İş Hayatına Dair

Başarılı Çalışanlara Ödül Yağmuru
Başarılı Çalışanlara Ödül Yağmuru

Tapaswee Chandele - Coca-Cola Türkiye, Kafkasya ve Orta Asya Bölümü, Avrasya ve Afrika Grubu İK Direktörü

Her Yıl Çalışanlarımızdan Biri "Değerler Şampiyonu” Oluyor

İyi performans gösteren çalışanlarımızın takdir edilip ödüllendirilmesini önemsiyor ve buna yönelik programlar yürütüyoruz. Her yıl çalışanlarımız arasından seçilen bir kişiye verdiğimiz Değerler Şampiyonu ödülü bunlardan bir tanesi. Çalışanların oy ve geri bildirimlerine göre verilen bu ödülde yıl boyunca Coca-Cola şirketinin Liderlik, İşbirliği, Tutku, Çeşitlilik, Kalite-Odaklılık, Sorumluluk, ve Dürüstlük değerlerini yansıtmış olan kişiyi seçimine özen gösteriyoruz. Bu ödül, çalışanların şirket değerlerini anlayıp içselleştirdikleri ve bunları hayata geçirdikleri için takdir edildikleri bir kültür yaratmamızı sağlıyor.

Buna ek olarak Üstün Başarıyı Takdir Programımız bulunmakta. Bu program, yöneticilere, beklentilerin ötesinde performans gösteren çalışanları takdir etme ve ödüllendirme imkanı sunuyor. Above & Beyond Programı ile çalışanlarımıza, kendilerine ve şirkete fayda sağlayan yüksek performans ve katkı seviyelerine ulaşmaları için ilham vermeyi; yenilikçi fikirler üreterek iş yapış tarzımızı olumlu bir şekilde değiştirmeyi; çalışanlarımızın yaptıkları iş ve sağladıkları katkıları takdir ederek motivasyonlarını artırmayı amaçlıyoruz.

Bunların yanı sıra şirketimizin performans ve potansiyeline dayalı uzun ve kısa süreli teşvik ve ödül programları da bulunmakta. Son olarak, şirketimizde 5 ve katı yılları dolduran çalışanlarımız her yıl düzenlenen bir törende ödüllendirilerek Hizmet Ödülleri’ni alıyorlar. Bu şekilde de yine şirkete uzun yıllar hizmet vermiş çalışanlarımız ödüllendiriliyor

Nursel Ölmez Ateş - Ford Otosan İnsan Kaynakları Direktörü

Anlık Ödüllendirme Sistemini Hayata Geçirdik

"Ford Otosan’ın Yıldızları” olarak adlandırdığımız ana ödül programımız altında; yıl bazında verdiğimiz ödüller, anlık ödüller, çalışanlarımızın yaratıcılık ve katılımını teşvik etmek amacıyla uyguladığımız "Öneri ve İyileştirme Sistemi” yer alıyor. Kategori ve kriterleri tanımlı olan "yıl bazında kutladığımız ödüller”i her yılın sonunda belirlenen takvim doğrultusunda veriyoruz. Yıl içinde gerçekleştirilen en başarılı çalışmalarımızı Ford Global ve Koç Holding Şirketleri genelinde yürütülen ödül süreçlerine de aday göstererek, çalışanlarımızın gerçekleştirdiği başarılı çalışmaların, Koç Topluluğu ve Ford Motor Company düzeyinde de tanınmasını ve takdir edilmesini sağlıyoruz.

"Öneri ve İyileştirme Sistemi” ile ise özellikle mavi yakalı çalışanlarımızın iş süreçlerinde hem kalite hem de verimlilik artışı sağlayacak, yaratıcı ve yenilikçi fikirler üretmesini hedefliyoruz. Gerçekleştirilen iyileştirme çalışmalarını kalite, verimlilik gibi boyutlarda değerlendirerek çıktılarını çalışanlarımızla paylaşıyoruz. Öneri sahibi çalışanlarımız da önceden belirlenmiş olan ödüllerini alıyorlar.

Anlık Ödüllendirme sistemi ile şirketimizde ilk defa uygulanan başarılı çalışmalardan, görev dahilinde olmadığı halde yer alınan ve şirket imajına olumlu yönde katkı sağlayan sosyal, kültürel ve sportif faaliyetlere kadar fark yaratan tüm çalışmaların ödüllendirilmesini amaçlıyoruz. Yeni uygulamamız ile başarıları hem zaman geçmeden ödüllendirecek hem de çalışanlarımıza çok çeşitli alternatifler içerisinden ödül seçme fırsatı sunmuş olacağız.

