İş Hayatına Dair

Tadım, "Kendine İyi Bak" mottosuyla çalışanlarına farklı imkanlar sunuyor…
Tadım, "Kendine İyi Bak" mottosuyla çalışanlarına farklı imkanlar sunuyor…

İnsan kaynakları alanında birçok yeni ve dijital uygulaması bulunan Tadım, 47 yıllık geçmişiyle sektörüne yön vermeye devam ediyor. Kalite ve Tazelik tüm iş yapış şekillerimizin temelini oluşturuyor diyen, Tadım İnsan Kaynakları Direktörü Aylin Gemici ile keyifli bir sohbet gerçekleştirdik.


Tadım olarak şirket hikayenizi dinleyebilir miyiz?

Tadım 47 yıllık bir geçmişiyle Türkiye’nin kendi sektöründeki lider firmaları arasında yer alıyor.  Bugün; Gebze'de ve Almanya’da kuruyemiş, kuru meyve ve Tadım Kuruyemiş Bar üretim tesisleri, Kırıkkale ve Gaziantep’te ise Hammadde Tedarik ve Paketli Üretime Hazırlık Tesisi bulunan Tadım, üreticiden aldığı birinci kalite hammaddeyi son teknolojiye sahip makinelerden oluşan üretim hattında el değmeden işleyip paketliyor, ürünlerini en taze haliyle tüketicilerine ulaştırıyor.

Tadım için vazgeçilmez olan "Kalite ve Tazelik” tüm iş yapış biçiminin temelini oluşturuyor. Bu sayede hem paydaşları nezdinde hem de çalışanlarında ve tüketicilerinde güven duygusu yaratmayı başarıyor. Bu güven ortamını besleyen bizi biz yapan değerlerimizi koşullar ne olursa olsun yaşatmak için çalışıyoruz. Tadım’da birlikte omuz omuza keyifle çalışmak,  birbirimizi takdir etmek, pozitif sonuçlara odaklanmak, farklı görüş ve fikirlere açık olmak yarattığımız pozitif iş sonuçları kadar değerli…

İK’nın dijitalleşmesine yönelik çalışmalarınız nelerdir? Hangi birimlerinizi/uygulamalarınızı dijitalleştirdiniz?

İnsan Kaynakları fonksiyonunun "çeviklik” sürecinden geçtiği bu dönemlerde İK’nın da bu dönüşümü uygulamalarına yansıtması gerektiğini düşünüyoruz. Projelerimizi, iş dünyasını şekillendiren dijital dönüşümü stratejik önceliğimiz olarak ele alarak şekillendiriyoruz. Hem şirketimize kazandırmak istediğimiz yeteneklere, hem de bağlılıklarını artırmayı amaçladığımız çalışanlarımıza dijital bir deneyim sunarak insan kaynakları süreçlerimizi entegre bir şekilde yönetmeyi hedefliyoruz. İşe alım yönetimi ile başlayıp; eğitim, organizasyon ve performans yönetimi ile devam eden çalışan deneyimi sürecini entegre bir şekilde yönettiğimiz dijital insan kaynakları platformunu kullanıyor ve sürekli geliştiriyoruz. Platformumuz Success Factors, bir bulut uygulama olmasına rağmen Tadım’ın ihtiyacına uygun olarak geliştirildi. İnsan kaynaklarının dijitalleşmesi sürecinde önceliğimiz; "İnsan” faktörünü göz ardı etmeden, çalışan deneyimini basit ve kullanışlı hale getiren uygulamalar ile ilerlemekti. Bu nedenle de dijital platformumuzu bir dokunuşla bize ulaşabileceklerini hissettirecek "HR Touch” ismiyle markaladık. Bu kapsamda ilk olarak hayata geçirdiğimiz Performans sistemimiz "Tadım DNA” oldu. Performans sistemimizi yılda 1 kez ölçülen, sonrasında da adı anılmayan bir sistem olmaktan çıkarmak adına, anlık geribildirim almayı sağlayan, her zaman hayatımızın bir parçası olan, mobil telefonlardan da ulaşabildiğimiz bir sistem olarak tasarladık. Stratejimizi ve hedeflerimizi de yılda 4 kez hem fiziksel olarak bir araya geldiğimiz toplantılarla hem de sistem üzerinden ölçmeyi hedefledik.

Bununla birlikte; işe alım kanallarımızı çeşitlendirerek yeni jenerasyonun sıklıkla kullandığı sosyal mecralarda (Toptalent, Youth Republic işbirlikleri ile Instagram, Facebook üzerinden de potansiyel yeteneklere program bilgilendirmesinin yapılması, mailingler, üniversitelerin online kariyer sayfaları, Linkedin vb. platformlar) yer almayı önemsiyoruz. Genç ve dinamik bir ekip olarak; iç iletişim projelerimizi de dijital platformlarla iş birliği halinde yönetiyoruz. Geçtiğimiz aylarda bir mobil uygulama aracılığıyla, ”Kendine İyi Bak” iç iletişim projemiz kapsamında Koruncuk Vakfı yararına bir koşu ve fotoğraf yarışması düzenledik. Mobil uygulamaların hayatımızın her alanında yer aldığı bugünlerde, çalışanlarımızın iletişimini de güçlendirdiğimiz başarılı ve yararlı bir proje oldu.

