Deprem Öncelikli İş İlanları Deprem Öncelikli İş İlanları

Ela Kulunyar: Kurumlar İçin Vazgeçilmez Değer; İnsan Kaynakları

Kariyer Rehberi

Ela Kulunyar: Kurumlar İçin Vazgeçilmez Değer; İnsan Kaynakları
İnsan Kaynakları’nın geleceği ve gelecekte olması gerektiği yerle ilgili düşünceleriniz nelerdir?

İnsan Kaynakları’nın personel yöneticiliğinden ne kadar farklı olduğunu artık çok net biliyoruz. İnsan Kaynakları biriminin tepe yönetimde mutlaka bir temsilcisi olması gerektiğini düşünüyorum. CFO, Mali İşler Genel Müdür Yardımcısı gibi değerler kurumlar için nasıl vazgeçilmezse İnsan Kaynakları’ndan sorumlu Tepe Yönetim kademelerinin de şirketler için stratejik ortak olmaları gerekiyor. Çünkü şirketler her şeyi insanla yapıyorlar ve orada bir şey aksadığı zaman bütün süreçler bozuluyor. İnsan Kaynaklarının bu seviyede temsil edilmesinin ana amacı İnsan Kaynakları profesyonellerinin işin içinde olmalarını, süreçleri tanımalarını sağlayarak zamanında gereken teknik ve yapısal desteği vermelerine imkan tanımak ve işin sağlıklı yürümesi için insan kaynağını süreçlere uygun olarak yönlendirebilmek, yönetebilmek. Teknoloji ne kadar ilerlerse ilerlesin insan’ın zihinsel yeteneklerine ve yaratıcılığına her dönemde ihtiyaç olacağına ve gelecekte de İK’nın yükselen değer olmaya devam edeceğine inanıyorum.

En çok tercih edilen şirket olmak için çalışmalarınız var mı?

Çalışanlarımızı genç adaylardan tercih edip, eğitimlerini ve kariyer planlamalarını yaparak içten terfi sistemi ile kendilerini adım adım üst pozisyonlara taşıyoruz. Yönetim ekibini içeriden yetiştirmeyi tercih ediyoruz ama gerektiğinde profesyonel yöneticilerle de pozisyonlarımızı dolduruyoruz.

Y Kuşağı’nı şirketinize çekmek için özel projeler yapıyor musunuz?

Öncelikle onların bir takım özelliklerini biliyoruz. Mesela deneyerek öğrenmeyi seviyorlar, biraz sabırsızlar ve karar mekanizmalarının içinde olmak istiyorlar. Biz onları da karar mekanizmalarının içine dahil ediyoruz, deneyimleyerek öğrenmelerine fırsat tanıyoruz. Aidiyet duygularının zayıf olduğu görüşüne inanmıyorum. Aslında kurumlarına çok bağlılar ama bir aile bağı gibi bağlanmak istiyorlar. Örneğin; hep beraber yemek yemeye gittiklerini, hep beraber molaya çıktıklarını gördük. Gençleri birarada olabilecekleri ekip çalışması ve projelere özendirerek kendilerinden çok fazla verim almaya başladık.

Şirketinizde çalışanlarınızın uymak zorunda olduğu kıyafet yönetmeliğiniz var mı?

Çok ciddi uygulanan bir kıyafet yönetmeliğimiz var. Ama erkeklerin sevineceği bir haber verebilirim size. Şirketimizde kravat takma zorunluluğu yok. İki yıl önce yaz ayları için aldığımız bu karar çalışanlarımız tarafından mutlulukla karşılanınca bu kararı devam ettirmeye karar verdik.  Ama elbette ki bir toplantı olduğunda ya da müşteriye ziyarete gidildiğinde kravatlarını takıyorlar. Cuma günlerini de serbest gün ilan ettik, smart casual giyebiliyoruz.

Kurum Kültürünüzdeki temel özelliklerden bahseder misiniz?

Antropologlarla beraber şirketin % 65’ine uyguladığımız, değerler çalışmamızda, çalışanlardan aldığımız cevaplara göre kurum kültürüne baz teşkil eden değerlerimizin gelişimini inceledik. Biz olabilmek, çözüm üretebilmek, uygulamak, yenilikçi ve geliştirici olmak ve samimiyetle hareket etmek bizim kurum kültürümüzde olmazsa olmaz değerlerdir.
Görüş Bildirin!
Anasayfa Başvurularım İlan Ara Mesajlarım CV'lerim