Röportajlar

Digiturk Tankut Sur: Yaratıcılık Sürekli Olması Gereken Bir Kavram
Digiturk Tankut Sur: Yaratıcılık Sürekli Olması Gereken Bir Kavram


Kısaca profesyonel hayatınızdan ve profesyonel hayat dışında kalan zamanınızı nasıl değerlendirdiğinizden bahseder misiniz?

Kariyerime Ankara da başladım. Kısa bir süre Hollanda da staj yaptım ve sonrasında önce 3 yıl Turkcell bünyesinde çalıştım. 12 yıldır Digiturk’te İç Hizmetlerden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı olarak çalışıyorum. Birbiriyle hem ilintili hem de bağımsız 3 farklı fonksiyonu yönetiyorum. Bir insan kaynakları yöneticisi olarak zaman zaman esnek ve duygusal, bir idari işler ve satın alma yöneticisi olarak da pazarlıkçı ve maliyet odaklı olmam gerekebiliyor.

Mutlu çalışan = Mutlu Hizmet sloganıyla İK politikalarınızı yönetiyorsunuz. Mutlu çalışanlar yaratmak için neler yapıyorsunuz?

Öncelikle, çalışanları ne memnun eder? Adalet, takdir edilmek, sorumluluk almak, rahat bir çalışma ortamı, uyumlu iş arkadaşları ve ekipler, bireysel gelişim ve kariyer fırsatları, kendini şirketin bir parçası gibi hissetmek... Müşteri memnuniyetini artırmanın yolunun, yaptığı işte mutlu olan çalışanlardan geçtiğine inanıyoruz. Çalışanlar; paylaşımcı bir çalışma ortamı, güler yüzlü çalışma arkadaşları, destekleyen, yol gösteren, bilgi paylaşan, haklarını koruyan yöneticiler istiyor. Biz, çalışanlarımız için öncelikle bu ortamı sağlamayı hedefliyoruz.

Digiturk çalışma ortamı nasıldır? Eğlenceli, klasik ya da ciddi?

Digiturk’te eğlenirken öğrenirsiniz. Örneğin, gönüllü çalışanların oluşturduğu Dreamers adında bir sosyal aktivite ekibimiz var. Bu ekip, çalışanlara uygun sohbet ortamları yaratan aylık konseptli ‘happy hour’lar, gezi turları ve çeşitli aktiviteler organize ediyor. Ayrıca yine bu ekibin ortaklaşa emek ve çalışmalarıyla kurulmuş yelken, futbol, basketbol, voleybol takımlarımız da mevcut. Her yıl düzenli olarak şirketler liglerine katılmaya özen gösteriyoruz. Bununla beraber müzik, tiyatro gibi hobi kulüplerimizle çalışanlarımıza, kendilerini mutlu edecek hobiler kazandırmaya kadar birçok farklı olanak sunanmaya çalışıyoruz.

Sizce çalışanların İK’dan beklentileri nelerdir?

En başta İnsan Kaynaklarının empati yeteneğinin olmasını, yenilikçi ve üretken olmasını bekliyorlar. Çalışanlar çalıştıkları kurumda saygı görmek, takdir edilmek ve kendilerine değer verildiğini hissetmek ister. Yeteneklerine uygun işlerde görevlendirilmeyi, görev tanımlarının açık ve net olmasını, kariyer basamaklarında desteklenmeyi, yeni sorumluluklar almayı ve kendilerini geliştirmeyi istiyorlar. Bu ortamı yaratmak da yöneticiler ve İnsan Kaynaklarının sorumlulukları arasında.

İnovatif Kültür projeleriniz amacına ulaşıyor mu? Bu projeleri çeşitlendirmeyi düşünüyor musunuz?

Digiturk te yaratıcılık sürekli olması gereken bir kavram. Sunduğumuz hizmetin kendini tekrarlayan ve sıkıcı olması kabul edilemez. Yaratıcılık ve gelişim kendi içinde hiç durmadan devam etmeli. Bu kültürü destekleyen yapılar kurduk. İletişim gruplarından, yayın gruplarına müşteriye yönelik tüm süreçleri olabildiğince farklı düşüncelerdeki ve yaratıcı özelliklerdeki insanları karar mekanizmalarının içine çekiyoruz.
Anasayfa CV Oluştur İş Ara Aday Giriş İş İlanı Ver