Köşe Yazarları

İNSANA DOKUNMAYAN BİR STRATEJİNİN BAŞARILI OLAMAYACAĞINA İNANIYORUZ…
İNSANA DOKUNMAYAN BİR STRATEJİNİN BAŞARILI OLAMAYACAĞINA İNANIYORUZ…

BAT Türkiye, 2018 Türkiye ve Avrupa’nın En İyi İşvereni (Top Employer) Sertifikaları’nı almaya hak kazanarak büyük bir başarıya imza attı. ‘’Şirket stratejimizin temel alanlarından birini "Çalışanlarımızı Geliştirerek Rekabet Avantajı Sağlamak” olarak belirledik.İnsana dokunmayan bir stratejinin başarılı olamayacağına inanıyoruz.’’ diyen BAT Türkiye ve Kuzey Afrika Bölgesi İnsan Kaynakları Direktörü Gökçe Kulak bunun yanı sıra BAT Türkiyenin 2017’de global anlamda İK süreçlerinde bu doğrultuda bir dönüşüm gerçekleştirdiklerini, halen de devam ettiklerini belirtti.

BAT Türkiye olarak, Türkiye ve Avrupa’nın en iyi işverenleri arasına girdiniz. Bu başarıyı sizce ne getirdi?

British American Tobacco Türkiye olarak Top Employers Institute tarafından her yıl uluslararası düzeyde gerçekleştirilen, işverenlerin A’dan Z’ye çalışanlarına sunduğu insan kaynakları süreçlerini değerlendiren bağımsız araştırma sonucu ‘2018 Türkiye ve Avrupa’nın En İyi İşvereni (Top Employer) Sertifikaları’nı almaya hak kazandık.

Yetenek yönetimi, öğrenim ve gelişim fırsatları, performans değerlendirme, ücretlendirme, yan haklar vekurum kültürü ile ilgili hayata geçirdiğimiz yaratıcı uygulamalarımızla bu ödüle layık görüldük.

Çalışanlarımıza geniş kapsamda sunduğumuz ayrıcalıklı koşulların, uluslararası bir kuruluş tarafından hem Avrupa hem de Türkiye’de fark yaratması bizi oldukça gururlandırdı.Top Employer sertifikası ile birlikte önümüzdeki dönemde deuygulamalarımızı daha iyi noktaya taşımak adına İK stratejileri geliştirmeye devam edeceğiz.

Çalışan bağlılığını oluşturmak ve korumak adına yürüttüğünüz çalışmalar var mı? Veya çalışan motivasyonunu sağlamak için uyguladığınız yöntemler var mı? Çalışanlarınıza ne gibi olanaklar sağlıyorsunuz?

Çalışan bağlılığı tüm şirketlerde olduğu gibi bizler için de oldukça önemli bir alan. Biz bir çalışanın gerçekten motive bir şekilde çalışması için ilk adımın açık iletişim olduğuna inanıyoruz. Şirket hedeflerimizi üst ve orta düzey tüm yöneticilerin katılımı ile hep birlikte belirliyoruz ve tüm çalışanlarımız ile bu hedefleri açık ve detaylı bir şekilde paylaşıyoruz. Sonrasında da çalışanlar bireysel performans hedeflerini yöneticileri ile oluşturuyorlar, böylece büyük resme katkılarını görmelerini sağlamayı hedefliyoruz. Aynı zamanda, çalışanların yüksek performans ile hedeflerini gerçekleştirebilmeleri için doğru motivasyon unsurlarının sağlanmasının da kritik olduğunun farkındayız. Çalışanlarımızı doğru araçlarla donatmak, rekabetçi maaş ve yan haklar, çalışanların performans ve kariyer gelişimlerine yatırım, özellikle yeni jenerasyonla birlikte beklentileri karşılayabilecek çalışanların zaman geçirmekten mutlu oldukları çalışma ofisleri ve şartları bizim üzerinde çalıştığımız diğer alanlardan bazıları.

Tüm bunları yapmak şu an içinbizi güçlü kılsa da değişimin bu kadar hızlı olduğu bir dünyada değişime liderlik etmediğimiz sürece rekabet avantajını korumayacağımızın farkındayız. Bu nedenle, hızla değişen pazar yapılarını, iş dinamiklerini, yeni jenerasyonun beklentilerini ve yeni çalışma modellerini yakından takip ederek, sürekli olarak organizasyon yapımızı, çalışma yöntemlerimizi ve insan kaynakları politikalarımızı gözden geçiriyoruz.

