrafçılık Kulübümüz ise sokak fotoğrafçılığından stüdyo fotoğrafçılığına kadar farklı konularda eğitim alıyor.

Spor Kulüpleri tarafındaysa şirket turnuvalarında Samsung Türkiye’yi temsil eden takımlarımız var: Tenis, Bowling, Basketbol ve Yüzme gibi. Yüzme Takımımız bu yıl Samsung Boğaziçi Kıtalararası Yüzme Yarışı’nda şirketimizi temsil edecek. Tenis ve Yüzme Takımlarımız haftanın 2 günü antrenörlerle birlikte çalışıyor ve müsabakalara hazırlanıyorlar.

3- Şirketinizde beklenti ve talepleri tamamen farklı olan, x kuşağı ve y kuşağından çalışanlar bulunuyor. Önümüzdeki yıllarda ise z kuşağı iş hayatında olacak. Bununla ilgili uyguladığınız bir yöntem var mıdır?

Bu sene ilkini gerçekleştirdiğimiz "Discover Samsung” adlı strateji projesi kapsamında üniversite öğrencileri ve yeni mezunlar giyilebilir teknolojinin bilinirliğini artırmak konusunda gruplarıyla çalışacaklar. Samsung yönetiminin de mentor olarak proje gruplarına dahil olduğu, 13 proje grubu ve 65 öğrenciden oluşan ekipler Haziran ayında direktörlere sunumlarını gerçekleştirecek ve dereceye girenler 6 ay süre ile Samsung Electronics ekibine katılacak.

Her sene geliştirerek devam edeceğimiz "Discover Samsung” projesi ile geleceğin lideri potansiyeller ile tanışmak ve Samsung Electronics dünyasını deneyimlemelerini sağlamayı amaçlıyoruz.

4- Yakın dönemde Samsung Türkiye üst düzey yöneticilerinizin bir gün boyunca satış danışmanı olarak sahada çalıştıklarını okuduk. Bu projedeki hedefiniz neydi ? Hedefinize ulaşabildiniz mi ?

Samsung olarak tüketicimizin talepleri bizim odak noktamız. Sahadaki gelişim alanlarını yakından görmek ve taleplere karşılık verecek yenilikler getirebilmek amacıyla, Smasung Türkiye Başkanı Yoonie Joung ve 55 yöneticimizle sahada satış süreçlerine dahil olduk. Projenin sonrasında ara toplantılar ile süreçleri takip ederek, fırsat ve gelişim noktalarımı belirledik, aksiyon planlarımızı tasarladık. Projenin şirket geneline yayılmı için çalışıyoruz.

5- Sosyal Medyada da oldukça aktifsiniz. Facebook hesaplarınızda sorulan soruların çoğu cevap buluyor. Sizce günümüzde sosyal medyayı aktif kullanmak firma açısından ne gibi fayda sağlıyor?

Çalışanlarımız, tüketicileri, müşterilerimiz kısacası herkes artık onlineda yaşıyor. Müşterilerimizle birebir iletişim kurabileceğimiz sosyal mecraları platformları en etkin şekilde kullanmaya çalışıyoruz. Sosyal medyada varolmak kadar, bu varlığın doğru yönetimi de oldukça mühim. Samsung Electronics bünyesinde birebir sosyal medya hesaplarımızı takip eden ve yöneten bir ekibimiz var.

Samsung İnsan kaynakları uygulamalarını ve projelerini, İnsan Kaynakları ve İdari İşler Direktörü Meriç Tunç’tan dinledik. Uyguladıkları eğitimler, motivasyon etkinlikleri ve projeler hakkında bilgi alırken gelecek planları ile de ilgili konuştuk.