Röportajlar

Kariyer & Eleman İş İlanları
Aksigorta / Melis Aslanağı: Adaylarımız Da Çalışanlarımız Kadar Önemli

Aksigorta / Melis Aslanağı: Adaylarımız Da Çalışanlarımız Kadar Önemli


Aksigorta ne zaman kuruldu, hangi branşlarda faaliyet gösteriyor?

28 Nisan 1960 tarihinde idare merkezi Adana’da ve iş merkezi İstanbul’da olmak üzere, Sabancı Grubu şirketlerine hizmet vermek amacıyla kurulan Aksigorta A.Ş., bugün 10 Bölge Müdürlüğü, 2 Bölge Temsilciliği, tüm yurda yayılmış  900’ü aşkın Akbank şubesi ve  1600’den fazla serbest acente ağıyla hayat dışı branşlarda faaliyet göstermektedir.

İşveren markası olma yönünde ne gibi çalışmalar yürütüyorsunuz?

İşveren markası olma yönünde hem çalışanlarımıza hem de dış müşterilerimize yönelik farklı çalışmalar gerçekleştiriyoruz. Çalışanlarımıza yönelik birçok faaliyet alanımız bulunuyor. Fotoğrafçılık, tiyatro, dalış gibi kulüplerle birçok çalışanımız iş dışında farklı hobilerle bir araya gelebiliyor. Yaz aylarında düzenlediğimiz Happy Hour’lar ve İnsan Kaynakları departmanının  diğer departmanlarla periyodik olarak bir araya geldiği kahvaltı etkinlikleri gibi aktivitelerle çalışanlarımızla bir araya geliyoruz. Bunun yanı sıra çalışanlarımızın gönüllü olarak katıldıkları Çalışan Temsilcileri grubuyla her fonksiyondan, bölgeden gelen istekleri ve çözüm önerilerini üst yönetime aktardıkları bir platform oluşturarak aradaki bağı güçlendiriyoruz.

Adaylarımız da çalışanlarımız kadar önemli. Bu doğrultuda yeni mezun programımız olan "Genç Yetenekler” ile hem pozisyonlarımız için en doğru adayları işe yerleştirme hedefimizi gerçekleştiriyoruz; hem de adaylarımıza iş simülasyonunda yer alma fırsatı sunuyoruz. Talep etmeleri doğrultusunda gelişmeleri gereken yönlerde birebir geri bildirim veriyoruz. Yine üniversite 3. Sınıf öğrencileri için geliştirdiğimiz staj programımız "Genç Yetenekler Kampüs” ile öğrencileri iş hayatına ısındırmayı ve kariyer danışmanlığı yapmayı planlıyoruz.    

Tüm bu faaliyetlerimizde Facebook, Linkedin gibi sosyal medya mecralarını da etkin bir şekilde kullanıyoruz. Aksigorta Facebook Kariyer Sayfası şu an 6 bin üzerinde hayranı ile sektörün öncü uygulamaları arasında yer alıyor.

Sigorta sektöründe inovasyon kavramı ve Aksigorta’nın bu yönde gerçekleştirdiği çalışmalar hakkında bilgi alabilir miyiz?

Sigorta sektöründe yaptığımız birçok inovasyon projemiz bulunuyor. Bu yıl Sabancı Topluluğu şirketleri arasında düzenlenen Altın Yaka ödüllerinde inovasyon kategorisinde farklı projelerle adaylıklarımız bulunuyor. Kendi içimizde yürüttüğümüz Öneri Sistemi ise çalışanların fikirlerini almak üzere oluşturulmuş bir sistem. Bu sistemde çalışanlarımızın yaratıcı ve verimli fikirlerinin ödüllendirilerek hayata geçirilmesi sağlanıyor.
İlkbahar dönemiyle birlikte stajyer ve part-time ilanlarında hissedilir bir artış gözlemliyoruz. Aksigorta olarak siz gençlere iş dünyasını tanımalarına yönelik ne gibi katkılar sağlıyorsunuz?

Yeni mezunlara yönelik olan "Genç Yetenek” programımız ile 2010 yılından beri yeni mezun gençlere çalışma fırsatı sunmanın dışında birçok eğitimle destekleyerek geleceklerine yatırım yapıyor ve sigortacılık sektörüne yeni yöneticiler yetiştiriyoruz. Bu programımızın dışında üniversite 3. Sınıf öğrencilerine yönelik yeni staj programımız "Genç Yetenek Kampüs” ile de gençlere iş dünyasını tanımalarına yönelik farklı workshop’lara katılma ve network oluşturma fırsatı sunmayı planlıyoruz.

"Hayata Devam Türkiye” sosyal sorumluluk projenizden biraz bahseder misiniz?

2010 yılında AKUT (Arama Kurtarma Derneği) ile birlikte ‘Hayata Devam Türkiye’ sosyal sorumluluk projesini başlattık. Proje kapsamında 3 boyutlu G-Force Deprem Simülatör Tırı ile Türkiye’yi karış karış gezerek halka deprem ve doğal afetlerden nasıl korunacaklarını anlatıyoruz. Yerel yönetimlerle işbirliği yaparak ilköğretim öğrencilerine doğal afetlerden korunma eğitimleri veriyoruz. İl ve ilçe meydanlarına kurduğumuz deprem simülatör tırında uygulamalı olarak depremden korunma yöntemlerini öğretiyoruz. Bilgilendirici kitapçıklar dağıtıyoruz. 2010 yılında başladığımız projenin ilk iki etabı sonucunda toplam 20 il ve 100 ilçeyi ziyaret ederek yaklaşık 2 milyon kişiye ulaştık. 2012’de ise projemizin üçüncü etabını hayata geçireceğiz.
Görüş Bildirin!
Anasayfa Başvurularım İlan Ara Mesajlarım CV'lerim