Stajyerler ve Stajyer Adaylarına Öneriler

Staj yapmanın önemi iş dünyası için yadsınamaz bir gerçek.  Hem işveren hem stajyer açısından çift taraflı bir fayda söz konusu. Peki staj yapmak neden önemli?

Staj yapmanın önemi iş dünyası için yadsınamaz bir gerçek.  Hem işveren hem stajyer açısından çift taraflı bir fayda söz konusu. Peki staj yapmak neden önemli?

Staj yaparak iş hayatına deneyim kazanmış olarak atılır ve bir adım önde olursunuz. Bunun yanı sıra iş dünyasından referans edinir, iş hayatını ve koşullarını tanırsınız. Belki şu an siz de yaz döneminizi tatil yapmak yerine stajyer olarak geçiriyorsunuz, belki de iş arıyorsunuz. Aşağıda sunduğum hem şu an hem de gelecekte, stajyerlik serüveninizde uzun vadeli işinize yarayacak önerilerimize bir bakalım.

  • Staja zorunluluk gözüyle bakmayın. Buradan ne öğrenebilirim, kendime daha fazla ne katabilirim olarak değerlendirin. Mümkünse gönüllü stajlar yaparak bir adım daha öne geçin.
  • Sadece kendi departmanınızla ilgilenmeyin. Diğer departmanların ne yaptığı hakkında en azından bir fikriniz olsun. İleride hangi alanda çalışacağınız konusunda karar verme aşamasında size yardımı dokunacaktır.
  • Daima dakik olmaya özen gösterin. Bu işvereninizin gözünde planlı ve zaman yönetimi güçlü bir çalışan olduğunuz algısını oluşturur.
  • Hata yapmaktan korkmayın. Belki başarılı olacağınız işlerde, sırf hata yapma korkusundan kendinizi yeterince gösteremeyebilirsiniz. Herkes hata yapabilir, özellikle staj döneminde bu çok normal karşılanır. Korkmayın ve size verilenden daha fazlasını üzerinize alarak kendinizin üstüne gidin.
  • Her yaptığınız iş bir deneyim ve öğrenmedir. Size verilen işleri angarya olarak görmeyin ve yapabileceğiniz en iyi şekilde yapın. Büyük işleri yapmak için öncelikle küçük işlerden başlamanız gerektiğini unutmayın.
  • Günlük tutun, notlar alın. İşinizde siz fark etmeseniz bile, elbet her gün yeni şeyler öğreniyorsunuzdur. Bir günlük tutmak bunların farkına varmanıza yardımcı olabilir. Bu teorik anlamda bir bilgi olabilir, iş kültürüyle ilgili veya sosyal bir edinim olabilir. Her gününüzü değerlendirin ve kendinize bu notlarınızdan bir şeyler çıkarmaya çalışın.

Siz de verdiğimiz tavsiyeleri hayatınıza geçirerek daha iyi bir staj deneyimi yaşayabilirsiniz. Kariyerinize katkı sağlayacak stajı bulmak için secretcv.com’a  girerek CV’nizi güncelleyip, kendinize en uygun işi bulabilirsiniz.