2011 Yılı İş Hedefleriniz

2011 Yılı İş Hedefleriniz

 2011 yılında yeni hedeflerinizi belirlemek ve planlamak için henüz zaman geçmiş değil. Öncelikle işe hedeflerinizi planlamakla başlayın. Hedefi olmayan kişilerin bir gün hedef olacağı bilinen bir gerçektir. Hedeflerinizi planlarken küçük hedeflerle başlamayı kendinize ilke edinin. Ve bu hedeflere ulaşmak için beklemeyin, harekete geçin. Hedefler düşünerek değil eyleme geçerek gerçekleştirilir.

 

 1. Planlı Olmak Önemlidir

 

İnsanların yeni yılda uygulamaya karar verdikleri ama bir türlü hayata geçiremedikleri birçok "çözüm"leri olur. Bu çözümlerin uygulanamamasının önemli nedenlerinden biri "çözüm" kararlarının planlama yapmaksızın alınmış olmasıdır.

 

Çözüm yollarınızı öncelikle düşünün ve sonra planlayın.

 

 2. Mikro Hedeflerle İşe Başlayın

 

İş dünyasında hedef belirleme üzerine birçok teori vardır. Bu teorilerden SMART (Specific/Spesifik,Measureable/Ölçülebilir,Achievable/Ulaşılabilir,Relavant/İlgili,Time-Bound /Zamanlanabilir) hedef belirleme yöntemleri uygulanabilir.

 

Örneğin "iş hayatında yükseleceğim" gibi fazla yüksek ve ne olduğu belirsiz bir hedef yerine, "bu sene uluslararası alanda önemli işler yapmış 10 firmayla görüşme yapacağım" gibi izlenebilir ve ölçülebilir bir hedef belirleyin.

 

 

 3. Yapılacaklar Listesi

 

Stresli günler yaşadığınızda ya da kendinizi bitkin hissettiğinizde bazen kariyerinizle ilgili gelişim hedeflerinizi bir kenara bırakma eğiliminde olabilirsiniz. Bunu önlemenin ve hedef odaklı çalışmanın yöntemi her hafta bir "yapılacaklar listesi" oluşturmaktır.

 

 

 4. Ödül Sistemini Kendiniz İçin Kullanın

 

Küçük ya da büyük bir hedefe ulaştığınızda, hissettiğiniz mutlulukla birlikte, bir sonraki hedefe ulaşma isteğinin yarattığı stresi de yaşarsınız. Bu stresle başa çıkabilmek için arada bir kendinizi ödüllendirebilirsiniz. Hobilerinize zaman ayırmak, arkadaşlarınızla birlikte vakit geçirmek ya da küçük bir haftasonu kaçamağı iyi gelecektir.

 

   

 5. Sonuç Odaklı Olun

 

Yıl içinde hedeflerinizle ilgili motivasyonunuz düşerse yılın başında yazdığınız notlara bir göz atın. Hedefleriniz gerçekleştiğinde olabilecek güzel gelişmeleri düşünün. Kararlı ve azimli olarak hedefinize ulaşabilirsiniz. Sonuç odaklı düşünüp önünüze çıkacak tüm engelleri aşabilirsiniz.

 

6. Eyleme Geçin

 

Planlamanızı yaptınız, hedeflerinizi belirlediniz, yapılacaklar listesini de hazırladınız. Artık ne duruyorsunuz? Bir an önce eyleme geçin. Hedefleriniz için yapacağınız her şey size çok daha fazlasıyla geri dönecektir. Yaptıklarınızın yapacaklarınızın göstergesi olduğunu unutmadan hedeflerinizin peşinden koşun.