Dijital Medya Alanında Çalışabileceğiniz Meslek Türleri

Dijital medya alanında hangi mesleklerde çalışılabilir? Dijital medya mesleklerinin görev ve sorumlulukları nelerdir? Sizler için araştırdık.

Dijital medya alanında hangi mesleklerde çalışılabilir? Dijital medya mesleklerinin görev ve sorumlulukları nelerdir? Sizler için araştırdık.

Günümüzde internet ve teknolojinin her geçen gün yayılması ve gelişiminin artması ile hemen hepimizin evine tabletler, laptoplar ve ceplerimize ise vazgeçemediğimiz akıllı telefonlar girdi. Bu durum tabiki yeni bir iş kanalının da açılmasına vesile oldu. Dijital medya dediğinizi duyar gibiyiz. Evet doğru ! Bakalım sektör değiştirmek isteyen ya da iş yaşamına yeni atılacak adaylar için dijital medya kanalında hangi iş fırsatları yer alıyor?

Sosyal Medya Uzmanlığı Sosyal medya uzmanı bir ürün, hizmet ya da kanal için oluşturulmuş sosyal medya hesaplarını yönetmekten sorumlu olan kişidir. Sosyal medya uzmanları görev ve sorumlulukları çerçevesinde firmaya ait kullanılacak olan sosyal medya hesaplarını açar, sosyal ağları düzenli olarak takip eder, rakip sosyal kanalları takip ederek geliştirmeler gerçekleştirir,sosyal medya için tüm gerekli araştırmaları yaparak stratejiyi belirler,monitoring işlemini gerçeklerştirir, sosyal kanallarda reklam oluşturulmasını sağlar ve kampanya, çekiliş gibi müşteriyi cezbedecek aktiviteler düzenler. Eğer dijital dünyada çalışmaktan keyif alıyor ve sosyal medya yönetiminin üstesinden gelebileceğinizi yeri geldiğinde kriz yönetimini gerçekleştirme sorumluluğunu da üstlenebileceğini düşenen adaylardan biri iseniz sosyal medya uzmanlığı tam da size göre bir meslek diyebiliriz.

Sosyal Medya Etkinlik Uzmanı Dijital medya alanında çalışabileceğiniz bir diğer meslek ise sosyal medya etkinlik uzmanlığıdır. Firmanın amacı doğrultusunda gerek fiziki gerekse online ortamda gerçekleştirilen etkinliklerden sorumludur. Genellikle kurumsal iletişim departmanlarında etkinlik yönetiminden sorumlu olan tarafta çalışanlar için yakın bir meslek diyebiliriz. Fakat Türkiye genelinde düşünürsek eğer büyük bir dijital medya ekibi içerisinde yer almıyorsanız genellikle bu görevi de sosyal medya uzmanları gerçekleştiriyor olabilir.

Sosyal Medya Hukuk Danışmanı Genellikle Avukatlar bu konuda şirketlere destek vermek fakat büyük bir yapı içerisinde görev alıyorsanız duyacağınız meslek dallarından biri de sosyal medya hukuk danışmanlığıdır. Sıklıkla telif ve markanın diğer hakları ile ilgili konuların sosyal ağlarda korunup, gözetilmesini sağlarlar. Örneklemek gerekirse sosyal ağlarınızda bir çekiliş gerçekleştireceksiniz bunun noter aracılığı ile mi Milli Piyango İdaresine bildirilerek mi gerçekleşeceğini, şartları, olması gereken ve gerekmeyen durumları belirleyip markayı yönlendiren kişidir.

Blogger Günümüzde büyüğünden,  küçüğüne hemen her markanın bir blog sayfası bulunuyor. Blogger'ler kişisel blog sayfalarından ziyade marka sayfalarına içerik üreten kişilerdir. Gerekli durumlarda Seo 'ya uygun olarak ilgili anahtar kelimeler ile içerik üretimi gerçekleştirerek web siteye ve bloga ziyaretçi çekmeyi hedeflerler. Çoğunlukla markanın ürün ve hizmetlerine yönelik tanıtıcı ya da bilgilendirici içerik üretiyor olurlar.

Seo Uzmanı Son dönemde adını sıklıkla duyduğumuz ve Google'a reklam vermeksizin web sitenizi üst sıralarda çıkarmak için kullanılan meslek dallarından biri olan Seo uzmanlığı dijital alanda oldukça popüler olan ve son derece aranan mesleklerden biri olarak yer alıyor. Seo uzmanı web sitesinin site içi ve site dışı optimizasyonu ile ilgilenir. Şirket için en azami bütçe ile en yüksek sıralamayı elde etmeye çalışır. Şirketin belirlediği anahtar kelimelerde web siteyi Google aramalarında üst sıralarda çıkarabilmek adına çeşitli strateji ve yöntemler kullanır.

Google Adwords Hesap Yöneticisi Google reklamlarının popüler olması ile dijital medya içerisinde yer alan mesleklerden bir diğeri de Adwords hesap yöneticiliği olarak karşımıza çıkıyor. Adwords hesap yöneticileri şirketlerin aylık ve yıllık bütçeleri kapsamında belirtilen anahtar kelimelerde web siteyi ya da belirli bir sayfasını veya bir kampanyayı Google Arama Ağı'nda, Google Görüntülü Reklam Ağında ve Videolar vb. mecralarda gösterimini sağlayan kişidir.