Röportajlar

GLOBAL 10 BÜYÜK MODA PERAKENDE ZİNCİRİNDEN BİRİ OLMAYI HEDEFLİYORUZ
GLOBAL 10 BÜYÜK MODA PERAKENDE ZİNCİRİNDEN BİRİ OLMAYI HEDEFLİYORUZ

Şirket hedefleri doğrultusunda ilerlemenize çalışanlarınızın katkısı nedir? İK uygulamalarınız ve politikalarınız nasıl oluşmaktadır?

Bilgi ve birikimleri, profesyonel bakış açılarıyla çalışanlarımız şirketimizin gelişiminde çok büyük rol oynar. Yönetim kurulu olarak bizler, yılların birikimi olan sektörel tecrübelerimizi tüm ekibimizle paylaşmaktayız. Gelecekteki vizyonumuzu gerçekleştirecek kişiler olmanın bilinci ile her şart ve koşulda işinde rol model olan yöneticilerimiz, direktif değil destekleyici yaklaşımla ekiplerine sürekli koçluk yapar ve geliştirir. Yüksek farkındalık ve biz bilinci ile oluşturulan insan kaynakları uygulamaları, çalışanların fikirlerini önemseyerek süreçlere dahil eder. Ortak değerlerimiz ve ortak akıl tüm iş planlarımızda esastır. Çalışanlarımız Orka Holding’i kendi işyeri gibi görür. Ülkemizin markası olarak, en çok başvuru alan firmalar arasında ilk sırada yer alan şirketimizin uygulamaları sektöre örnek olmakta, çalışanların iş yaşam kalitesinde fark yaratmaktadır.

Çalışanlar için kariyer planlama süreçleri nasıl işlemektedir? Orka Akademi’yi kurarken neyi, amaçladınız?

Orka Holding ailesine yeni katılan ve mevcut çalışanların yetkinliklerini arttırarak, görevlerini maksimum performansla yerine getirebilmesini sağlayan şirket içi eğitim çalışmalarımız kuruluşumuzdan itibaren yürütülmektedir. Bu eğitim ve değerlendirmelerin zamanla kariyer yönetimi parametreleri arasında yer almasıyla birlikte, 2009 yılında Orka Akademi adıyla yeniden doğdu. Buradaki amacımız Management Trainee eğitimleri ile sürekli gelişime inanan, analitik bakış açısı ile yerinde ve hızlı çözümler üreten, iletişimi güçlü profesyonel ekipler oluşturmaktır.

Şirketimizde performans değerlendirme kağıt üzerinde kalmaz. Sonuçları kariyer yönetiminde esas alınır, burada elde edilen bilgiler kişilerin kariyerini belirler. Hemen, Orta Vadeli ve Uzun Dönem yedekleme planı ile kişiler öngörülen pozisyon için mesleki gelişim eğitimleri alır, güçlü yönleri, gelişim alanları, liderlik yetkinlikleri değerlendirme sonuçları takip edilir, performansları ölçülür, yetenek havuzunda kariyer planı doğrultusunda ilerlerler. Yıldız yetenekleri şirketimize kazandırmak, gelişimlerini sağlamak ve bu süreçteki iş birliğimizle şirketimize katma değer yaratmak insan kaynakları politikamızın temelinde yer alır.

Orka Holding olarak, tekstil sektöründe önde gelen isimlerdensiniz. Buna rağmen ulaşmak istediğiniz yeni bir hedefiniz var mı?

Kuruluşumuzdan itibaren global bir marka olmayı hedefleyen şirketimiz, Londra’dan Tokyo’ya uzanan coğrafyada ağırlıklı olarak komşu ülkelerde, Avrupa’da, Kuzey Afrika, Orta Doğu ve Körfez ülkelerinde büyümeye devam ediyor. 2012 yılında gerçekleştirdiğimiz uluslar arası ortaklıkla birlikte, modaya yön veren markalarımız ile global 10 büyük moda perakende zincirinden biri olmayı hedeflemekteyiz.

İleriye dönük şirket planlamalarınız nelerdir? Hedeflerinize ulaşmak için ne gibi çalışmalar yapmaktasınız?

Organizasyon yapımızı revize ederek, entegre planlama ve tedarik zinciri ağırlıklı bir perakende dönüşüm programı ile alt yapımızı kurguladık. Büyüme stratejimize yönelik çalışmalar, kendi yatırımlarımız, distribütörlük, ortaklık, franchise gibi farklı iş modelleri ile devam etmektedir.

Anasayfa CV Oluştur İş Ara Aday Giriş İş İlanı Ver