FLO / Lale Kıvrak: Genç Personelimizden Güç Alıyoruz

FLO / Lale Kıvrak: Genç Personelimizden Güç Alıyoruz

Bize FLO’yu anlatır mısınız?

FLO 2001 yılında kuruldu. Bağlı bulunduğumuz Ziylan Grup; ayakkabı, perakende ve toptan sektöründe köklü bir geçmişe sahip.

Şu an itibariyle 114 mağazamız ve 1650 civarında çalışanımız bulunuyor. Bu yıl içerisinde de 25 mağaza daha açarak, mağaza sayımızı 139’a çıkarmayı hedefliyoruz.

İK uygulamalarınız hakkında bilgi alabilir miyiz?

İK alanında Seçme –Yerleştirme, Kariyer Geliştirme, Eğitim Planlama, İç İletişim, Personel Devam Takip/Disiplin,  gibi ana başlıklar altında çalışmalarımızı sürdürüyoruz.

Hızlı bir şekilde mağazalar açtığımız için Seçme –Yerleştirme bizim için kritik ve önemli bir süreç. Bu büyümeye bağlı olarak merkezde de alımlar aynı hızda devam ediyor. Özellikle merkez pozisyonları için genel yetenek ve beceri testleri yapıyoruz. Ayrıca Yönetim Danışmanımız Prof. Dr. İlhan Erdoğan’ın uyguladığı bir psikoteknik testimiz de mevcut.

Özellikle perakende de yetişmiş insan kaynağı sorununu çözmek için Kültür Üniversitesi ile birlikte Marka Mağazacılığı Satış Yönetimi sertifika programı projesini başlattık ve bu projeyi halen sürdürüyoruz. Kursiyerler Kültür Üniversitesinin öğretim üyeleri tarafından Beden Dili, Takım Çalışması, Satış, Perakende, İngilizce vb. konularda 180 saat teorik eğitim alıyor ve daha sonra yine 180 saat FLO ve Ziylan Grubun diğer perakende zinciri Polaris mağazalarında saha stajı yapıyorlar. 16 sınıf toplam 400 kişinin eğitilmesini içeren bu programa katılanlardan en az %41’ini mağazalarımızda istihdam etme garantisi veriyoruz. Katılım çok güzel, hatta 15. sınıfımızı da bugünlerde açtığımızı söyleyebilirim. Bu programla 80 civarında kişiyi şu ana kadar istihdam ettik. Ayrıca bir MT programı da bu kapsamda yapmayı planlıyoruz.

Mağazalarımızın yönetici ihtiyaçları ve ileride merkez kadrolarda da görev alabilecek personeli yetiştirmek için, gönüllü başvuru esasına dayanan Kariyer Geliştirme Programı adı altında bir çalışmamız var. Bu projede 8 ayrı başlıkta eğitim, sahada yönetim stajı, proje hazırlama, mesleki sınav ve en sonunda da insan kaynakları mülakatı ve psikoteknik test sürecini kapsayan ciddi ve takip edilmesi gereken bir süreci yönetiyoruz.

Programı başarıyla bitirip havuzda bekleyen çalışanlarımızın terfisi kısa süre içerisinde gerçekleşiyor. Bu arada geçen yıl 119 pozisyonu kendi içimizden terfi ile doldurduk.

Mağaza çalışanlarınızın yaş ortalaması nedir? Y jenerasyonunu yönetmek için nasıl bir strateji belirlediniz?

Sahada 24  gibi oldukça genç bir yaş ortalamasına sahibiz. Perakende sektörü zaten çok hızlı, biz de genç personelimizden güç alıyoruz. İş planlarımızı onlara göre yapıyor daha çok onları anlamaya çalışıyoruz. Ekibimde bu sebeple her zaman stajyerler bulundururum, stajyerler Y jenerasyonunu daha iyi tanımamızı sağlıyor.

Yeni sezonun kadın ve erkek ayakkabılarında öne çıkan modeller nelerdir?

FLO’nun kadın koleksiyonunda bu sezon renk en önde. Pırıltılı, platformlu, dolgu topuklu, dantelli, puantiyeli, yılan desenli ayakkabılar arasında her renk var. Bağcıklı ve bantlı modeller de bu sene çok moda. Erkek koleksiyonunda da, siyah ve kahvelerin yanı sıra bu sezon renklilik ön planda. Kanvas, rugan ve nubuk modeller ile hasır tabanlar sezonun öne çıkanları. Ayrıca extra light tabanlı ayakkabılar ile 360 dereceye kadar esneyebilen ayakkabılar da rahatlığından vazgeçmeyenler için bu sezon FLO’da.