Köşe Yazarları

ÇALIŞANLARIMIZIN KARİYER HEDEFLERİNE DESTEK OLMAYI KENDİMİZE İLKE EDİNDİK…
ÇALIŞANLARIMIZIN KARİYER HEDEFLERİNE DESTEK OLMAYI KENDİMİZE İLKE EDİNDİK…


"Yıllardır Türkiye’nin en büyük ıslak mendil üreticisi olan Sapro, bu sene 21. Yaşını kutladı. Biz yıldız transferlerle değil, genç takımdan yetiştirdiğimiz kişilerle yol almayı, çalışanlarımızın kariyer hedeflerine destek olmayı  kendimize ilke edindik" diyen Sapro İnsan Kaynakları Direktörü ve İcra Kurulu Üyesi Nilgün Zincirkıran, Sapro’nun kadın çalışan konusunda da oldukça eşitlikçi davranan bir firma olduğunu ve bünyesinde çalışan kadın sayısını yüzde 45’lere yükselttiğini açıkladı. 

Sapro'nun kuruluşundan kısaca bahseder misiniz?

Faaliyetlerine 1997 yılında başlayan Sapro Temizlik Ürünleri San. ve Tic A.Ş., bu yıl 21 yaşına girdi. Ceyhun Zincirkıran ve Mehmet Gündoğdu ortaklığı ile kurulan Sapro, 21. yılda yüzde 40’ı aşan pazar payı ile Türkiye’nin en büyük ıslak mendil üreticisi olmayı başardı. Kurulduğu günden beri üretiminin yüzde 75’ini ihraç eden Sapro, halen 62 ülkeye ihracat gerçekleştiriyor.

Private Label alanında faaliyet gösteren Sapro, dünya üzerinde 1.152 marka için üretim yapıyor. 2016 yılı rakamları ile Türkiye’nin en büyük 242’nci ihracatçı firması olan Sapro, kendi branşında ise açık ara ihracat lideridir. Sapro, Türkiye’nin en büyük 496’ncı sanayi kuruluşudur. Sapro, Ortaköy-Silivri’de 35 bin metrekare kapalı alanı olan günlük 120 milyon yaprak üretim kapasiteli ve 10 bin paletlik depolama alanına sahip entegre bir tesiste hizmet veriyor.

 Ürün ve hizmetleriniz hakkında bilgi alabilir miyiz?

Kurulduğu günden beri ıslak mendille ilgilenen Sapro, ıslak mendil sektörünün her alanında faaliyet gösteriyor. Bu konuda sadece Türkiye’de değil, dünyada da en geniş ürün gamına sahip nadir şirketlerden. Sapro, kendi markası olan Hops’la da Türk tüketicilerle buluşuyor.

Şirketinizde uygulanan İnsan Kaynakları uygulamalarından bahsedebilir misiniz?

Biz insan kaynağı konusunda, yıldız transferler yapmak yerine, daha çok genç takımdan yetiştirdiğimiz dinamik personel ile yolumuza devam etmeyi tercih ediyoruz

Sapro’nun en büyük özelliği ürünlerinin kaliteli ve pazarlama gücünün yüksek olması. Bu sayede en yakın rakibinin 10 katı ihracat gerçekleştirebiliyor. İhracat yaptığı pazarlarda kalıcı olmak için; "kalite ve hijyen”, "isteklere en geç bir gün içinde cevap verme” ve "müşteri memnuniyeti” konularına özel önem gösteriyor. Bu prensip sayesinde dünyada 6 kıtada Sapro ürünleri satılıyor. Şirketimizin ruhuna uygun olarak "hız” stratejimize adapte olabilen, İngilizce tabiriyle multitasking ve durumdan vazife çıkarabilen personel profilini arzuluyor ve her kademede bu yapıya sahip kişilerle çalışıyoruz.

Sapro Grup Şirketleri içerisinde, koli ve ambalaj üretimini Tetra AŞ, plastik üretimini Multipak A.Ş, ve nonwoven üretimini Lotus Teknik A.Ş yapıyor.

 Sapro bünyesinde 4 adet kimyasal analiz, mikrobiyoloji laboratuvarı, giriş kontrol ve grafik birimleri bulunuyor.

Ar-Ge birimimizde 35 Kimya Mühendisi çalışıyor. Bunun yanı sıra üretim , planlama gibi farklı birimlerde çalışan Endüstrik Mühendisi ve  Makine Mühendisi çalışanlarımız var . 

Sapro kadın çalışan konusunda da oldukça eşitlikçi davranan bir firma. Sadece Sapro’da şu an 521 personel çalışıyor. Bu çalışanların 234 ü kadın, 287’si erkek. Kadın çalışan oranımız yüzde 45’lere yükselmiş durumda.  Her personelimize eşit yakınlıkta durarak kendilerini geliştirmeleri için yardımcı oluyoruz. Örneğin bünyemizde vasıfsız üretim elemanı olarak işe başlayan ve eğitimler sonucu kendini geliştirip operatör olan 5 kadın çalışanımız var. Yine vasıfsız üretim elemanı olarak başlayıp üretim hatlarından sorumlu pozisyona gelen bir kadın takım liderimiz ve iki kadın takım lideri yardımcımız bulunuyor.