Microsoft Türkiye İnsan Kaynakları Direktörü - Vlad Bog

Takdir Komitesi Kurduk

Şirketimizde tüm bölümlerin temsilcilerinin katılım sağladıkları bir "Takdir Komitesi” bulunuyor. Hem bu komitenin uyguladığı yerel programlar hem de global ödüllendirme sistemleri, yıl içerisinde değişik zamanlarda ve değişik konularda başarı gösteren çalışanlarımızı ödüllendirmek için kullanılıyor. Böylece Microsoft Türkiye içerisinde yüksek performans gösteren, müşteri ve iş ortağı memnuniyeti konusunda önemli adımlar atmış ya da şirket içi işbirliği konusunda fark yaratmış kişiler farklı şekillerde ödüllendiriliyor.

Microsoft olarak çok önem verdiğimiz konulardan bir tanesi de "Anında Takdir” konusudur. Bu kapsamda yöneticilerimiz gerek kendi ekiplerinden gerekse farklı ekiplerden arkadaşlara takdir amaçlı olarak hediye kartları verebiliyorlar. Çalışanlarımız da bu hediye kartlarını sevdikleriyle bir akşam yemeği ya da masaj imkanları vb. aktiviteler için kullanabiliyorlar.

Aynı zamanda Microsoft olarak çalışanlarımızın şirket başarısında oynadıkları rolü, kendileriyle paylaşmak için, şirketimizin hisse senedini veriyor ve böylece kendilerini de birer şirket ortağı haline getiriyoruz.

Serkan Sevim - Medianova CEO

Maddi Kazanç Tek Başına Aidiyeti Arttırmıyor

Medianova olarak her şirkette olduğu gibi belli hedeflere bağlı olan bir prim modelimiz var. Fakat sadece maddi kazancın tek başına ciddi bir aidiyet arttırmadığını görüyoruz. Bunun için şirket organizasyonları, bowling turnuvaları gibi aktiviteleri belli aralıklarla organize ediyoruz. Ayrıca çalışanların kendilerini yetiştirmeleri için ciddi anlamda sorumluluk veriyor; yurt dışına gitmelerini ve dışarıdan eğitim almalarını sağlıyoruz. Kendini geliştirebilen bir çalışanın her zaman organizasyona daha bağlı olduğunu yıllardır gözlemliyoruz. Yöneticiler ekiple sürekli iç içe çalışıyor. Dolayısı ile geri bildirim almak çok zor olmuyor. Bunun yanında, yılda en az bir kez anket yapmaya özen gösteriyoruz. Bu anketlerde Medianova'da eğitime verilen önemin ciddi memnuniyet yarattığını görüyoruz.

Tolga Başarır - CMC Genel Müdürü

Çalışanlarımız Aylık Ya Da Yıllık Primlerle Ödüllendiriliyor

CMC’de çalışanlarımızı performans ölçümlerine göre aylık ya da yıllık primlerle ödüllendirebiliyoruz. Müşteri temsilcisi, takım lideri, idari departman çalışanlarımızın bir kısmı aylık performans primleri ile, bazı idari kadro çalışanlarımız ise yıllık prim ile ödüllendiriliyor.

Çalışanlarımızın fikirleri bizler için çok önemli. Onlara bunu hissettirmek için en iyi öneri ile gelen çalışanlarımızı ödüllendiriyoruz. Ayrıca, gerçekleşen hedeflere ve performanslarına göre çalışanlarımıza çeşitli hediyeler veriyoruz.

Takdir programlarımızın başında ise çağrı merkezinde yöneticilik için ilk adım olan takım lideri pozisyonu yetiştirme programlarımız bulunuyor. Belirlenen kriterlere uyan müşteri temsilcilerimiz mülakatlardan başarı ile geçtikten sonra takım liderliği yetiştirme sürecine girmeye hak kazanıyorlar.

Kaan Karayal - Tatilsepeti.com Yönetim Kurulu Başkanı

Özlük Haklarında İyileştirmeler Yapıyoruz

Çalışanlarımızın firmamıza olan bağlılığını arttırmaya yönelik olarak bazı ödüllendirme sistemleri kullanıyoruz. Özellikle, yüksek satış performansı gösteren personele performans primi, hediye çeki gibi ek menfaatler sunuyoruz. Kariyer gelişim programımız doğrultusunda başarılı olan personelin terfi imkanı bulunuyor. Terfilerle birlikte özlük haklarında iyileştirmeler yapılıyor. En son temmuz ayında bu programımızda başarılı olan 16 arkadaşımız uzman kadrolarına terfi etti. Kişisel gelişim anlamında da hem şirket içi hem de şirket dışı eğitimcilerin katıldığı eğitim programları düzenliyoruz.

