İş Hayatına Dair

Moda mı? Stil mi?
Moda mı? Stil mi?

Araştırmalara göre bireylerle ilgili ilk izlenim 30 saniyede oluşuyor. Mülakata giderken özenli ve şık olmak, hep bir adım önde olmanızı sağlar. Sade ama özenli görünmek olumlu bir ilk izlenim için adaya avantaj sağlayan bir nokta. Tercih edilen renk, model ve desen göz yormayacak, karşınızdakinin dikkatini dağıtmayacak, size odaklanmasını engellemeyecek şekilde seçilmelidir. Günümüz rekabet koşullarında daha etkili olmak ve karşı tarafta iz bırakmak için yapılacakları konunun uzmanına sorduk.

MODA MI? STİL Mİ?

Rüzgar Mira Okan - Kişisel Marka ve Profesyonel İmaj Danışmanı

Son dönemdeki şirketlere ve profesyonellere danışmanlık ve seminerlerimde gördüğüm önemli bir nokta var: Değişen dünya, erkeklerde kravat kadınlarda ceket kullanımının dolayısı ile üretiminin azalması, modadaki "casual" ve "streetwear" trendinin daha da artması özellikle profesyonellerin iş dünyasında, kıyafetler tarafında kendilerini kapana kısılmış gibi hissettiriyor. Daha çok şirket "rahat giyim", "serbest cuma", "yaz uygulaması" kavramlarını konuşuyor ve uyguluyor.

Bu güncellemeler sektörün ve pozisyonun izin verdiği ölçüde, temelinde doğru uygulandığında oldukça yararlı çünkü iş hayatında, günümüz dünyasına uyum sağlamak kişiler kadar, kurumsal imaj ve algı açısından da önemli. Bununla beraber bu kavramlara tam hakim olmamak ya da doğru tanıtmamak profesyonellerin algı ve imajına zarar verebildiği gibi kurumun algı ve itibarına da zarar verebiliyor.

Bu yüzden iş hayatı için önce şunu soruyu sormak gerekiyor: Moda mı? Stil mi?

Moda kitleseldir. Stil ise bireye özgü ve özel. Stil sahibi olmak kişisel markanıza değer katar. İş dünyasında da asıl maharet modadan bağımsız güncel ve stil sahibi olabilmek, uygun ve uyumlu giyinebilmek ve kişisel markanızı güçlendirebilmektir.

İş dünyasında bir profesyonel kendi görünümüne özen gösterdiğinde bu dış dünya tarafından anlaşılır. Kişi kendini iyi hisseder ve bu özgüvenine ve duruşuna yansır. Bu da bireyin kişisel markasının güçlenmesi adına önemlidir.

Profesyonel iş dünyasında en sık yapılan imaj ve stil hataları 

1. Vitrindeki ya da dergideki bir modelin, fotoğrafta beğendiğimiz bir ünlünün ya da arkadaşımızın üzerindeki bir kıyafeti ya da aksesuarı almak ve uygunluğunu düşünmeden, sadece güzel olduğu ya da çok yakıştığını düşünerek profesyonel hayatta giymek ya da takmak.

2. Vücuda uygun olmayan kıyafetler ve aksesuarlar seçmek.

3. İş hayatında bizim ve kişisel markamızın önüne geçen, mevsime uygun olmayan parfümler sürmek

4. İş hayatında gideceğimiz yere, zamana ve mevsime göre giyinmemek

5. Bakımsız kıyafet ve aksesuarlar kullanmak

6. Modayı olduğu gibi giymek, kendine ve vücuduna adapte etmemek

7. Kumaşa, dikişe, kalıba ve kıyafetlerin ütüsüne özen göstermemek

8. Kadınlar için seksapalite, çok fazla takı, çok fazla makyaj

9. Kıyafeti istediği kadar güzel olsun saça ve kişisel bakıma özen göstermemek iş dünyasında yapılan en büyük kişisel markada görünüm ve stil hataları diyebilirim.


 

Anasayfa CV Oluştur İş Ara Aday Giriş İş İlanı Ver