Biz bu yıl 21’inci yaşını kutlayan bir şirketiz. Biraz önce bahsettiğim gibi biz yıldız transferlerle değil, genç takımdan yetiştirdiğimiz kişilerle yol almayı, çalışanlarımızın kariyer hedeflerine destek olmayı  kendimize ilke edindik. Şu an firmamızda farklı birim ve kademelerde yetişmiş üst düzey yöneticilerimiz de yer alıyor. Genç çalışanlarımız ise her zaman olduğu gibi destekleniyor.  İç-dış kaynaklı ek eğitimler ve rotasyonla desteklenen bu genç çalışanlarımız ara kademe yöneticiler olarak yetiştiriliyor.

Bu konuda da birçok örnek vermek mümkün. Ancak ilk aklıma gelen genç yeteneklerimizden birini örnek vererek bu konuya verdiğimiz önemi sizinle paylaşmak istiyorum. Bu kişi, Üretim Müdürümüz Aykan Arslan. Kendisi makine mühendisi. 2002’de Sapro’da Bakım Mühendisi olarak göreve başladı. Üç yıl sonra Vardiya Üretim Sorumlusu 2010’da ise Üretim Şefi oldu. Kendisini geliştirmeyi hiçbir zaman ihmal etmedi. Nitekim 2012’de Üretim Yöneticisi, bu yıl itibariyle de Üretim Müdürü olarak atandı. Yani Sapro’da herkese kariyer basamaklarını emin adımlarla çıkabilme olanağını sunuyoruz.

Ayrıca, yoğun ihracat yapan bir firma olduğumuz için de,  İnsan Kaynakları uygulamalarımız uluslararası Sosyal Uygunluk Standartları çerçevesinde yurt dışı müşterilerimiz tarafından sürekli denetleniyor.

Her yıl çift haneli büyüyen bir şirket olarak ürün gamımızı her geçen gün artırıyoruz. Aynı zamanda yeni üretim bantlarını devreye alıyoruz. Bunun neticesinde hem mavi hem beyaz yakalı çalışanlara her zaman ihtiyaç duyuyoruz. Bizim çalışma felsefemizle uyum sağlayabilecek herkese kapımız açık.

Türkiye’de Ar-Ge’ye en çok yatırım yapan 250 firmadan birisiniz. Ar-Ge biriminiz ve çalışmalarınız hakkında ne söylersiniz? 

Kar marjı düşük olan bir sektörde yer aldığımız için yüksek hız ve esneklik bizim için çok önemli. Tam donanımlı Ar-Ge laboratuvarları ve uzmanlarımız sayesinde çok hızlı ürün geliştirme ve ürün adaptasyon çalışmaları yapabiliyoruz.

Öte yandan Sapro, Ar-Ge’ye en çok yatırım yapan 250 firma arasında yer alıyor. Ciromuzun yüzde 1’ine yakın kısmını Ar-Ge çalışmalarına ayırıyoruz. Ar-Ge’ye yaptığı yatırımlar sonucunda inovatif ürünlerin ilk üreticisi de Sapro oluyor. Beyaz sabun, gül kokulu ürünler, ıslak tuvalet kağıtları, gözlük temizleme mendilleri gibi onlarca ürünü Türk tüketicisiyle ilk kez biz buluşturduk. Ar-Ge çalışmalarımız sektörde yer alan diğer ıslak mendil üreticilerine de öncülük ediyor.

 

TÜRKONFED ile Londra Borsası'nın yaptığı Türkiye'nin Yükselen Liderleri araştırmasındaki 100 şirketten biri oldunuz. Bu yükselişi nasıl değerlendiriyorsunuz?

Sapro’nun en büyük özelliği sıklıkla bahsettiğimiz gibi hız. Taleplere anında cevap verip, en kısa sürede teslimatı gerçekleştiriyoruz. Müşteri memnuniyetimiz en yüksek seviyede. Bu nedenle bizimle çalışan müşteri sayısı her geçen gün artıyor. Bu da büyümemizi destekliyor. Bu sayede Türk Girişim ve İş Dünyası Konfederasyonu (TÜRKONFED) ve Londra Borsası İşbirliği ile hazırlanan Türkiye’nin Yükselen Liderleri araştırmasında yüz şirketten biri Sapro oldu ve Türkiye’nin İlham Veren Şirketleri listesine girdi.

Eklemek istedikleriniz…

Türkiye’nin ve Avrupa’nın her noktasına saatlik sevkiyatlar gerçekleştiren Sapro, kağıt, koli, kapak ve teşhirlerini üretebilme rahatlığını yakalayarak, bu alandaki tüm müşteri ihtiyaçlarına cevap veriyor. 2017 itibariyle nonwoven’ı da kendi tesislerimizde üretmeye başladık ve hammaddesini kendi bünyesinde üreten Avrupa’daki tek firma olduk.

Anasayfa CV Oluştur İş Ara Aday Giriş İş İlanı Ver