İş Hayatına Dair

Kariyer & Eleman İş İlanları
Görüşmenin ipleri sizde olsun

Görüşmenin ipleri sizde olsun

İş görüşmesine davet iki şekilde olur; aday ilana veya şirkete başvuru yapmıştır veya şirket aday ile herhangi bir başvuru olmadan iletişime geçmiştir.  Her iki durumda da iş görüşmesindeki format şirket yetkilisinin "Lütfen kendinizi kısaca tanıtır mısınız?” şeklindeki klişe sorusu ile başlayıp adayı dinledikten sonra varsa merak ettiği bir kaç soru ile son bulur. Şanslı iseniz şirket ve pozisyon hakkında bilgi edinme fırsatınız olabilir ama çoğunlukla bu bölüme pek girilmez...
Önemli olan nokta; Şirket tarafından resmin nasıl göründüğü gibi algınlanmakla birlikte bu belki de yapılabilecek en büyük hatadır. İşe alımlarda en önemli başarı unsuru "Doğru işe doğru çalışan” seçimidir. Bunun için de sadece Şirketin beklentilerinin karşılanması yeterli değildir. Buna paralel, mutlak suretle çalışanın maddi manevi beklentilerinin de pozisyon ve şirket ile örtüşmesi gerekir. Yüksek VERİM ve yüksek SADAKATİN öncelikli şartı budur.

İşte bu nedenle görüşmeye gelen kişiler görüşmenin iplerini eline almalı ve istediğini alana kadar da hakimiyeti elden bırakmamalıdırlar.  Görüşeceğiniz kişinin her zaman için bu işte en toy kişi olduğunu düşünmeli ve görüşme planınızı, aktaracaklarınızı, sorularınızı baştan belirleyip  bunları mutlaka görüşmenizin içerisine kontrollü şekilde yerleştirmelisiniz.
Şirket vizyon ve misyonunun yanısıra pozisyondan beklentiler ve öngörülen performans hedefleri sorgulanması gereken en önemli başlıklar olmalıdır. Pozisyondan beklentilerin anlaşılır olması bahsi geçen iş için örtüşen niteliklerinizi ön plana çıkartmak için size büyük bir avantaj sağlayacaktır. İşe ve şirkete karşı duyulan isteklilik görüşmeyi sonuçlandırmak için en uygun yoldur.

Görüşmeye gelen adaylara/profesyonellere tavsiyem tercih haklarının gücünü hissetmeleri ve hissettirmeleridir. Şirket bir pozisyon için birden fazla aday ile görüşürken sizler de bir iş için birden fazla şirket ile görüşüp aralarından beklentilerinizi en uygun karşılayan şirketi seçme hakkına sahipsiniz. Bu nedenle Şirketler her zaman için aranan ve tercih edilen şirket olabilmek için iyi bir performans ortaya koymalıdırlar. 

Zeynep KIRKGÖZ
İnsan Kaynakları ve Kalite Sistemleri Genel Müdür Yardımcısı
Görüş Bildirin!
Anasayfa Başvurularım İlan Ara Mesajlarım CV'lerim