Deprem Öncelikli İş İlanları Deprem Öncelikli İş İlanları

Hakan Alp: 1989’dan 2013’e…

Kariyer Rehberi

Hakan Alp: 1989’dan 2013’e…
Ben üniversiteden mezun olalı tam 24 sene olmuş. 1989’da, mezun olduktan sonra iş arama sürecim aklıma geliyor da; devlette mi yoksa özel sektörde mi çalışmalıyım, hangi sektöre yönelmeliyim gibi sorulara yanıt vermemizi kolaylaştıracak hiçbir faktör yoktu. O zaman için teknoloji Commodore 64 ve Amiga bilgisayarlarla, şirketlerin İK politikaları ise işe alım ve bordrolama ile sınırlıydı. Eğitim uygulamaları bile sadece büyük şirketlerde daha yeni yeni gelişmeye başlamaktaydı.  Dolayısıyla özel sektörde veya devlette çalışmaya büyüklerimizden dinlediğimiz ölçüde karar vermemiz, sonrasında gazete ilanlarını takip edip faks çekerek veya posta göndererek başvuruları yapmamız gerekiyordu.


Geçtiğimiz 24 sene içinde dünya değişti, teknoloji gelişti ve yeni jenerasyonlar iş hayatına girmeye başladı. Şirketlerin bu değişime uyum sağlamak için İnsan Kaynakları uygulamalarını o ölçüde geliştirmeleri gerekti. Bu ise "NEDEN” sorusuna ve ondan yola çıkarak "NASIL” sorusuna yanıt vermekle mümkün. Bu sorulara yanıt veren projeler geliştiren ve değer katacak şekilde uygulayabilen şirketler sayesinde, üniversitelerden günümüzde mezun olan gençler bizden çok daha şanslı.

Biz Finansbank olarak "Neden değişime uyum sağlamalıyız ve bunu nasıl gerçekleştirebiliriz?” sorularından yola çıkarak üniversite gençleri arasında araştırmalar yaptık. Onların ihtiyaçları ve istekleri doğrultusunda şekillendirdiğimiz "En iyi olmak isteyenlerin kulübü” Finans Up’ı 2010’da hayata geçirdik. 

Finans Up kapsamında, web sitesi, sosyal medya ve üniversitelerde düzenlediğimiz etkinlikler aracılığıyla öğrencilerle iletişim kuruyor ve her sene Ekim ayında başvuruları alıyoruz. Sınav, kişilik envanteri ve mülakatları içeren bir sürecin ardından 30 üniversite öğrencisi Finans Up’lı oluyor ve bir öğrenim yılı boyunca kendilerini tanımalarına ve geliştirmelerine olanak sağlayan mesleki ve kişisel gelişime yönelik eğitimler ile keyifli vakit geçirmelerini ve network oluşturmalarını sağlayan etkinlikler içeren geniş kapsamlı bir programa dâhil oluyorlar. Dönemin sonunda düzenlediğimiz Kariyer Buluşmaları ile bankacılık alanında kariyer hedefleyen Finans Up’lıları farklı birimlerden yöneticilerle buluşturuyor ve çalışabilecekleri bölümlerle ilgili detaylı bilgi edinmelerini sağlıyoruz. Bu buluşmanın ardından bankamızda çalışmak istedikleri bölümü belirleyen Finans Up’lılar, daha mezun olmadan, hangi bölümde çalışmaya başlayacağını belirlemiş oluyor. Bu sene mezun olacak Finans Up’lıların yöneticilerimizle bir araya geldiği kariyer buluşmasını 13 Nisan’da gerçekleştirdik ve kendileri hangi birimde çalışacaklarını daha mezun olmadan belirleme şansı buldular. 

Emre Özmen de bu şansı yakalayanlardan. 2011’de üniversite öğrencisi iken Finans Up’lı olan Emre, henüz öğrenciyken kariyer hedefini belirleyip, 2012’de mezun olunca bankamızda MT olarak çalışmaya başladı; yani benden tam 23 sene sonra.
İş hayatına atılma hikâyesi 1989’dan 2013’e böyle değişti; bakalım bir 24 senenin daha ardından, 2037’de nasıl değişim gösterecek? 

Hakan Alp
Finansbank İnsan Kaynakları Genel Müdür Yardımcısı
Görüş Bildirin!
Anasayfa Başvurularım İlan Ara Mesajlarım CV'lerim