İş Hayatında Stresi Azaltacak Öneriler

İş hayatında stres nasıl azaltılır? Stresle başa çıkmak için neler yapılmalıdır? Sizler için araştırdık.

İş hayatında stres nasıl azaltılır? Stresle başa çıkmak için neler yapılmalıdır? Sizler için araştırdık.

İş hayatı stresi hemen hepimizin her gün karşılaştığı durumlardan biri. Toplantısı, raporu, koşuşturması derken hepimiz gün içerisinde birbirinden farklı streslerle karşı karşıya kalıyoruz. Fakat hem sağlığımız için hem de iş hayatında daha başarılı bir noktaya gelebilmek için stresten arınmak oldukça önemli. İş yerinde stresten uzaklaşmanızı sağlayacak bir kaç etkili öneriye  birlikte göz atalım.

Mola Vermek  Mola vermek zaten sizin için o anda stres oluşturmuş bir işten uzaklaşmanızı sağlaması açısından oldukça önemli bu sebeple gün içerisinde masanızdan uzaklaşarak işi düşünmeden beş on dakikalık molalar vermeye çalışın.

Nefes Egzersizi Yapın  Stresi azaltmanın bir terapi şekli de nefes egzersizi yapmak. Gün içerisinde belirli aralıklarla nefes egzersizi yapın. Nefesi burnunuzdan alıp ağzınızdan vererek bunu 1-2 dakika sürdürün bu esnada iş ya da size işte stres yaratan konuları düşünmemeye çalışın.

Masanızda Daima Rahatlatıcı Bir Koku Bulundurun Stresi azaltmanın bir diğer yöntemi de rahatlatıcı kokulardır. Sevdiğiniz sizi iyi hisettiren bir koku bulundurmanız stresli anlarda koklayarak rahatlamanıza neden olacağından mevcut gerginliğinizi bir nebze olsun azaltmanızı sağlayacaktır.

Müzik Dinlemek Müzik dinlemek de stresi azaltan faktörler arasında yer alıyor. Özellikle rahatlatıcı ve slow müzikler dinlemek sizde stres oluşturan konudan uzaklaşmanıza ve kısa bir süre de olsa farklı şeylere odaklanmanıza sebep olacağından gerginliğinizi azaltacaktır.

İşlerinizi Listeleyin Stresin en büyük nedenlerinden biri de zamanı doğru yönetememektedir. Zaman doğru yönetilmediğinde ise işler zamanında yetişmemekte bu sebeple çalışan kişilerin gerginlikleri de artmaktadır. Fakat işlerinizi listeleyerek belirli bir düzene soktuğunuzda hem iş takibiniz hem de zaman yönetiminiz daha etkili hale geleceğinden mevcut stresiniz de azalacaktır.

Molalarınızda İşle İlgili Konulardan Uzak Kalın  Çoğu insan molalarda dahi iş konuşarak ya da işi ile ilgili konularla vakit harcayarak zaman geçiriyor. Fakat yemek molası ya da çay molası gibi zamanları tamamiyle kendinize ayırın bu mola sürelerini maillere cevap vermek, bir problemi çözmek ya da ofiste geçirmek gibi bir yanılgıya düşmeyin. Öncelikle mola sürelerinde ofisten uzaklaşmanız ortamınızın ve algınızın değişmesine sebep olacağından önemlidir. Küçük molalarınızda gün içerisinde yapamadığınız şeylere odaklanabilirsiniz. Ailenizi ve ya bir arkadaşınızı aramak ya da kitabınızdan bir kaç sayfa okumak gibi faaliyetlerle ilgilenebilirsiniz.