Deprem Öncelikli İş İlanları Deprem Öncelikli İş İlanları

“Geleneğe Sahip Çıkarken, Gelecek İçin de Yeni Projeler Üretiyoruz”

Kariyer Rehberi

“Geleneğe Sahip Çıkarken, Gelecek İçin de Yeni Projeler Üretiyoruz”

Saray Muhallebicisi İnsan Kaynakları Müdürü Ayşegül Baltacı Tezel ile insan kaynakları politikaları ve işveren markası ile ilgili keyifli bir söyleşi gerçekleştirdik. Bu yıl, 80. yılını kutlayan Saray Muhallebicisi, geleneksel Muhallebici kültürünü yaşatırken eski ile yeni arasındaki bağı kuvvetlendirmek için çeşitli projeler gerçekleştiriyor.

- İnsan Kaynakları politikanızdan, eğitim ve performans yönetiminizden bahsedebilir misiniz?

 

Kafe-restorancılık sektörü; rekabetin sürekli arttığı, müşteriyi memnun etmenin her geçen gün daha da zorlaştığı bir sektör olmaya başladı. Eskiden ana faaliyet alanı sadece yemek sunmak ve karın doyurmak olan restorancılık, zamanla lezzetli ve yeni tatların keşfedilmesi için kullanılan bir alan olmaya başladı. Günümüzde ise, özellikle sosyal medya mecralarının aktif kullanılması ile, sosyalleşme alanı ve trend olarak karşımıza çıkıyor. Yani müşterilerin sizlerden beklentisi gün geçtikçe değişiyor, şekilleniyor ve farklılaşıyor.

Sektör bu kadar dinamik ve aktif olunca eski insan kaynakları politikalarıyla devam etmek mümkün olmuyor. Tüm bu beklentilere cevap bulacak yeni insan kaynakları politikaları geliştirmek ve ona göre insan kaynağını bulup yönetmek gerekiyor.

Bizim politikamız öncelikle değişen müşteri profili ve beklentilerine cevap verecek çözümler üretmek, ürettiğimiz çözümleri uygulayacak sistemler kurmak ve bu sistemin içine çalışanları dahil edecek eğitim, performans, motivasyon kaynaklarını oluşturmak, sisteme dahil olacağını düşündüğümüz potansiyel adayları şirkete kazandırmak ve en önemlisi çalışan bağlılığını sağlamaktır.

Eğitim sistemimizden bahsetmek gerekirse; bu politika çerçevesinde büyük titizlikle hazırladığımız, takip ettiğimiz ve tüm çalışanlara yıl boyunca belli bir zaman planı içinde verdiğimiz bir eğitim planlamamız mevcuttur. Eğitim planımız %40 dış kaynaklı % 60 iç kaynaklı olmak üzere 5 ana başlıkta toplanmaktadır.

Performans Yönetimi Sistemimiz ise tamamen müşteri memnuniyeti ve hijyen standartları üzerine kurulmuş, aylık olarak takip ettiğimiz bir sistemdir. Sistemi primle destekleyerek sağlıklı ve verimli çalışmasını sağlamaktayız.

 

- Kaç şubeniz var? 2015 yılındaki büyüme ve personel alma politikalarınızı öğrenebilir miyiz?

 

Saray Muhallebicisi markasının isim hakkı bize ait olup, tamamı kurumumuz tarafından yönetilen şubelerimiz sadece İstanbul’da yer almaktadır. 1935’ten bu yana faaliyet veren bir marka olarak 20 adet restoranımız mevcuttur. Markanın önüne semt isimleri getirerek farklı lokasyonlarda yer alan ve bize ait olmayan restoranlar da mevcuttur. Burada en çok bu konuda sıkıntı yaşıyoruz. Saray Muhallebicisi restoranlarının yer ve adresleri için herkesi web sayfamıza yönlendiriyoruz.