Gülyan Kabaş - Starpet İnsan Kaynakları Müdürü

İç Kaynaklı Ödüllendirme Çok Daha Etkili

Ödüllendirme ve takdir sistemlerinin en düşük maliyetli ve en etkili İnsan Kaynakları uygulamaları arasında yer aldığına inanıyoruz. Starpet bünyesinde şirket hedefleri, müşteri memnuniyeti ile ilgili fark yaratan çalışanlarımız için ödül ve takdir uygulamalarının tanımlanmış, net, ancak aynı zamanda yaratıcı ve farklılaştırılmış, kişiye özgü olması temel prensiplerimizdir.

Şirketimizde ödüllendirme, bazen İnsan Kaynakları bölümü, bazen ilgili birim yöneticisi, bazen de Yönetim Kurulu Üyeleri tarafından yapılabiliyor. Ödüller yılın herhangi bir zamanında verilebiliyor; en kısa süre içinde geribildirim verilmesine özen gösteriyoruz.

Dış kaynaklı birçok farklı ödüllendirme yöntemi kullanıyoruz ancak iç kaynaklı ödüllendirmenin çok daha etkili olduğunu biliyoruz. Sistemin işlemesini sağlamak için, güçlü liderlik özellikleri olan yöneticileri bünyemize kazandırmaya çalışıyoruz. Kişiye özgü uygulamaları yönlendirecek, iç motivasyonu geliştirecek olan anahtar yöneticilerdir.

İş süreçlerinde verimliği artıracak ya da maliyet düşürecek öneri ve uygulamalar gerçekleştiren çalışanlarımız için çeşitli ödül paketleri geliştirdik. Çalışma grubu ya da aile ile hafta sonu tatil ödülleri, brunch, çeşitli konser-gösteri biletleri, tam altın, bir maaşa kadar çeşitli ödüller sistemimizde tanımlı. Elbette ödül sistemimize şirketimizin iş alanı avantajını kullanarak yakıt ödülleri de ekledik.

Bunun da dışında, şirket satış performansı verileri doğrultusunda şirket içinde ve dışında bireysel ya da toplu yemekler, kokteyller, partiler gerçekleştirebiliyoruz. Kişiye özgü, pekiştirilecek davranışı da dikkate alarak duruma özgü hareket ediyoruz; yeri geliyor bir çalışanımızı yurtdışı seyahatine gönderiyor, yeri geliyor Boğaz’da bir akşam yemeği, Kıbrıs’ta tatil hediyesi ile çalışanımızı ödüllendirebiliyoruz.

Yeni bir uygulama olarak, çalışanlarımıza kendi ödüllerini kendilerinin belirlemesine de olanak tanıyoruz. Verilen puan karşılığında, çalışanlarımız kendi ödüllerini uygun gördükleri içerikte, zamanda, mekanda, sayıda kullanabiliyorlar; ki bu yöntemin özellikle kontrolü elinde tutmak isteyen, kararlarda etkin katılım bekleyen Y kuşağında yankı bulacağını düşünüyoruz.

Yanı sıra, sosyal sorumluluk projeleri çerçevesinde gönüllü olarak projelere katılım gösteren çalışanlarımızın yeri de çok bizim için ayrı bir önem arz ediyor. İlk performans değerlendirmelerinde kendilerine yönelik ek ödüllendirmeler olabildiği gibi, projenin gerçekleştiği ilde kültür gezileri, yöresel yemek tadımları ve ek izin hakları gibi çeşitli takdir ödülleri de veriliyor.

Gülsen Altuntaş - KYK Yapı Kimyasalları Genel Müdür Yardımcısı

Düzenli Olarak "Ayın Önerisi”Ni Seçiyoruz

Çalışanlarımızın tüm süreçlere ait sunmuş olduğu öneriler, ayda bir toplanan bölüm müdürlerinin oluşturulduğu kurulda yenileşme ve yaratıcılık, paydaş memnuniyeti artırıcı, yapılabilirlik ve yıllık ekonomik katkı kriterlerine göre değerlendiriliyor. Küçük getirileri olan ve gereken çaba gösterilmesine rağmen, net bir başarı elde edilemeyen gayret ve çalışmaları da takdir edip ödüllendiriyoruz. Öneri ve isteklere ilişkin sonuçlar aylık toplantılar sonrasında e-mail yoluyla ve iletişim panolarına asılarak tüm çalışanlara duyuruluyor. Her ay, en yüksek puanı alan öneriyi veren bölüme "ayın önerisi” bayrağı, bölüm amirine ise masası için flama verilirken önerisi kabul edilen çalışanlara hediyeleri tüm çalışanlar huzurunda takdim ediliyor.


 


 

Anasayfa CV Oluştur İş Ara Aday Giriş İş İlanı Ver