Telekominikasyon Alanının Lider Oyuncularından; Huawei

Telekominikasyon Alanının Lider Oyuncularından; Huawei
Huawei Türk piyasasına ne zaman girdi, hizmet alanları nelerdir?

Huawei, Türkiye’de 2002’den bu yana faaliyet gösteriyor. Her geçen gün faaliyet gösterdiği alanı genişleten Huawei Türkiye, İstanbul’dan Orta Asya, Arnavutluk, Moğolistan gibi geniş bir bölgeyi de yönetmektedir. 2009 yılında İstanbul Ümraniye’de açtığı Araştırma Geliştirme Merkezi, Huawei’nin Çin’dekiler dışında dünyadaki en büyük 2. büyük uluslararası Ar-Ge merkezi konumunda.

Huawei Türkiye’de 350’si AR-GE Merkezi çalışanı olmak üzere toplam, 850 civarında personel bulunmaktadır. Huawei Türkiye ofisindeki çalışanların %85’ini Türk, %15’ini ise Çinli mühendisler oluşturmakta.  Huawei Türkiye ofisi aynı zamanda Huawei Orta Asya ve Kafkasya Bölgesinin de Yönetim Merkezi olduğu için bölge yöneticilerimiz de ağırlıklı olarak Türkiye ofisinden hizmet vermektedirler.

İK süreçleriniz hakkında bilgi alabilir miyiz? En çok hangi pozisyon ve görevler için alım yapıyorsunuz?

İnsan Kaynakları Departmanımızda çeşitli seviyelerde 21 profesyonel görev almaktadır. Bu çalışanların bir kısmı İş Ortağı modeline göre çalışırken bir kısmı da Süreç Uzmanı olarak görev almakta. Ücretlendirme ve Yan Haklar Yönetimi, Seçme ve Yerleştirme, Eğitim ve Gelişim, Kariyer ve Örgütsel Yedekleme, Performans Yönetimi gibi iş süreçlerinden sorumlu ekip üyelerimizle uçtan uca İnsan Kaynakları hizmetleri sunuyoruz.

En çok satış ve mühendislik kadrolarına alım yapıyoruz. Ayrıca büyüyen Ar-Ge Merkezimiz için yazılım Geliştirme ve Yazılım Test Mühendisleri alımımız mevcut.

İşveren markası ve çalışan bağlılığı uygulamalarınızdan bahseder misiniz?

İşveren markası çalışmalarımız kapsamında Huawei’nin bilinirliğini artırmak amacıyla birçok üniversitede tanıtımlar ve yerinde sınav uygulamaları yapıyoruz. 2011 yılı ilkbahar ve yaz aylarında, Bilgisayar Mühendisliği, Yazılım Mühendisliği, Elektrik ve Elektronik Mühendisliği bölümleri olan yaklaşık 30 üniversiteyi ziyaret ettik veya yerinde sınav uygulamasıyla işe alım yaptık. 2011’in yaz aylarında bu yolla da 100’den fazla yeni mezunu işe aldık.

Huawei’yi sektöründen farklılaştıran noktalar ve Türkiye’de yaratmış olduğuz ilkler nelerdir? Telekomünikasyon alanındaki başarılarınızdan ve yeni nesil telekomünikasyon çözümlerinden biraz bahseder misiniz?

Dünyadaki 50 en büyük operatörün 45’inin tedarikçisi olan Huawei, Türkiye’de de 2002 yılından bu yana başta sabit ve mobil operatörler olmak üzere çok sayıda önde gelen kuruluşa hizmet veriyor. Örneğin Türkiye’de 3G’ye geçiş sürecinde, pazarda faaliyet gösteren tüm mobil operatörler tedarikçi olarak Huawei’yi tercih etmiş, söz konusu hizmetler kısa süre içerisinde abonelere sunulmaya başlanmıştı. Huawei Türkiye’de operatörlere yönelik ekipman ve servis hizmetleri sağlayan vendor firmalar arasında da AR-GE Merkezi olan 2 firmadan birisidir.  Ayrıca sadece İstanbul ve Ankara’da ofisleri olan değil, Türkiyemizin değişik bölgelerine ofisler açarak (İzmir, Adana, Diyarbakır, Trabzon, vs) o bölgelerde de yetenekli Türk gençlerine iş olanakları sağlayan ve bölge ekonomilerine oluşturduğu ekosistem ile destek sağlayan bir firmayız. Sadece GSM operatörlerine hizmet sağlamakla kalmayıp, sabit telefon ve internet şebekeleri hizmetleri veren diğer operatör ve kuruluşlara destek veren, yazılım sağlayan bir kuruluşuz. Huawei aynı zamanda Türkiye’de faaliyet gösteren en büyük ve en çok personel çalıştıran Çin kökenli şirketlerden birisi konumundadır.

Hizmet kalitenizi ve müşteri memnuniyetinizi arttırmak için ne gibi çalışmalar yürütüyorsunuz?

Müşteri odaklılık kavramı, Huawei’nin temel değerlerinin merkezinde yer alıyor. Müşteriyi her türlü iş aktivitesinin merkezinde konumlandıran bu yaklaşım, her çalışan tarafından koşulsuz benimsenmesi beklenen değerlerimiz olan takım çalışması,  işine adanmışlık, güvenilirlik ve sürekli gelişme kavramlarıyla desteklenmektedir. Hizmet kalitesi ve müşteri memnuniyetine odaklı yaklaşımımız da yıllar içerisinde müşterilerimizin güvenlerini kazanmamıza ve iş hacmimizin sürekli büyümesine vesile olmaktadır.