Deprem Öncelikli İş İlanları Deprem Öncelikli İş İlanları

FİRMALARDAN İŞYERİNDE FLÖRTE VİZE

Kariyer Rehberi

FİRMALARDAN İŞYERİNDE FLÖRTE VİZE

FİRMALARDAN İŞYERİNDE FLÖRTE VİZE

İŞ ARKADAŞI, EŞ OLUNCA…

Plazalardaki uzun çalışma saatleri, ortak kariyer planları, benzer kişilik özellikleri ve belki de kurallara aykırı davranmanın verdiği heyecan ofiste yaşanan flörtlerin en önemli nedenlerinden birkaçı… Yetenekleri, çalışma tarzları, ilgi alanları birbirine benzeyen çalışanlar bir süre sonra ilişkilerini farklı bir boyuta taşıyabiliyorlar.Evlilikle sonuçlanan ilişkilerin yanı sıra ayrılıkların yaşandığı ilişkiler de olabiliyor. Her ilişkide yaşanan sorunlar ofisteki ilişkilerde de yaşanıyor elbette…

 

İş yerinde yaşanan ilişkiler kimine göre olağan kimine göre radikal… Ama Bu duruma firmalar nasıl bakıyor? Bazı firmalar bu durumu olumlu karşılarken bazıları kesin kurallarla yasaklıyor. Acaba iş arkadaşınızla flört etmek ne kadar doğru?

Evlilikle sonuçlanan flört aşklarını bekleyen farklı kural ve prosedürler var. Bazı firmalar eşlerin aynı departmanda çalışmasını kabul etmezken, bazıları eşlerden birinin işten ayrılmasını bile isteyebiliyor.

PERYÖN, üye şirketlerine eşlerin birlikte çalışması ve şirketlerde yaşanan duygusal ilişkilerle ilgili bir anket çalışması yaptı.

PERYÖN’ün Eşlerin Birlikte Çalışma Anketi’nin sonuçlarına göre; firmaların yalnızca %26’sında eşlerin birlikte çalışması ile ilgili yazılı prosedür bulunuyor.Bu prosedürler %72 oranında 5 yılın üzerinde bir süredir uygulanmaktadır. Şirketlerin % 21’i ise 10 yıldır bu konuda uygulamaları olduğunu belirtmiş.

Firmaların %60’ı Yazılı Prosedür Uyguluyor

Yazılı prosedürleri olan firmaların en fazla uyguladıkları kural ise eşlerin aynı departmanda çalışmasına izin verilmemesidir. Firmaların %38’i eşlerin aynı departmanda çalışmasına izin vermiyor. Ast üst ilişkisine izin vermeyen firma oranı %12 iken %10 oranında firma eşlerden birinin işten ayrılmasını zorunlu tutuyor.

Rakip Firmalarda Çalışmak Mümkün mü?

Eşlerin rakip firmalarda çalışmasını istemeyen firmalar çok azınlıkta olmakla birlikte gizlilik sözleşmesi yapan firma oranı % 36 civarında. Firmaların %86’sı eşlerin rakip firmalarda çalışabileceğini, bu konunun kendileri için bir risk oluşturmadığını belirtmiş. Geri kalan %14 ise eşlerin rakip firmalarda çalışmasını yasakladıklarını belirtiyor.

Eşlerin Birlikte Çalışması İle İlgili Ne Düşünüyorsunuz?

Ankete katılan firmalara eşlerin birlikte çalışması ile ilgili ne düşündükleri sorulduğunda; %40’ı eşlerin aynı departmanda çalışmaması gerektiğini düşünürken, %27’si ast-üst ilişkisinin aralarında olmaması gerektiğini söylemiş, %26 ise eşlerin birlikte çalışmasının yasaklanması gerektiğini savunmuş. %7’lik bir kısım ise bu durumun hiçbir şekilde yasaklanmaması gerektiğini düşünüyor. Genel toplama bakıldığında %74’lük bir çoğunluk işyerinde eşlerin birlikte çalışmasının yasaklanmaması gerektiğini düşünüyor ama bazı küçük prosedürlerle sınırların çizilmesi gerektiğini de sözlerine ekliyorlar.

 

İşyerinde Flört

Katılımcıların %73’ü işyerinde flörtü olağan karşılarken, %18’i bu tür bir durumun işyerinde olmaması gerektiği görüşünde. Bu konuda şirket uygulamaları ise, bu durumun İnsan kaynakları ve Yöneticilerin haberdar edilmesi yönünde. Şirketlerin %78’inde ise böyle bir prosedür bulunmuyor.Şirketlerin büyük bir kısmı işyerinde yaşanan flörtü olağan karşılıyor.

 

Görüş Bildirin!
Anasayfa Başvurularım İlan Ara Mesajlarım CV'lerim