Genel olarak insan kaynakları süreçlerinizle ilgili bilgi alabilir miyiz?

Tadım olarak IK’nın sadece destekleyici bir rol üstlenmesi yerine şirket stratejilerinin hayata geçirilmesinde aktif olarak yer alması gerektiğine inanıyoruz.

Tadım’ın dünya pazarlarında da söz sahibi olma ana stratejisinde, alt stratejilerin belirlenmesi ve bu stratejilerin birlikte çalışma kültürünü destekleyecek şekilde belirgin iş hedeflerine dönüştürülmesi, sistematik olarak takip edilmesi sürecinde İnsan Kaynakları kritik bir rol üstlendi. Bu kültürel ve kurumsal bir dönüşüm sürecini tetikledi, bu süreç İnsan Kaynakları liderliğinde, güçlü bir üst yönetim katılımı ve sahiplenmesi ile yürütülüyor.

Tam da bundan dolayı, çalışan markası stratejimizi ‘Tadım Yerinde’ sloganıyla lanse ettik. Hayata geçirdiğimiz her inisiyatif, çalışanlarımızın sadece bağlılığını artırmak için değil, çalışan deneyimini zenginleştirmek ve hedeflerimize hep birlikte ulaşabilmek için tasarlandı.

Çalışan deneyimi bizim için her seviyedeki çalışanı içine alan, onları stratejik kararlara dahil ederken, bir yandan da ayrıcalıklı bir çalışma ortamı ve kültürünü yaşatabilmek demek. İş yapış biçimimizi şekillendiren tazelik ve kalite kavramının arkasında, çok büyük bir çalışan motivasyonu yatıyor. Sürdürülebilir bir şirket olmanın en önemli unsurlarından birinin çalışanların mutluluğu olduğunun bilinciyle hareket ediyoruz. Öyle ki, stratejik hedefler ve bu hedeflere ulaşmada yardımcı olacak alt hedeflerini bile çalışanlarımız belirliyor. Böylelikle, rollerinin bütün içerisindeki yerini rahatça görebiliyor, hedefe ulaşmadaki katkısını net bir şekilde ölçebiliyor. Bu da, bir çok büyük şirketin aksine, üstün alta görev vermesi yerine, altın görev ve sorumluluk üstlenmesine, dolayısıyla çalışanın kendisinin gelişirken, şirketini de geliştirmesine neden oluyor. Farklı işleyen bu sistem, biz Tadımlıların DNA’sında olan yüksek performansın net bir şekilde ortaya çıkmasını sağlıyor. İşte, bu nedenledir ki performans sistemimizin adı da "DNA”…

Sadece stratejik hedefler süreçlerinde değil ayrıca pek çok farklı seviyenin yer aldığı komite ve yönetim çemberi adını verdiğimiz platformlarda da çalışanlarımız yer alıyor ve yeni fikirler üreterek hem şirketin stratejisine ve başarısına katkı sağlıyor hem de kendi gelişimlerini destekliyorlar.

Özellikle "Yönetim Çemberi” bizim de çok sevdiğimiz ve desteklediğimiz Tadım’a özgü bir uygulama. Tadım’da farklı departmanlardan farklı seviyede çalışanların bir araya gelerek herhangi bir konunun çözümü veya iyileştirme önerilerini tartıştıkları gönüllülük esasına dayalı, hiyerarşi gözetmeyen çalışanların katkı sağlaması ve gelişimine destekleyen bir yapıdadır. Burada, "Yönetim Çemberi”nin lideri genel müdür de dahil olmak üzere her seviyede kişiyi çalışma grubuna davet edebilir.

Kariyer planlama sürecinin temelinde Kariyer haritası (iş mimarisi metodolojisine dayanan) yetkinlik modelimiz yer alıyor. Bizim için önemli olan çalışanların öz farkındalıklarının oluşması, gelişimleri ve kariyerlerinde asıl sorumluların kendileri olduğunu bilmeleridir.  Bu nedenle bireysel gelişim planları da sistemde çalışan tarafından başlatılıyor. Eğitim ve gelişim ihtiyaçlarını yine çalışanlar öneriyor. Biz de en uygun kaynakları sağlayarak onların gelişimini destekliyoruz. Organizasyonel ihtiyaçlarımızda öncelikle iç kaynağımızı değerlendirerek çalışanlarımıza terfi fırsatları sunuyoruz.

