Röportajlar

Vodafone / Bülent Bayram: Çalışanlarımıza Faaliyet Gösterdiğimiz Ülkelerde Kariyer İmkanı Sağlıyoruz
Vodafone / Bülent Bayram: Çalışanlarımıza Faaliyet Gösterdiğimiz Ülkelerde Kariyer İmkanı Sağlıyoruz
Vodafone Red Academy ile çalışanlarınıza ve topluma ne gibi değerler katıyorsunuz?

Vodafone Türkiye olarak müşterilerimizin memnuniyet seviyesini sürekli artırmak, katma değerli hizmet ve servislerle onların hayatını kolaylaştırmak hedefiyle çalışırken, bu misyonumuzun teminatı olan çalışanlarımızın memnuniyeti ve motivasyonuna da büyük önem veriyoruz. Faaliyet gösterdiğimiz tüm ülkelerde ortak iş yapma biçimi olarak benimsediğimiz; hız, sadelik ve güven ekseninde iş hedeflerimizi gerçekleştirmek için çalışanlarımızın gelişimini en önemli önceliklerimizden biri olarak görüyoruz. Vodafone’un gelişime ve öğrenmeye açık, dinamik kurum kültürü bizim itici gücümüz. Sürdürülebilir kurumsal başarı için öğrenme kanallarımızı her zaman açık tutuyoruz ve en üst düzey yöneticiden en alt seviyeye kadar her pozisyonda gelişimi desteklememiz gerektiğine inanıyoruz.

Red Academy, Vodafone çalışanlarının ve ekosistemindeki diğer paydaşların eğitim ve gelişim merkezi olarak konumlanıyor. Öğrenen ve öğreten bir kültür yaratmayı hedefleyen Red Academy, çalışanlarımızın mesleki, bireysel ve yönetsel yetkinliklerini geliştirmek amacıyla uzun soluklu eğitim ve gelişim programları tasarlıyor ve çalışanlarla buluşturuyor. Red Academy’de oluşturduğumuz programlar aracılığı ile yöneticilerimizin liderlik yetkinliklerini geliştirerek, onları stratejilerimizi hayata geçirebilmeleri yönünde desteklemek bizim için çok önemli. Vodafone Türkiye olarak "Yetenek Yönetimi” stratejilerimiz doğrultusunda yüksek performans ve potansiyeldeki çalışanlarımıza uluslararası platformda kariyer seçenekleri sunabilmeyi ve bu yetenekleri grup bünyesinde mobilize edebilmeyi hedefliyoruz. Vodafone Red Academy ile global gücümüzü çalışanlarımız için erişilebilir kılmanın hem motivasyonu teşvik edeceğine hem de ülkeler ve kültürelarası etkileşim sonucu, Vodafone’un iş sonuçları açısından büyük avantajlar sağlayacağına inanıyoruz.

Vodafone Türkiye dünyadaki diğer ülke ofislerinden insan kaynağı bakımından hangi açılardan farklı?

Bu konuda genelleme yapmamak gerektiğini düşünüyoruz ancak şunları söyleyebiliriz: Vodafone Türkiye çalışanları işlerine, şirketlerine çok daha bağlı bir tutum sergiliyorlar ve diğer ülke ofislerinde çalışanlara göre çok daha enerjik, esnek ve pratikler. Çalışanlarımız bir sorunla karşılaştığında çok daha pratik ve hızlı çözümler üretebiliyorlar. Diğer tarafta daha katı yapılar olduğundan insanlar herhangi bir sürprizle karşılaştıklarında onu sindirebilmeleri, aksiyon alabilmeleri daha uzun zaman alıyor. Dolayısıyla, diğer ofislerden farklı olarak, kriz dönemlerinde sonuca daha çabuk ulaşabildiğimize inanıyorum. Yaş söz konusu olduğunda, çok daha genç bir çalışan kitlemiz var. Diğer tarafta ise daha senior bir kadro var. Tabii, daha enerjik, daha hızlı diye sıraladığım olumlu farklar biraz da bundan kaynaklanıyor. Bu yönlerimizde bizi tüm Vodafone ülkeleri arasında en çok büyüyen iki ülkeden biri yapıyor ve Türkiye bu başarısı ile Vodafone Grubu’nun büyüme kaynağı oluyor. Tüm bunlar da çalışanlarımızda farklı bir motivasyon ve bağımlılık sağlıyor.

Ayrıca birçok yenilikçi uygulamamız bulunuyor. Yenilikçi işe alım uygulamalarımızdan "on-line mulakat" sistemimiz ile mutlu aday deneyimi yaşatmayı esas alarak "doğru işe doğru insan” yaklaşımını benimsiyoruz. Diğer yandan, içeriden terfiyi destekleyen ve yöneticilerini kendi içinden yetiştiren bir kariyer planlaması oluşturuyoruz. İş Sağlığı ve Güvencesi konusundaki yenilikçi uygulamalarımız bulunuyor. Tüm bu yenilikçi uygulamalarımız çerçevesinde, Red Academy çatısı altında eğitim konusuna stratejik bir bakış getiriyoruz ve kurumsal akademi yaklaşımının benimsenmesini sağlıyoruz.

Uluslararası bir şirket olarak çalışanlarınıza global kariyer imkanları sunuyor musunuz? Bizlerle paylaşabileceğiniz bir başarı hikayesi var mı?

Vodafone olarak yürütmekte olduğumuz Discover Genç Yetenek programımız kapsamında şirketimiz bünyesine kazandırdığımız genç yeteneklerimizi 2 yıllık tecrübelerinin sonrasında yurtdışı kariyer imkânlarını sunuyoruz. Kariyerlerinin ilk yıllarında böyle bir fırsatın gençler için oldukça önemli olduğuna inanıyoruz.

Bunun yanı sıra, "İnsan Kaynakları” olarak yürütmekte olduğumuz Yetenek Değişimi programları da var. Bu kapsamda yüksek potansiyel ve performans sergileyen çalışanlarımızın Vodafone’un faaliyet gösterdiği diğer ülkelerde yeni tecrübeler kazanması için çalışmalar yürütüyoruz. Faaliyet gösterdiğimiz ülkelerin İnsan Kaynakları yetkilileri aracılığıyla her yıl planlı olarak en az 2 çalışanımızı farklı bir ülkeye gönderirken, benzer şekilde diğer ülkelerden çalışanları da aramıza katmaktayız.

Bunun yanında global kariyer portalindeki pozisyonlara başvuran arkadaşlarımız tüm Vodafone ülkelerindeki iş fırsatlarını değerlendirebiliyorlar. Şu ana kadar 30’a yakın arkadaşımız bu şekilde Vodafone Türkiye’de kariyerinde başarılı bir şekilde ilerleyip, ardından Vodafone Group bünyesine geçerek, birçok ülkenin faaliyetleri için stratejik rollerde çalışmaya başladı. Ayrıca, Türkiye’de oluşan kariyer imkânları dahilinde ülkeye dönmek isteyen çalışanlarımızla görüşerek global tecrübelerini şirketimize ve ülkemize daha yoğun bir şekilde katabilmeleri adına kariyer planlaması yapıyoruz. Bu doğrultuda, uzman veya yönetici olarak yurtdışına giden arkadaşlarımız, Türkiye’ye daha kapsamlı ve daha fazla sorumluluk aldıkları pozisyonlarla dönüyorlar.

Anasayfa CV Oluştur İş Ara Aday Giriş İş İlanı Ver