Yurt Dışında Çalışmanın Avantajları - Dezavantajları

Yurt dışında çalışmanın avantajları ve dezavantajları nelerdir? Sizler için araştırdık.

Yurt dışında çalışmanın avantajları ve dezavantajları nelerdir? Sizler için araştırdık.

Yurt dışında çalışmak kimilerinin hayali kimilerinin ise iş hayatı içerisinde fırsatını buldukları bir şans olarak değerlendirilebilir. Fakat yurt dışında çalışmanın hem kişisel hem de iş hayatı açısından bazı olumlu ve olumsuz yönleri olduğu göz ardı edilemez. Bakalım yurt dışında çalışmanın avantajları ve dezavantajları nelermiş.

Bir Dil Öğrenebilir ve Geliştirebilirsiniz Yurt dışında çalışma fırsatına sahip olmanın en olumlu yönlerinden biri de yeni bir dil öğrenebilmek ya da mevcutta bildiğiniz bir dili geliştirme avantajını sunmasıdır. Özellikle birden fazla dilin konuşulduğu bir ülkede çalışma fırsatınız varsa bu sizin açınızdan çifte avantaj olarak nitelendirilebilir. Tüm bunlara ek olarak ülkenize döndüğünüzde öğrendiğiniz yeni diller sayesinde daha iyi bir iş bulma fırsatı da yakalayabilirsiniz.

Yeni Yerler Görüp ,Farklı Kültürler Tanıyarak Bakış Açınızı Geliştirebilirsiniz Yurt dışında çalışmak yeni yerler görüp kültürünüzü geliştirmenizi sağlarken aynı zamanda yeni insanlar tanımanıza ve hayata farklı açılardan bakabilmenize imkan sağlar. Unutmayın farklı açılardan bakabilmek sizin toplumları daha iyi anlayabilmenizi ve bu sayede ürün ve hizmetlerinize o toplumun ilgi gösterip göstermeyeceğinden bir projenizin başarılı olup olmayacağına kadar öngörü edinmenizi sağlayabilir. Fakat bu durumun bir de dezavantajı mevcut farklı kültüre alışmakta zorluk çekebilirsiniz. Farklı bir kültürün içerisinde iş hayatına uyum sağlamakta zorlanabilirsiniz.

Networkünüzü Genişletebilirsiniz Yurtdışında çalışmanın bir diğer artısı ise Networkünüzü genişletmeye yardımcı olmasıdır. Farklı sektörlerden ve farklı milletlerden tanıyacağınız kişilerle yeni iş ve projelerin kapısını aralayabilirsiniz.

Eğitim ve Gelişiminize Katkı Sağlayacak Fırsatlar Yakalayabilirsiniz Yurt dışında çalışırken kendinize de artı değerler katarak ülkenize dönmek isterseniz bulunduğunuz ülkedeki yüksek lisans ve diğer eğitim fırsatlarından yararlanabilirsiniz. Özellikle iş saatleriniz uyuyorsa mesleğiniz ve çeşitli diğer konularda eğitimlere katılarak kendinizi geliştirme fırsatı bulabilirsiniz.

Eviniz ve Ailenizden Uzak Kalabilirsiniz Yurt dışında çalışmanın  bir dezavantajı da evden ve aileden uzak kalmaktır. Eğer çalıştığınız ülkeye aileniz ile birlikte gitmiyorsanız aile özlemi çekebilirsiniz. Özellikle uzun yıllar yurt dışında çalışma durumunuz varsa aile özlemi çekmeye hazırlıklı olmalısınız diyebiliriz.