Çalışan deneyimini zenginleştirmek için daha iyi bir ortam ve şirket kültürü yaratmak adına yukarıda da bahsettiğimiz "Kendine İyi Bak” mottosuyla çalışanlarımıza farklı imkanlar sunduğumuz projeler yapıyoruz. Haftada bir gün ofisimizde diyetisyen danışmanlığı sağlıyoruz, sağlıklı yaşamı desteklemek amacıyla haftada iki kez pilates ve kick box dersleri düzenliyoruz. Bunun yanı sıra, "Çetin Cevizler” adında, farklı spor aktivitelerini deneyimleme fırsatı sunan outdoor kulübümüz ile yazın ve kışın olmak üzere yılda iki kez düzenlediğimiz motivasyonel aktivitelerimiz oluyor. Her bölümün kendine ait bir motivasyon bütçesi bulunuyor; ekip olarak mutfak sanatları, terrarium vb. workshoplar düzenleyip eğlenmeyi de tercih edebiliyorlar. Ayrıca, "Tadım Avantaj Kulübü” adında loyalty club tarzında bir çalışmamız var; çeşitli kategorilerde (alışveriş, sağlık hizmetleri, okul, araç kiralama, cafe/restoran) Tadım’lılara özel indirimler sağlıyoruz.

MT programınız var mı? İçeriği nasıl?

"Genç Yetenek / Management Trainee” programı bizim için çok değerli.  Bu nedenle işveren markası çalışmalarımız kapsamında, Genç Yetenek markamızı geliştirerek "Grow” markasını oluşturduk. Çeşitli işe alım platformları, kampüs etkinlikleri ve gençlik ajansları aracılığıyla yeteneklere ulaşıp, "Grow” markamızı gençlerle buluşturduk. Genç Yetenek olarak aramıza katılmak isteyen son sınıf öğrencileri ile en fazla 2 yıl tam zamanlı iş deneyimi olan genç profesyoneller, farklı değerlendirme araçları uyguladığımız kapsamlı bir işe alım süreci ile aramıza katılıyorlar. İşe Alım süreci; genel yetenek testi, yabancı dil sınavı ve kişilik envanter uygulamaları ile başlayıp yetkinlik bazlı değerlendirme merkezi uygulamaları ve bire bir yönetici görüşmeleri ile tamamlanıyor. Ardından süreçle ilgili geri bildirim alıp, bu deneyimi kendi gelişimleri için kullanabiliyorlar. İşe alım sürecini başarıyla tamamlayan adaylar, kariyer yolculuklarına Tadım ile adım atarak gelişim programlarıyla desteklenen öğretici projeler ile devam ediyorlar. Yoğun bir oryantasyon programıyla Tadım’ı ve sektörü tanırken farklı vaka çalışmaları ile yetkinliklerini geliştirerek deneyimlerini artıracak projelerde yer alabiliyor ve mesleki gelişimlerine katkı sağlıyorlar. Bu gelişim yolculuklarında onları destekleyecek bir mentorluk programına da dahil olarak üst yönetime projelerini sunma fırsatı elde ediyorlar.   

Bu yıl, aktif olduğumuz platformlar üzerinden 5.000’inin üzerinde başvuru aldık, her yıl olduğu gibi bu yıl da şirketimizin ihtiyaç duyduğu genç yetenekleri aramıza kazandıracağız.

Mülakatlarda neye dikkat ediyorsunuz, aday seçiminizdeki kriterleriniz nelerdir?

Şirketimizin kültürüne ve değerlerine paralel olarak, stratejik ve ana iş hedeflerine ulaşabilmek amacıyla belirlenen nitelik ve yetkinliklerde seçme yerleştirme sürecimizi tasarlıyor ve yürütüyoruz. Adaylarımıza kariyer portalları, network siteleri, danışmanlık vb. birçok farklı kaynaktan ulaşıyoruz. Pozisyonun gerekliliklerine uygun olarak farklı seçme yerleştirme araçları kullanıyoruz. Genel olarak da yetkinlik bazlı mülakatın yanı sıra; "yabancı dil sınavı, kişilik envanteri, genel yetenek testi, değerlendirme merkezi uygulamaları” yapıyoruz. Bu süreçleri başarı ile tamamlayan adayların referans araştırmalarını gerçekleştirdikten sonra, iş teklifi aşamasına geçiyoruz. Tüm görüşmeler sonucunda ise, çalışma imkânı yakalayamadığımız adaylara kişiye özel olarak geri dönüşler yapıyoruz.

Aynı zamanda sürecimizi sürekli iyileştirmek için aday geribildirimleri de bizim için çok kıymetli. Tadım’da işe alım sürecine dahil olmuş tüm adaylardan geribildirim aldığımız süreci de yeni hayata geçirdik. Bu doğrultuda aldığımız geribildirimler doğrultusunda işe alım deneyimini iyileştirmek önemli odağımız. 

Anasayfa CV Oluştur İş Ara Aday Giriş İş İlanı Ver