Röportajlar

Acıbadem Sağlık Grubu’nda Kurum İçi Terfi Oranı %80
Acıbadem Sağlık Grubu’nda Kurum İçi Terfi Oranı %80
Bize biraz Acıbadem Sağlık Grubu’ndan bahseder misiniz?

Acıbadem Sağlık Grubu olarak 1991 yılında Acıbadem Kadıköy hastanesiyle birlikte hizmet vermeye başladı. Özellikle 2000’li yıllardan sonra hızlı bir büyüme sürecine girdiğimizi söyleyebilirim. 2005 yılında İstanbul dışındaki ilk hastanemiz Bursa ile hizmete başladık. Bursa’yı Kocaeli, Adana, Kayseri ve Eskişehir takip etti. 2012 yılında açılması planlanan Acıbadem Ankara ve Acıbadem Bodrum hastaneleri de hali hazırda inşaat sürecinde. Bu iki hastanemizle birlikte Türkiye’de 22 lokasyonda hizmet veriyor olacağız.
 
Genel olarak baktığımızda Acıbadem Sağlık Grubu; sağlık sektöründe özgün bir sağlık zinciri modeli oluşturuyor. Fakat hastane ve tıp merkezlerinin dışındaki sağlık odaklı şirketleriyle de geniş bir yelpazede hizmet verdiğini söyleyebiliriz. Acıbadem Sigorta, A Plus, Acıbadem Mobil Sağlık Hizmetleri A.Ş, Acıbadem Proje, Labmed bu doğrultuda hizmet veren Holding şirketlerimiz. Tamamı sağlığa bir köşesinden dokunuyor. Sigorta, ambulans, evde bakım, laboratuar hizmetleri, anahtar teslimli hastane ve tıp merkezleri projeleri bir tarafta, diğer tarafta; hastanelere özel yiyecek, içecek, temizlik ve çamaşırhane hizmetleri hem grup şirketlerine hem de farklı kurumlara hizmet sunuyor.

Ve tabi medar-ı iftiharımız Acıbadem Üniversitemiz, 2009-2010 yılında eğitime başladı. Acıbadem Sağlık Grubu’nun sağlık sektörüne olan katkısını artırmayı ve bilgi birikimini paylaşarak nitelikli personel yetiştirmeyi hedeflemekte. Üniversitemiz bu yıl ilk mezunlarını verdi, mezuniyet günü büyük bir gururdu hepimiz için.

İK uygulamalarınız hakkında bilgi alabilir miyiz?

İnsan kaynaklarındaki tüm süreçlerimizi, şube yapılanması olan bir sağlık grubunun ihtiyaçlarını karşılamak üzere kurguladık. Merkezi yapımızda İşe Alım Müdürlüğümüz, İ.K. Sistem ve Ücret Yönetimi Müdürlüğümüz, Bordro/Özlük Yönetimi Müdürlüğümüz ve Organizasyonel Gelişim Müdürlüğümüz hastane ve ayaktan tedavi merkezlerimizin ihtiyaçlarını karşılamak üzere yapılanmış durumda. Bunun dışında her hastanemizde merkezi uygulamalarla hastane operasyonunu kavuşturan İnsan Kaynakları temsilcilerimiz görev alıyor.

İnsan Kaynakları uygulamalarını kariyer planlama, performans yönetimi, işe alım süreçleri ve bu süreçlerin daha konforlu ve nitelikli yürütülmesi için oluşturulan self servis uygulamaları ile mümkün olduğu kadar sistemsel olarak kurgulamaya çalışıyoruz. İşe Alım Mülakat sürecimizin her aşamasından başarıyla geçen adaylarımız, kuruma başladıkları gün itibarıyla oryantasyon programlarına dahil oluyorlar. Kurumsal oryantasyon programının sınıf eğitimleri ile başlayan bu süreç, mesleki ve kişisel gelişim eğitimleriyle devam ediyor ve e-learning eğitimleriyle rutin bir takvime oturtuluyor. Özellikle Performans yönetimi ve Eğitim yönetimine yönelik sistem ve uygulamalarımız Amerika menşeili akreditasyon kurumu JCI (Joint Commision International) tarafından örnek uygulamalar olarak gösterildi.

Performans değerlendirme ve ücret sistemleri grubunuzda ne şekilde uygulanıyor?

Performans yönetim sistemi elektronik ortamda yönettiğimiz ve temel/mesleki/yönetsel yetkinlikleri esas alan bir sistem. Yıl başlarında hiyerarşimize uygun olarak yapılan değerlendirmeler sonrasında da, takip eden yılın eğitim takvimi ve performansı yüksek çalışanlarımızın kariyer planlama kapsamında dahil edildiği planlı gelişim programlarımızın kurgulanmasına geçiyoruz. Ücret modellerimiz idari ve sağlık çalışanlarımız için farklı uygulamalar altında oluşturulmuş durumdadır. Ücret politikamız grup genelinde şeffaf, ücretlerimiz ise gizlidir diyebilirim. Her çalışanımız deneyimi, eğitimi, görev aldığı alan, performansı ve kurum kıdemine göre dizayn edilmiş modellemeler doğrultusunda ücretlendirilir ve ücret farklılıklarının hangi parametreye göre oluştuğunu bilirler.

Şirketinizin yükselme kriterleri hakkında bilgi verebilir misiniz?

Grup bünyesindeki her pozisyonun sahip olması gereken temel niteliklerimiz tanımlıdır. Çalışanın bu pozisyonlara terfi etmesi için bu kriterlere sahip olmasını bekliyoruz. Örneğin bir alt pozisyonda geçirilmesi gereken zaman, eğitim ve bilgi yeterliği, geçmiş dönem performans değerlendirme süreçlerindeki başarılı sonuçları, ve yeni pozisyonunda ekip yönetecek ise yönetim becerilerini bu kriterler arasında sayabilirim.
Anasayfa CV Oluştur İş Ara Aday Giriş İş İlanı Ver