1V1Y.COM / Hakan Özkan: Bir Varmış Bir Yokmuş

Kariyer Rehberi

1V1Y.COM / Hakan Özkan: Bir Varmış Bir Yokmuş
Bize firmanızdan biraz bahseder misiniz? 1V1Y.COM fikri nasıl doğdu, sizi farklılaştıran noktalar nelerdir?

Bir Varmış Bir Yokmuş (1V1Y.COM), sezon ve private shopping modellerini bir arada sunan bir e-ticaret sitesi olarak Ekim 2011 tarihinde kuruldu. Kurucularımız, moda ve perakende sektöründe yarattıkları markalarla Türkiye’de iş dünyasının en ünlü ve başarılı isimlerinden oluşmaktadır. Birinci yılını kutladığı Ekim 2012 itibariyle 1 milyon 500 bin üyeye ulaşan 1V1Y.COM, 100’ü aşkın çalışanıyla çalışmalarını sürdürmektedir.

1V1Y.COM olarak kurulduğumuz günden beri sektöre yenilik getiren projelerin peşinde olduk. Private shopping ile sezon mağazacılığını birleştirerek alışveriş tutkunlarına bu yöndeki ilk sinyalleri verdik. Markamızın kendi adından yola çıkarak, ürünlerin internette tükenme hızına gönderme yaptığımız "Bir Varmış Bir Yokmuş” özel kampanyamızda, her gün ünlü markaların 3 özel ürününü indirimli fiyatının da altında, 1V1Y.COM’a özel bir indirimle üyelerimize sunuyoruz. Ürünlerin sınırlı sayıda satıldığı bu özel fırsat yöntemimiz, sektöre sunduğumuz ilklerimiz arasında yer alıyor. 

Üyelerimize moda ve stil önerileri sunduğumuz online dergi 1V1Y MAG’ı çıkardık. 15 günde bir yayınlanan dergide, üyelerimiz beğendikleri bir kombini anında siteden satın alabiliyor. Başka hiçbir yerde olmayan bu imkan, üyelerimize zengin bir alışveriş deneyimi yaşatıyor. Bunun yanında, alışveriş tutkunlarının elini kolunu bağlayan sepet sınırlamasını kaldırdık ve "tek sepet” uygulamamızla internet alışverişine özgürlük getirdik. 

Şimdi de Türkiye’de network marketing’in e-ticarete ve hatta private shopping’e uygulandığı tek model olan Moda Çevrem projesini hayata geçirmiş bulunuyoruz. Moda Çevrem, şu anda Türkiye’de private shopping alanında var olan tek örnek. Bir ödüllendirme sistemi olan Moda Çevrem’de, mevcut 1V1Y.COM üyeleri arkadaşlarını davet ediyor ve davet ettiği kişilerin, hatta onların davet ettiği kişilerin yaptığı her alışverişten ModaPara’lar kazanıyor. Bugüne kadar arkadaşını getirene belli bir tutar hediye eden sistemlerden çok farklı bir model geliştirdik. Moda Çevrem’de arkadaşlarınız, arkadaşlarınızın arkadaşları alışveriş yaptıkça siz devamlı kazanıyorsunuz, Moda Paralarınız hesabınızda birikiyor ve bu sayede alışverişiniz bedavaya geliyor. Moda Çevrem’in Türk e-ticaret pazarına yeni bir vizyon getirdiğine inanıyoruz.

E-ticaret sektörünün gelişmesiyle "online itibar” ön plana çıkan değerler arasında yer alıyor. Siz online itibar konusunda ne düşünüyor, ne gibi çalışmalar yürütüyorsunuz?

Online itibarın müşteri memnuniyetiyle doğru orantılı olduğuna inanıyorum. Müşterilerinizi ne kadar memnun etmeye çalışırsanız, online itibarınız da o kadar olumlu olacaktır. Bu nedenle biz 1V1Y.COM olarak ürün satmıyor, hizmet sunuyoruz. Satış öncesinde ve sonrasında her an müşterilerimizin yanındayız. Çağrı merkezimiz, bir yandan gelen soruları yanıtlarken, diğer yandan farklı internet ve sosyal medya mecralarında yapılan yorumları takip edip, bu ortamlara gelen soruları yanıtlamaya çalışıyor. Dolayısıyla 1V1Y.COM takipçilerinin her an yanındayız. 

Sosyal medyanın markalar üzerindeki etkisini nasıl değerlendiriyorsunuz? Bu yöndeki çalışmalarınızdan biraz bahseder misiniz?

Sosyal medya, markalar için büyük fırsatlar sunan bir mecra. Ancak bunu iyi yönetmek ve takip etmek gerekiyor. Markaların hizmetlerini çeşitlendirmesini sağladığı gibi, müşterilerinden ve potansiyel müşterilerinden oluşan bir topluluk (community) oluşturmasına da yardımcı oluyor. Zaman zaman bu topluluklardan markanın hizmetlerini yeniden şekillendirmesini sağlayacak geri dönüşler ve yorumlar çıkabiliyor. Dahası markalar, takipçilerine zengin bir içerik ve yaşam önerilerinde bulunabiliyor. Burada yapabileceklerimiz hayallerimizle sınırlı. Biz 1V1Y.COM olarak şu anda Facebook, Twitter, Pinterest, Instagram ve Google+ mecraları üzerinde takipçilerimizle buluşuyoruz. Onlara stil önerilerinde bulunuyor, moda dünyasındaki yenilikleri takip etmelerine yardımcı oluyoruz. 
Görüş Bildirin!
Anasayfa Başvurularım İlan Ara Mesajlarım CV'lerim