Röportajlar

Kariyer & Eleman İş İlanları
Inter Partner Assistance Özgür Küllük: Doğumgününüzde İzinlisiniz

Inter Partner Assistance Özgür Küllük: Doğumgününüzde İzinlisiniz

IPA’nın genel olarak hizmetlerinden ve sektördeki rakiplerinden farklılıklarını anlatır mısınız?

Inter Partner Assistance (IPA), 1989 yılında İzmir’ de Alarm Asistance adı altında bir Türk şirketi olarak kurulmuştur. 1998 yılında, dünyanın 37 ülkesinde kendi grup ofisi bulunan ve 76 ülkede faaliyet gösteren AXA Grubu’na dahil olmuştur. Aynı zamanda Türkiye’de ISO 9001-2000 Kalite sertifikasına ilk, ISO 10002-2004 Müşteri Memnuniyeti ve Şikayet Yönetimi sertifikasına ilk ve tek sahip asistans şirketi olma özelliğini taşımaktadır.

Yol yardım hizmetleri; Konut-İş Yeri Yardım; Seyahat Yardım; Medikal Yardım hizmetleri olarak 4 ana başlıkta hizmet veriyoruz. Ana hizmetlerimize ilave olarak Life Style, hukuksal koruma,  hasar ihbar alımları, müşteri şikayetleri, müşteri anketleri, call center hizmetleri asistans şirketi olarak çalışma alanımızın içinde yer almaktadır.

Inter Partner Assistance, dünya üzerinde 5 kıtaya yayılan 37 ülke ofisi,  929 Milyon Euro’luk satış hacmi ve 6200’den fazla çalışanıyla, tüm Türkiye ve dünyanın her yerinde 7/24 kesintisiz hizmet sağlamaktadır. Ülkesinden ya da evinden uzakta olan müşteriye yanında olduğunuz hissi vermek ve gerekli tüm desteği sağlamak müşteri memnuniyetini ve bağlığını fazlasıyla arttıran bir durumdur.

Tüm ürün ve hizmetlerini müşterilerinin beklentileri doğrultusunda oluşturan bir kurum olarak İK uygulamalarınız için iç müşterilerinizin beklentileri ve taleplerini dinliyor musunuz?

IPA Call Center hizmetleri veren bir firma olarak oldukça genç ve dinamik bir ekibe sahip. Çalışanlarımızın yaş ortalaması 23 ile 25 arasında değişiklik gösteriyor. Bu noktada İnsan Kaynakları olarak mevcut politikamızı sahip olduğumuz çalışan portföyünü de dikkate alarak oluşturduk. Onların beklentileri ve talepleri bizler için oldukça önemli. Bu konuda hem yurtiçi hem yurtdışı uygulamalarla çalışanlarımızın beklentilerine uygun projeler gerçekleştiriyoruz.

Yurtiçinde uygulamakta olduğumuz çalışan memnuniyet anketlerinin çıktıları sonucunda acil aksiyon planları oluşturuyor ve derhal uygulamaya koyuyoruz.
Mesela geçen sene gerçekleştirdiğimiz ankette, çalışana sağlanan haklar ve kariyer planlama ile ilgili birçok gelişme kaydettik.

Açık pozisyonların çoğunu kurum içine duyuruyor, şirket içerisinden gelen başvuruları değerlendirmeye alıyoruz. Değerlendirmeler neticesinde olumlu olan iç adayları yeni görevlerine atıyoruz. Açık pozisyon duyurusunun dışında, performans değerlendirme ve kariyer planlama süreçleri içerisinde kişinin kendisine verilen hedefleri gerçekleştirme durumuna, sahip olduğu yetkinliklere ve kişisel kariyer hedeflerine bağlı olarak bir sonraki kariyer basamağının ne olabileceğini belirliyor, uygun pozisyonları planlıyor ve zamanı geldiğinde yeni görevine atamasını yapıyoruz.

Bu süreçte İnsan Kaynakları Bölümü kadar kişinin kendisi ve yöneticisi de aktif rol alıyor.
Yurtdışı faaliyetler söz konusu olduğunda; AXA Grubu’nun tüm dünya ofislerinde çalışan memnuniyetine yönelik rutinde uygulamakta olduğu "Scope Çalışan Memnuniyeti Anketi”, "AXA E-Forum” uygulamaları çalışanların görüşlerini üst yönetime özgürce iletmelerini sağlıyor.

İK süreçlerinizdeki işveren markası ve çalışan bağlılığı uygulamalarınızdan bahseder misiniz?

Çalışan bağlılığı için çalışanlarımızın kendilerini özgür hissetmeleri ve kişisel gelişimlerinde kaydettikleri mesafenin farkına varmaları gerektiğini biliyoruz. Bunu sağlamak için iç iletişim departmanımız çeşitli çalışmalar yapıyor. Bunlardan bir tanesi geçtiğimiz sene doğum günü izinlerinin devreye alınmasıyla ilgili.  Çalışanlar bu sayede doğum günlerinde ya da takip eden 3 günde ücretli izin kullanarak sevdikleriyle vakit geçirme şansı elde edebiliyorlar.

Ayrıca, takım ruhunu geliştiren ve çalışanların yeteneklerinin ortaya çıkmasını sağlayan aktivitelerin gerçekleştirildiği, çalışan temsilcilerinden oluşan bir grubumuz mevcut.
Finansal destek sağlanan sosyal külübümüzde; Fotoğraf sergileri, yarışmalar, yeni yerler ve lezzetler keşfetmek, şirket toplantılarında tiyatro gösterileri yapmak sıkça gerçekleştirdiğimiz kulüp aktiviteleri arasında yer alıyor. Çalışanlarımız bu aktivitelere ek olarak düzenlediğimiz, spor ve bowling turnuvaları, sosyal yardım kuruluşlarına ziyaret, yılbaşı ve yaza merhaba partilerine de büyük ilgi gösteriyor.

Aylık yapılan iletişim toplantılarıyla şirketimize yönelik güncel haberleri üst yönetim kanalıyla çalışanlarımızla paylaşıyoruz. Yine geçen sene uygulamaya koyduğumuz Öneri Sistemi’yle çalışanlarımız şirkete katkı sağlayacak her türlü öneriyi, öneri kutularına atarak ya da intranet yoluyla ‘Öneri Formu’nu doldurarak İnsan Kaynakları’na ulaştırıyor. Gelen öneriler ‘Öneri Kurulu’ tarafından değerlendirildikten sonra en iyi önerinin ödülü sahibini buluyor.
    
Ayrıca AXA Grubu’nun da, çalışanların bağlılığını arttırmak adına birtakım uygulamaları söz konusu. Bunların içinde en önemli yer tutan uygulama ise "AXA Miles”;Tüm grup çalışanları birer AXA hissedarı. Buradaki amaç AXA Çalışanlarının kuruma aidiyet duygularını geliştirmek, bağlılıklarını arttırmak. AXA Miles’a sahip çalışanlar hisselerini dilediklerinde bozdurarak nakite çevirebiliyor ya da yatırım aracı olarak kullanabiliyorlar.
Görüş Bildirin!
Anasayfa Başvurularım İlan Ara Mesajlarım CV'lerim