 

Bu yıl ve önümüzdeki 5 yıl için stratejimiz istikrarlı büyüme yönünde. Doğru lokasyonlarda bulunarak karı ve marka değerini yükseltmeyi hedefliyoruz. Bu nedenle agresif bir büyüme yapımız yok. Bu hedef doğrultusunda, içeride sürekli yetiştirilmek üzere personel alımı yapıyoruz. Sağlam ve emin adımlarla kendi personelimizi kendimiz yetiştiriyoruz. Bu yöntemin bize büyük bir katkısı oluyor. Stratejik büyümeye göre de, yetiştirdiğimiz personelleri doğru bir şekilde planlayabiliyoruz.

 

Burada yetişmiş ve tecrübeli personel alımlarımızı daha çok kilit pozisyonlarda yapıyoruz. Onun dışında içeride uzun zamandır bizlerle birlikte olan, bilgi birikimini yeni gelen personele aktarmada istekli ve hevesli, oldukça dinamik bir iç eğitmen kadromuz var. Bu kadroyla beraber her yıl yetiştirmeyi planladığımız çalışan sayılarını ve ihtiyaçları belirliyoruz. Adaylardan istekli, iletişim tarzı kuruma uygun, çalışkan ve enerjik arkadaşlarımızı sıfırdan alıp 1 yıllık yoğun bir programa tabii tutuyoruz.

 

- Saray Muhallebicisi çok köklü ve tarihi bir marka. Firmanızın işveren markası yönetimini nasıl yapıyorsunuz?

Türkiye’nin ilk muhallebici zinciri olarak 80 yıldır aynı lezzetle ürünlerimizi sevenleriyle buluşturuyoruz. Kurulduğumuz 1935 yılından bu yana "kendimizin yemeyeceği bir şeyi asla müşterilerimizle paylaşmayacağız” ilkesiyle devam eden bu "tatlı” yolculuğumuz bugün tamamı kurumumuza ait olan 20 şubemizle devam ediyor.

Şirketimiz bir aile şirketi ve markamız için önemli kararlar prensip olarak ikinci kuşak tarafından alınmakla beraber operasyonel kararlar çoğunlukla üçüncü kuşak tarafından alınıyor. Bu sistem, şimdiye kadar markamızın sağlam ve emin adımlarla büyümesini sağladı. Ancak günümüz koşulları daha profesyonel bir yönetim anlayışını zorunlu kılıyor. Biz de bu doğrultuda, son yıllarda üst yönetimde profesyonelleşme yönünde çok ciddi adımlar atmaya başladık.

Hiçbir katkı maddesi kullanılmadan, aynı tarifler ve el emeği ile üretilen ürünlerimizle sevenlerimize en iyi şekilde hizmet vermeyi amaçlıyor ve hiçbir şekilde kalitemizden ödün vermemek için her gün çalışıyoruz.

Bu yıl Saray Muhallebicisi olarak 80. yılımızı kutladığımızdan, bizim için özel bir yıl. İstanbul’un en eski markalarından biriyiz. Muhallebici kültürünü yaşatmak için elimizden geldiğince çabalıyor, gençlerin ilgisini çekebilmek için sosyal medyadan da kampanyalar düzenliyoruz. Eskiyle yeni arasındaki bağı kuvvetlendirmek ve geleneğe sahip çıkarken gelecek için yeni şeyler üretmek için de projelerimiz var.

Reklam ajansımızla beraber ambalajlarımızdan, şubelerimizin görsel iletişimine kadar bu yıl tüm tasarımlarımızı yeniliyor, sosyal medya mecralarımızı aktif kullanarak müşterilerimiz ile birebir iletişime geçiyor, sık sık kampanyalar yapıyoruz. Kurumsal iletişim departmanımız, sosyal medya ajansımız ile birlikte, 80. yılımız için yoğun ve keyifli bir yapılandırma süreci geçiriyor.

- Güncel pozisyonlarınız hakkında bilgi verebilir misiniz?

Tecrübeli olarak sadece servis sorumlusu (garson) arayışımız mevcut. Yetiştirilmek üzere ise servis yardımcısı, aşçı yardımcısı, tezgâh sorumlusu, döner ve ızgara sorumluları ve ayrıca üretim birimimiz için unlu mamuller ve pasta bölümünde çalışacak usta yardımcıları aramaktayız.

Görüş Bildirin!
Anasayfa Başvurularım İlan Ara Mesajlarım CV'lerim