İş Hayatına Dair

Ya Kovulursam?
Ya Kovulursam?

Çalışanlarla yöneticileri arasındaki iletişimsizlikten kaynaklı yanlış anlaşılmalar iş yerinde mutsuz bir ortamın oluşmasına sebep olur. İki taraftan biri bu durumu düzeltmek için atağa geçmelidir. Gel gelelim karşınızdaki kişinin size nasıl yanıt vereceği sizi korkutabilir. Bir çalışansanız ve yöneticinizle sorunlarınız varsa çoğu kez bunu dile getirmekten korkarsınız. Bunun ilk nedeni ise işten çıkartılma endişesidir. Oysa ki düzgün bir üslup ve nazik konuşma tarzınızla iş yerinize gelirken ayaklarınızın geri geri gitmesine sebep olan şeyleri ortadan kaldırabilirsiniz.

Yapmanız gereken ilk şey empati. "Ben yönetici olsam bu sorunlar karşısında nasıl bir tavır sergilerdim? ” sorusuna cevap bulmaktır.

Yöneticiler çok fazla konuşan çalışanlardan çok fazla hoşlanmazlar. Sorunlarınızı kısa ve öz bir ifadeyle anlatmaya özen gösteriniz.

- İlk madde ne istediğinizi bilerek konuşmaya başlamaktır. Açıklamanıza başlamadan önce kendinizce dile getireceğiniz sorunları net bir şekilde not almanız gerekir. Sorunlarınızı belirlemiş olmanız ve neler yapabileceğinizle ilgili seçenekler üretmiş olmanız önemlidir.

- Sorununuz yoğun çalışma temposu ise nasıl bir strateji izlemeniz gerektiğini yöneticinize danışabilirsiniz. Böylece hem işinizi hem de kendisinin fikirlerini gerçekten önemsemiş olduğunuzu karşı tarafa hissettirebilirsiniz. Yöneticinizle ortak paydada buluşup bu sorunun üstesinden gelebilirsiniz.

- Eğer sorununuz yaptığınız hatalar ise çözümü yine sizde saklı. Bir hata yaptınız ve bunu yöneticinize nasıl söyleyeceğiniz konusunda bir fikriniz yok. Yaptığınız hatayı saklamak düşeceğiniz en büyük yanlıştır. Unutmayın ki herkes hata yapabilir. Bir kere hata yapmış olmanız sürekli aynı hatayı yapacağınız anlamına gelmez. Yapmanız gereken şey hatanızı kabullenmek ve asla başkasına suçu atmamaktır. Bu gibi durumlarda yaptığınız hatadan dolayı üzgün olduğunuzu belirtmeli ve bundan sonraki süreçte daha dikkatli olacağınızı ifade etmelisiniz.

Unutmayın ki dürüst olmak önemlidir. Siz içinizde biriktirdiğiniz düşüncelerinizi samimi bir şekilde kendisiyle paylaştınız; bir çalışan olarak yapmanız gerekenleri yaptınız. Hatalarınızı kabullendiniz ve yöneticinizle olması gerektiği düzeyde konuştunuz. Cevap verme sırası yöneticinizde…
 

Anasayfa CV Oluştur İş Ara Aday Giriş İş İlanı Ver