Yeni mezunlar için mülakat tüyoları

Yeni mezunlar için mülakat tüyoları

Sadece kendinizden emin olmanız ve başvurduğunuz pozisyonun gereklerini yapabileceğinizi göstermeniz gerekiyor. Ve muhakkak mülakata giderken kendinizi rahat hissedebileceğiniz ancak şık ve resmi bir kıyafet giyin. Bu mülakata verdiğiniz önemi ve iş hayatına girmeye hazır olduğunuzu gösterecektir.
 
 
İş Görüşmesinde karşılaşabileceğiniz sorular
 

Üniversiteyi ne zaman bitirdiniz bitirme dereceniz neydi?

Mülakatlarda en çok rastlanan sorulardan biridir.
 

Eğitim hayatınızdan bahsedebilir misiniz, neden okuduğunuz bölümü seçtiniz?

Bu soru ile firma sizin meslek edineceğiniz bölümü ne kadar isteyerek seçtiğinizi ve mezun olacağınız alanla ilgili gerçekten istekli olup olmadığınızı anlamaya çalışacaktır. Makine mühendisliği okuyorum ama aslında diş hekimi olmak istiyordum cevabı firmanın makine mühendisliği pozisyonu için sizin çok da istekli olmayacağınızı düşünmesine sebep olacaktır.

Neden master, MBA, doktora yaptınız veya yapmadınız?
Eğer herhangi bir lisans eğitimi aldıysanız, bunun gelecek hedefleriniz ve yapacağınız mesleğinizle ilgili ilişkisini doğru kurgulamanız gerekmekte. Eğer lisansüstü eğitimi almadıysanız mesleki iş tecrübesinin sizin için daha önemli olduğunu söyleyebilirsiniz.
 

İş hayatınızla ilgili gelecek hedefleriniz nelerdir?

Özellikle Üniversiteden yeni mezun olacak adaylara en sık sorulan sorulardan biridir. Bu soruda kendinizden emin bir şekilde cevap vermeniz ve gelecek hedefinizi net çizebiliyor olmanız çok önemli. Örneğin Halkla ilişkiler ve reklamcılık bölümünde okuyorsanız, almış olduğunuz eğitimden bahsetmeli ve bu eğitiminiz ile hangi sektörde, firmaların hangi bölümlerinde çalışmak istediğinizi belirtmelisiniz.
 

Sektörümüz ve firmamız ile ilgili neler biliyorsunuz?

Bu soruyla firma sektörel bilginizi, bu sektöre olan ilginizi ve firmaları hakkında bilgi sahip olup olmadığınızı ölçmek istemektedir. Mülakata gitmeden önce gideceğiniz firma ile ilgili internetten yapacağınız bir araştırma bu soruya rahatlıkla cevap vermenizi sağlayacaktır.
 

Bu pozisyonda başarılı olmak için gerekli olan nitelikleri tanımlayınız?

Firma bu soruyu başvurduğunuz pozisyonun iş tanımından, üstleneceği görev ve sorumluluklardan ne kadar haberdar olduğunuzu anlamak için soracaktır.
 

Ekip Çalışması yapabilir misiniz?

Firmalarda departmanlar arasında işbirliği ve bilgi alışverişi yapmak zorunda olunduğu gibi kendi departmanınızla üstleriniz ve aynı pozisyonda çalıştığınız iş arkadaşlarınızla uyumlu bir şekilde çalışabiliyor olmanız çok önemli. Bu soruya muhakkak pozitif cevap verin.
 

Güçlü ve zayıf yönleriniz nelerdir?

Özellikle güçlü yönlerinizden bahsederken başvurduğunuz pozisyon için önemli olabilecek bir artınız varsa bunu belirtin. Örneğin bilgi teknolojileri departmanında bir pozisyon için mülakat yapıyorsanız yeni teknolojileri çok iyi takip edip, hızlı bir şekilde bu teknolojiyi kullanabildiğinizden bahsedebilirsiniz.
 

Kişilik Özelliklerinizi Tanımlar Mısınız?

Kendinizi çok iyi tanıyorsanız sizin için cevaplaması çok zor olmayacak bir sorudur. Buna cevap verirken de iş hayatıyla ve başvurduğunuz pozisyonla ilgili pozitif olabilecek (sorumluluk sahibi, detaycı, sabırlı, hırslı gibi) kişilik özelliklerinizi sıralamanızı öneririz.
 

Cv’nizde Modern dans ile ilgilendiğinizi gördüm, ne zamandan beri bu hobiniz var?

Hobilerinizle ilgili gelen sorular kişilik özelliklerinizi biraz daha iyi anlamak için yöneltilen sorulardır. Bu sorulara çok uzun yanıtlar vermeden ve çok ayrıntıya girmeden cevaplayabilirsiniz