BAT’nin Global olarak uyguladığı Çalışan Memnuniyet anketi ile çalışanlarımızın görüşlerine başvuruyor ve bağlılık seviyelerini ölçüyoruz. Ama bu alanda bizi asıl besleyen şey çalışanlarımızla birebir konuşmak, onların fikirlerini almak ve gerekli aksiyonları anında alabilmek. Bu amaçla yönetim kurulu toplantılarımızdan bir kısmını farklı bir lokasyonda gerçekleştiriyoruz, oradaki çalışanlarımızla iletişim kurmak adına bunu bir fırsat olarak değerlendiriyoruz. Çalışanlarımıza birebir ulaşmamızı sağlayanmerkez ofis ve üst yönetimi bir araya getiren "Cup of chat” toplantıları, mavi yaka çalışanlarımızla bir araya geldiğimiz "Kırmızı Koltuk” toplantıları bu amaçla kullanmış olduğumuz araçlardan sadece birkaçı.

İK politikalarına önem veren bir firma olarak İK'nın şirket içindeki rolünü nasıl tanımlarsınız?

BAT olarak hedeflerimize, üstün performans gösteren çalışanlarımız ile ulaşabileceğimize inanıyoruz. Bu nedenle de şirket stratejimizin temel alanlarından birini "Çalışanlarımızı Geliştirerek Rekabet Avantajı Sağlamak” olarak belirledik. İnsana dokunmayan bir stratejinin başarılı olamayacağına inanıyoruz. Bu nedenle her ne kadar İnsan Kaynakları ekipleri olarak bu alanda öncülük etsek de bu bakış açısının tüm çalışanlar tarafından belirlenmesi çok önemli. Üst yönetim dahil çalışanlarımızı projelerimize dahil ediyoruz. Hem fikirlerini alıyor hem de onlara sorumluluk veriyoruz. Bu doğrultuda aldığımız aksiyonlarla ilgili olarak da tüm organizasyonu düzenli olarak bilgilendiriyoruz.Bu alandaki çalışmalarımızın içeriğine baktığımızda ise; aksiyonlarımız şirketimize en uygun adayları çekmek ile başlıyor, tüm çalışanlarımızın potansiyellerini ortaya çıkarmalarını sağlayacak çalışma ortamını yaratmak, liderlik gelişimine yatırım yapmak ile değişime liderlik etmek olarak devam ediyor.

İK politikalarında dijitalleşmeye gidilmesine bakış açınız nedir? Kurumunuza getirileri neler oldu?

İnsan Kaynakları uygulama alanlarında dijital teknolojilerin kullanımının artması şirketler için çok daha entegre ve esnek bir çalışma ortamı yaratma fırsatı sunuyor. Tüm dünya dijitalleşirken İK’da benzer bir dönüşüm gösteriyor. Biz de BAT olarak 2017’de global anlamda İK süreçlerimizde bu doğrultuda bir dönüşüm gerçekleştirdik halen de devam ediyoruz.

Bu dönüşümün faydalarına baktığımızda teknoloji ve özellikle mobil uygulamalarında artması ile hayatımızın daha kolaylaştığını görüyoruz. İnsan kaynakları sistemleri artık sadece bilgilerin depolanması amacıyla İK’nın kullandığı platformlar olmaktan çıkıyor, çalışanların ve yöneticilerin destek aldığı,bilgi edinme, öğrenme ve gelişim, paylaşım gibi pek çok amaca hizmet eden platformlara dönüşüyor. Sistem üzerinden yürütülen süreç sayısı arttıkça depolanan bilgilerin analizi ve anlamlı verilere dönüşerek yetenek yönetimi süreçlerine entegrasyonu sağlanabiliyor. Ya da dijitalleşme ile birlikte yeni jenerasyon öğrenme ve işe alım metotları İK gelişim portföylerinde yerlerini alıyor.

Diğer yandan artan dijitalleşme ile birlikte özellikle yeni jenerasyon çalışanlar için çok önemli olan iş – özel hayat dengesi arasındaki sınırı korumak daha zor olabiliyor. Bu nedenle her gün çok sayıda firmanın mesai saatleri ve dijital platform ulaşımı ile ilgili yeni kurallar getirdiğini görmeye başladık. Önemli olan bir diğer konuda hiçbir teknolojinin insanların geleneksel iletişim ihtiyaçlarını tamamen karşılayamayacak olması. Bizim için yüz yüze iletişim, çalışan beklentilerini öğrenmek ve bu konuda aksiyona geçmek her zaman en önemli öncelikler arasında yer alıyor. Ben bunun gerçekten çok fark yaratan bir nokta olduğunu düşünüyorum.

Bu nedenle dijitalleşmenin İK fonksiyonları için bir hedefin kendisi değil daha stratejik bir iş ortağı olabilmek adına kullanılan araçlardan sadece bir tanesi olarak değerlendirilmesi gerektiğini düşünüyorum.

Anasayfa CV Oluştur İş Ara Aday Giriş İş İlanı Ver