Doğru Eleman Seçiminde 6 İpucu

Eleman alımı yapmak şirketlerin en hassas davrandıkları konular arasında yer alıyor. Peki eleman alırken nelere dikkat ediyoruz?

Eleman alımı yapmak şirketlerin en hassas davrandıkları konular arasında yer alıyor. Peki eleman alırken nelere dikkat ediyoruz?

Karşı tarafa yeterli bilgi iletiyor muyuz? Doğru adayı bulmak, bulduğumuz bu doğru çalışanı elimizde tutmak bu derece zor mu? Tüm bu soruların cevabını aşağıdaki makalemizde bulacaksınız.

Eleman Alırken Pozisyonu Net Olarak Tanımlayın

Eleman alırken dikkat edilmesi gereken önemli ayrıntılardan biri iş tanımıdır. İş tanımı net olarak işe başvuru yapan personele iletilmelidir. İş neleri kapsıyor, sorumlulukları neler bunları başvuru yapan adaya doğru bir şekilde aktarmalısınız. İş tanımının en baştan doğru yapılması şirketin ilgili elemanı işe alıp almayacağını belirleme aşamasında elemanında o şirkette çalışıp çalışmama konusunda karar vermesi için belirleyicidir.

Diğer Firmaları İnceleyin

Eleman alırken alım yapacağınız pozisyonun maaş skalasını bilmek ve aranan niteliklerin neler olduğunu bilmek size ekstra avantaj sağlayacaktır. Sizinle benzer olan pozisyonlar için eleman arayan firmaların ilanlarını inceleyerek konu hakkında fikir sahibi olun.

Liste Hazırlayın

Aradığınız pozisyonlara ilişkin listeler yapmak da bu anlamda işinizi     kolaylaştıracak yaklaşımlardan biri olarak karşımıza çıkıyor. İhtiyacınız olan eleman portföyü için liste yapın ve başvuru yapan adaylardan listedeki şartlarınıza uymayanları çıkararak zaman kazanın.

En Başarılı Personeli Bulmaya Odaklanın

Tüm şirketler bünyelerinde en iyi elemanı çalıştırmak isterler. Bu sebeple firmanız ne kadar küçük olursa olsun personele ek imkanlar ve bazı esneklikler sunarak daha iyi elemanları şirketinizin bünyesine katabilirsiniz.

 Adayları Tanımaya Çalışın

İster küçük işletme olsun isterse dünya devi bir şirket fark etmeksizin tüm şirketler uyumsuz bir personelle çalışmak istemez bu sebeple görüşmeye gelen adayı tanımak çok önemlidir. Burada işinize yarayacak en önemli araç ise klasik mülakat sorularıdır. Bu soruları kullanarak adayın fikrini daha net ve kolay şekilde öğrenebilirsiniz.

 Referansları Göz Ardı Etmeyin

Referanslar işe doğru adayı alıp almadığınızı bir nebze de olsa anlamanızı kolaylaştırır. Adayın doğru kaynakları referansları mevcutsa değerlendirme yapmanız kolaylaşacaktır. Fakat hiçbir elemanın kötü referans alacağı birini özgeçmişine eklemeyeceğinde hemfikirsek burada dikkat etmeniz gereken ayrıntı adayın daha önceki çalıştığı yerlerdeki yöneticileri ve iş arkadaşlarından alınmış referansların her zaman çok daha güvenilir olduğudur.