Yargıcı / Gökhan Orakçıoğlu: Amacımız Sahada Yaşayan Bir Departman Olmak

Yargıcı / Gökhan Orakçıoğlu: Amacımız Sahada Yaşayan Bir Departman Olmak


Yargıcı’yı bir de sizden dinleyebilir miyiz?


Yargıcı 1978 yılında Osmanbey’de açılan ilk mağazasıyla başladığı yolculuğuna bugün 30 mağazasıyla devam etmektedir. Osmanbey Mağazası’nda erkek gömlek koleksiyonu ile müşterilerine hizmet veren markamız daha sonra ürün grubuna kadın koleksiyonunu da ilave etmiştir.  2001 yılından itibaren sadece kadın koleksiyonu ile hizmet vermeye devam ederek, bunun yanı sıra 2004 yılından itibaren aksesuar koleksiyonunu da ürün grubuna eklemiştir. Mart 2012 itibariyle merkez ofiste 139, mağazalarda ise 193 olmak üzere toplam 332 çalışanımızla hizmet vermeye devam ediyoruz.

İnsan kaynakları ve eğitime yönelik ne gibi uygulamalar gerçekleştiriyorsunuz?

Yargıcı Haziran 2011 tarihinde Global Investment House ile bir şirket birleşmesi gerçekleştirerek hızlı bir büyüme sürecine girmiştir. Hedefimiz beş yıllık plan içerisinde mağaza sayımızı ciddi oranda arttırmak.  Bu büyümeye paralel olarak marka kimliğini tanıyan ve kurum kültürüne hakim olan kalifiye işgücü ile çalışmak arzusundayız. Bu amaçla önce sağlıklı bir organizasyon yapısı kurarak buna göre istihdamı gerçekleştiriyoruz. Büyüme hızına anında cevap verebilmek adına ise mağazacılık alanında Yönetici Yetiştirme Programı oluşturarak, bu alanda kariyer yapmak isteyen adaylarımızı eğitim mağazalarımızda yetiştiriyoruz.

İnsan Kaynakları olarak çalışanlarımızın kişisel gelişimlerine katkı sağlayacak eğitim ihtiyaçlarını, uyguladığımız performans sistemi sonuçlarına göre belirleyerek kendi bünyemizde karşılıyoruz. Mesleki eğitim ihtiyaçlarında ise 3. parti kurumlardan destek alıyoruz.  

2012’nin ilkbahar-yaz koleksiyonunuzdan bahseder misiniz? Bu dönem hangi modeller ve renkler ön planda?

Yargıcı 2012 İlkbahar-Yaz koleksiyonunda derin maviler, ekru ve bej tonları;  sim detaylı marin t-shirtler, yıkama efektli gabardin pantolonlar,  hasır çantalar ve indigo çiçek desenli espadriller de kullanılarak günlük yasam tarzını şık bir rahatlıkta sunuyor. Denim ve rami gömlekler, metalik ipliklerle dokunan buklet ceketler, etekler ve çiçek aplikeli ipeksi bluzlar koleksiyonda ön plana çıkıyor. Gök mavisi, beyaz, kum rengi, nane ve krem renkleri inci detaylar ve simlerle vurgulanarak koleksiyona ışıltı katıyor.

Her sezon olduğu gibi Yargıcı imzası taşıyan sade ve şık emprime elbiseler ve şallarla pastel tonlardan sarılara, şeker pembesine ve aqua renklerine geçiş sağlanıyor. Plisole eteklerin üzerine kombinlenen payetler de yaz koleksiyonuna ideal bir ışık katıyor.

Çalışan kadınlar bu sezon ofiste neler giyecek? Sizden ofis modasına yönelik küçük tüyolar alabilir miyiz?

Yargıcı ofisinde her zaman rahat ve zarif bir şıklık görmek mümkün. Lacivert blazerlar, skinny denim pantolonlar ve simli trikolar ile birlikte bukle kumaşlardan etekler,  spor pantolonlarla ve bermudalarla kombinlenen şık gömlekler şallarla tamamlanıyor. Bütün zamanların vazgeçilmezi ise, şüphesiz farklı modellerdeki emprime elbiseler.

Peki mağazacılık ve perakende sektöründeki rekabeti nasıl değerlendiriyorsunuz?

Perakende sektöründe Türkiye’nin bu zamana kadar karşılaştığı en önemli sorunun kalifiye işgücü eksikliği olduğunu düşünüyoruz. Bunun en büyük nedeni ise sosyal haklar konusundaki yetersizlikler. Ancak yabancı oyuncuların da pazara girmesiyle birlikte birçok marka vizyonunu değiştirerek bu konuda ilerleme kaydetmeye başladı. Kurumsal gelişimini destekleyen, insan kaynağına, teknolojik altyapısına ve marka iletişimine önem veren markaların bu hızlı rekabet ortamında güçleneceğini düşünüyoruz.

Rekabetin artması ve insan kaynağına yapılan yatırım sayesinde perakendeciliğin özellikle genç nüfus tarafından bir meslek olarak algılanmaya başlamasına yol açacaktır. Bu da beraberinde gelişimi ve kaliteyi getirecektir.

Rekabetin kalite ve gelişimi getireceğini söylediniz. Son yıllarda firmalar sosyal medyaya ciddi yatırımlar yaparak bu alanda da rekabet ortamı yaratıyor. Siz sosyal medyada neler yapıyor, hangi kanalları kullanıyorsunuz?

Yargıcı olarak marka iletişimimizde izlediğimiz stratejiyi sosyal medyada da devam ettirmek istiyoruz. Facebook ve Twitter’da yaratılan kurumsal hesaplar üzerinden mağaza açılışlarımızı, sezon değişimlerini ve bunlara ek olarak haftanın kombinlerini ya da öne çıkan ürünlerimizi paylaşıyoruz. İndirim dönemlerinde de sosyal medya mecralarını kullanarak müşterilerimizi bilgilendiriyoruz.