Deprem Öncelikli İş İlanları Deprem Öncelikli İş İlanları

Zam istemeye korkuyorum

Kariyer Rehberi

Zam istemeye korkuyorum
Zam istemenin de kendi içinde incelikleri bulunuyor.
Zam istemeden önce yapmanız gereken birtakım araştırmalar var.

Öncelikle kendinize şu soruları sorun "son bir yılda farklı ve üstün özelliklerimle şirkete değer kazandırdım mı?” "İş sonuçlarım somut ve tatmin edici düzeyde mi?” "Geliştirdiğim projeler ve çözüm yolları minimum beklentilerin üstünde mi?” Bu soruların cevapları sizi tatmin ediyorsa harekete geçme vakti gelmiş demektir. Şimdi gelelim yapmanız gerekenlere:

Birincisi sektördeki meslektaşlarınızın aldığı maaşlar. Yapacağınız ufak bir araştırmayla sektördeki zam ortalamasının altında kalıp kalmadığınız konusunda bilgi sahibi olun. Eğer ortalamanın altında değilseniz zam istemek iyi bir fikir olmayabilir.

İkinci araştırma konunuz ise yeri doldurulabilecek bir pozisyonda çalışıp çalışmadığınız. Sizin kabul etmediğiniz ücretle yüzlerce kişinin rahatça bu pozisyonu dolduracağını düşünüyorsanız zam istemek sizin için hayal olabilir. Tam tersi bir durumda ise dengeler değişebilir ve yöneticinizle bu durumu görüşebilirsiniz.

Kendinize göre mükemmel olmanız yöneticinizin de aynı şeyi düşündüğü anlamına gelmez.
Başarılarınızı, gerçekleştirdiğiniz projelerinizi, şirkete sağladığınız katma değeri ve bunun sonucunda elinize geçen paranın karşılaştırmasını somut örneklerle yapmaya özen gösterin. Sadece "ama çok çalışıyorum” cümlesi kendi başına çok anlam ifade etmeyebilir. Yöneticiniz sizi yetersiz bulduğunu söylüyorsa kendisinin sizden beklentilerini sorarak kafanızdaki soru işaretlerini silebilirsiniz.

Ayrıca konuyu belirli bir mantık çerçevesinde ele almak ve talebinizin şirketin içerisinde bulunduğu durum ile çelişmemesine özen göstermek ise ayrıca önemlidir.

Sonuç olarak zam istemenin kolay olmadığı bir gerçek. Doğru zamanda doğru adımları atmaya gayret edin.

Hepinize bol şans…


Görüş Bildirin!
Anasayfa Başvurularım İlan Ara Mesajlarım CV'lerim