Deprem Öncelikli İş İlanları Deprem Öncelikli İş İlanları

Zimaş / Selda Topbaş: Bizce Gerekli Olan Sürekli Gelişim

Kariyer Rehberi

Zimaş / Selda Topbaş: Bizce Gerekli Olan Sürekli Gelişim
Zimaş ne zaman kuruldu, hizmet alanları nelerdir?

Firmamız 1976 yılından beri, transmisyon zincirleri, sıcak dövme, konveyör ve taşıyıcı zincirler üzerine üretim yapmaktadır. Endüstriyel üretim proseslerinde başta gıda olmak üzere, otomotiv,  çelik, çimento, tarım vb. ana sanayinde proseste kullanılan zincirlerde daima ZİMAŞ yer almaktadır. Zincir çeşitliğimiz bugün itibariyle 3500 adedi bulmuştur.

İK süreçleriniz hakkında bilgi alabilir miyiz? En çok hangi pozisyon ve görevler için alım yapıyorsunuz?

İK süreçlerimizi, özlük işlemleri, çalışan memnuniyeti ölçümleri, performans yönetimi, eğitim ve kariyer planlamaları oluşturmaktadır. İK’nın en önemli ve özen gösterilen süreci, performans ölçümüdür. Sürekli gelişimi ve kariyer planlamasını destekleyen eğitim sürecimiz de oldukça önem arz etmektedir.

En yoğun işe alım, elbette mavi yakada oluşmaktadır. Beyaz yakamız oldukça kıdemlidir. MYO ve/veya meslek lisesi çıkışlı arkadaşlar, teknik eğitime genç yaşta başladıklarından işi geliştirmeye yönelik bakış açıları da verimli oluyor. Ağırlıkla tercihlerimizi,  bu arkadaşlardan yana kullanıyoruz.

İşveren markası ve çalışan bağlılığı uygulamalarınızdan bahseder misiniz?

Nasıl ki ZİMAŞ markamızı gerek Türkiye’de gerekse Avrupa’da, müşterilerimiz nezdinde belli konumlandırmaya ulaştırdıysak, çalışanlarımız nezdinde de İşveren Markası yaratma çalışmalarımıza hız vermiş durumdayız. Kurum içerisinde yaptığımız Çalışan Memnuniyet Anketleri ile, tüm çalışanlarımızın beklentilerini anlamaya çalışarak nasıl daha iyi bir çalışma ortamı sunma konusunda kendimizi sürekli geliştiriyoruz.

Gerek mevcut çalışanlarımız, gerekse gelecekte genişleme sürecinde bizlerle çalışmayı düşünen potansiyel çalışma arkadaşlarımız için ZİMAŞ’ın tercih edilebilir bir firma olgusunu sağlamak, önümüzdeki dönemde ana hedeflerimizden biri olacaktır.

Başta kariyer hedeflerini oluşturma, duygusal yararlar kazanma konusunda, kurum içinde gerçekleştireceğimiz eğitim ve etkinliklerle, ZİMAŞ’ın her çalışanının, kurumumuzun ayrılmaz bir parçası haline geleceğine inanıyoruz.

Aidiyet duygusu, kurum içinde özen gösterdiğimiz konulardan biridir. Bununla ilgili, takım ruhunu geliştiren projeler yaratmakta ve uygulamaktayız. Bunların sürekliliği bizim için esastır. Önümüzdeki günlerde hayata geçireceğimiz yeni projemiz, yine ekipte sinerji yaratması hedeflenen bir projedir. Şimdiden bunun heyecanını hepimiz yaşıyoruz.

İK yönetiminin misyonu ve algılanışı ile ilgili bir değerlendirme yapar mısınız?

Kişisel fikrim, halen ülkemizde İK’nın öneminin tam olarak algılanmamış olduğundan yanadır. Bu algıyı sağlamak, bizim gibi kurumların İK’ yı doğru ve verimli uygulamalarından geçecektir.  

Farkındalığı yüksek bireylerden oluşan bir ekibin arkasında başarılı bir İK vardır diyeceğim. İşte bizim misyonumuz bu seviyeyi hep çok yüksek tutmayı başarmaktır. O seviyenin sürekliliği yakalandığında, inanın performans yönetimine bile gerek kalmayacaktır. Gerek olan, yine gelişim, sürekli gelişim, sürekli bir gram daha iyi olabilmektir.

Zimaş’ı sektöründen farklılaştıran noktalar ve Türkiye’de yaratmış olduğuz ilkler nelerdir?

Sürekli gelişim stratejimiz, sadece İK politikamızda değildir. Üretim ve kalitede sürekli iyileştirme çalışmalarımız, sektördeki alanımızı elbette genişletmektedir. 1976 yılına kadar, sanayinin tüm ihtiyaç duyduğu zincir yurt dışından ithal edilirken, ZİMAŞ bir ilki başlatarak, gerek Türkiye’nin gerekse Avrupa başta olmak üzere bölge ülkelerinin ihtiyaçlarını karşılar duruma gelmiştir. Transmisyon zincirlerinde, bir terzi gibi her türlü özel üretimi de kapsayan çeşitliliğe ulaştık. Kendi dövme ihtiyacımızı kendimiz karşılamaya başladık ve buradaki deneyimimizi, 1987 yılında kurmuş olduğumuz grup firmamız TOPÇESAN’a taşıyarak, bugün dünyanın önde gelen otomotiv firmalarından BMW, FIAT gibi kuruluşlara doğrudan doğruya ürün tedariği noktasına ulaşarak sıcak dövme konusunda da Türkiye’de bir ilke imza atarak bu alanda da önemli bir açığı kapattık.

Hizmet kalitenizi ve müşteri memnuniyetinizi arttırmak için ne gibi çalışmalar yürütüyorsunuz?

Müşteri memnuniyet ve şikayetleri dönemsel olarak toplanmakta ve değerlendirilmektedir. Ancak 16949 kalite sisteminin gerekliliklerini harfiyen yerine getirdiğinizde zaten bir memnuniyetsizlik oluşmuyor. Müşteri memnuniyetini aslına bakarsanız, sadece yapabiliriz dediklerimizi, yüksek kalitede ve söylenen sürede yapabiliyor olmanın rahatlığı içerisindeyiz.
Görüş Bildirin!
Anasayfa Başvurularım İlan Ara Mesajlarım CV'lerim