Röportajlar

Batik Bu Yaz Çiçek Açtı
Batik Bu Yaz Çiçek Açtı
Batik ile ilgili bilgi verir misiniz?

1980 yılında Osmanbey’de kurulan Batik Örme, kendi etiketiyle hazır giyim ürünleri üretip toptan satarken, yurt içindeki birçok markaya etiketleriyle üretime başlamıştır. 1983 yılında Almanya’nın büyük firmalarından Hertie’ye ilk ihracatını gerçekleştiren Batik, ilk anonim şirketini ise 1984 yılında Batik Örme Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi olarak kurmuştur.

Batik dünyanın değişik ülkelerindeki ünlü markalara yapılan hazır giyim ihracatı, yurtiçi markalarına yapılan üretim ve Batik Örme etiketiyle Yurtiçi–Yurtdışı toptan satış gibi faaliyetlerine devam ederken 1994 yıllında Ataköy Atrium’da açılan Batik Örme mağazası ile mağazacılığa ilk adımı atmıştır.  Koleksiyonun gelişmesiyle 2004 yılında Batik Örme Markası, Batik Pazarlama olarak değişmiş, 2. nesil Emre Ziyal ve Emir Ziyal 2006 yılında yurtdışında öğrenimlerini tamamlayıp gruba profesyonel olarak katılmışlardır.

Türkiye’nin en başarılı Türk markalarından biri olarak müşterilerimize maksimum müşteri memnuniyeti ve kalite anlayışımızı sunarken 84 mağazamız ve 700 mağaza çalışanımızla büyümeye ve gelişmeye devam ediyoruz.
     
Şirketinizin insan kaynakları ve eğitim uygulamaları hakkında bilgi alabilir miyiz?

İnsan Kaynakları Departmanı olarak yeni bir oluşum içeresindeyiz. Tüm Türkiye mağazalarımız bölgesel olarak ayrılarak, başlarına gelen İK Bölge Sorumluları ile daha yakın ilişkilerle çalışıyorlar. En önemli anlayışımız, İK Departmanı olarak sahada çalışmak. Bunun yanında, işe alım süreçlerinin iyileştirilmesi ve turnover oranının düşürülmesi çok önemli. Saha eğitimleri ile ilgili farklı projelerimiz söz konusu. Ayrıca performans değerlendirme sistemine dayalı bir prim sistemi kurulması adına çalışmalarımız devam etmekte. Amacımız iç terfi oranımızı arttırarak, markayı ve kültürümüzü bilen yöneticiler ile müşterilerimize daha iyi hizmet sunabilmek.

Secretcv.com olarak gerçekleştirdiğimiz İş Profili araştırmalarımızda perakende sektörünün yükselişini gözlemliyoruz. Siz sektörünüzdeki gelecek imkânları hakkında ne düşünüyorsunuz?

Yeni alışveriş merkezlerinin açılması ve Türkiye'ye gelen yeni yabancı markalar perakende sektöründe büyük bir canlanmaya sebep oldu. Hızla açılan AVM sayısı da bu canlanmanın bir kanıtı. AVM’lerdeki bu artış yeni istihdam anlamına geldiğinden, perakende sektörü ve mağazacılık ister istemez üzerinde düşünülmesi ve şekillenmesi gereken bir sektör halini aldı. Bu yükseliş tabi ki devam edecektir. Bu bakımdan firmalar aday havuzlarını sağlam tutmalıdır. İleriki dönemlerde, Batik olarak üniversitelerde yapacağımız tanıtımlar ile genç arkadaşlara bu mesleği anlatmaya çalışacağız. Amacımız, okurken bizler ile çalışabilecek ve gelecekte potansiyel olacak adaylara ulaşmak. Bu sektörde geleceğini şekillendirmek satış danışmanlığından başlıyor ancak firmalar İK süreçlerini güçlendirdiği sürece, bu kişiler gelişim basamaklarını hızla çıkarak mağaza müdürü, mağaza koordinatörlüğü, bölge müdürü gibi önemli görevlere gelebiliyor. Dolayısıyla genç arkadaşların gelecek planlarında mağazacılık artık farklı bir yerde.

2011’in ilkbahar-yaz koleksiyonunda hangi modeller ve renkler ön plana çıkıyor? Koleksiyonunuz hakkında biraz bilgi alabilir miyiz?  

Batik bu yaz çiçek açtı. Bahar çiçeklerinden esinlenen Batik İlkbahar Yaz koleksiyonunda desenli pantolonlar, fiyonklu aksesuarlar, fırfırlı etekler, tulumlar, özenle tasarlanmış eğlenceli tişörtler, kısa hırkalar, yüksek bel pantolonlar, uzun elbiseler ve etekler dikkat çekiyor.

70’lerin bohem ama şık görünüşlerinden, 50’lilerin şirin parti kızlarından, 80’lilerin gündüz diskolarının etkilerinin bulunduğu bu sezon aynı zamanda "şehirde tatil rahatlığı” temalı ürün grubu ile yaza farklı bir hava katacak. Şu ana kadar müşterilerimizden aldığımız tepkiler de sevindirici.

İnternetin hayatımızın her alanına dahil olması ve pratikliğiyle giyim alışverişlerimizi de internetten yapıyor hale geldik. Siz de yakın zamanda online alışverişi tüketicilerinize sunuyor olacak mısınız?  

Kesinlikle evet. Hali hazırda Sosyal Medya ve Online Satış Sorumlumuz firma içinde bizlere çalışmaya başladı. İnternet sitemiz bu anlayışla yola çıkarak yeniden yapılandırma sürecinde. Amacımız, müşterilerimize online alışveriş imkanı sunarken, mağazada alışveriş yapmanın keyfini internet üzerinde de sağlayabilmek.
Anasayfa CV Oluştur İş Ara Aday Giriş İş İlanı Ver