Röportajlar

Folkart Yapı / Mesut Sancak: Başarıya Giden Yolda, Sermaye Ötesi Değerler
Folkart Yapı / Mesut Sancak: Başarıya Giden Yolda, Sermaye Ötesi Değerler

Folkart Yapı’yı tanıyabilir miyiz?


Folkart 2006 yılında bir Saya Grup iştiraki olarak İzmir’de kurulmuştur. Bugün bağlı 5 şirketi, 12.185 çalışanı ile endüstriyel üretimden ilaç sanayisine, madencilikten inşaata geniş bir yelpazedeki yatırımları yöneten Saya Grup yüksek kalitede ticari ve konut projelerini gerçekleştirmek amacıyla İzmir’de Folkart Yapı’yı kurmuştur.

Çevre dostu, ileri teknoloji ile donatılmış, yüksek kalitede mekanlar (yüksek yapılar, A Plus konut ve ofisler, alışveriş merkezleri) geliştirmenin yanı sıra altyapı projelerine de odaklanmıştır. İzmir’in ilk A+ projesi olan Folkart Narlıdere Evleri ve Folkart Mavişehir’den sonra İzmir’in yeni kent Merkezi  Bayraklı’da 150 bin metrekare brüt alana sahip, 200’er metre yüksekliğinde, 40’ar katlı iki kule olarak inşa edilecek Folkart Towers’ı yapıyoruz. Tamamlandığında Avrupa’nın en yüksek beşinci ikiz kuleleri olacak. Toplam 150 milyon dolarlık bir yatırım. Eylül 2013’te bitirmeyi planlıyoruz.

İnşaat sektöründe kalite ve güven öne çıkan en önemli değerler arasında. Siz kalite yönetimi konusunda ne gibi çalışmalar yürütüyorsunuz?

Biz Folkart olarak faaliyetlerimizi bir dizi vazgeçilmez değer üzerine inşa ediyoruz. Bu temel değerlerin en başta geleni dürüstlük, şeffaflık, iş ahlak ve kurallarına bağlı olmaktır. Bu değerlere bağlılığımızın ödülü de güvenilirlik. Yatırımcılar bize olan güvenlerini projelerimize olan ilgileri ile gösteriyorlar. 

Kalite kavramına gelecek olursak inşaat sektörü ele alındığında  kalite değişik boyutlarda karşımıza çıkmaktadır. Son ürün olan binanın kalitesinden bahsedebileceğimiz gibi sürecin kalitesi de söz konusu olabilir. İnşaat sektörü, hem ürün meydana getirmekte hem de bu ürünü oluştururken bir hizmet sunmaktadır. Biz hem binalarımızın hem de hizmetimizin kalitesinden ödün vermemek adına firmamızda kalite yönetimine çok önem vermekteyiz. Müşteri beklentilerini belirleme, çalışanların yönetime katılması, takım çalışması, firma içi iletişimi sağlama, belgeleme,  eğitim,  kalite güvencesi prensiplerine dayanan çalışmalar firmamızda sistematik olarak yürütülmektedir.

Şirketinizin insan kaynakları politikasını nasıl tanımlarsınız?

Folkart,  "başarıya giden yolda, sermaye ötesi değerler” felsefesini benimsemiş, büyüklerimizden bize miras kalan dürüstlük, mütevazilik ve çalışkanlık gibi insani değerlere sahip, aynı zamanda girişimcilik, yenilikçilik gibi yetkinlikleri taşıyan insanların bir araya geldiği  bir kurum olarak ülkemize ve insanlığa faydalı işler yapmak hedefindedir. Bu değerler çerçevesinde işe aldığımız arkadaşlarımızı konusunda bilgili, güvenilir, performansı yüksek, çalışma arkadaşlarına destek olan bir konumda uzun yıllar grup şirketlerimize hizmet etmelerini sağlamak adına kurum kültürümüze uygun insan kaynakları süreçleri tasarlıyoruz.

İzmir'in beli başlı markaları arasına girdiniz. Bunun için izlediğiniz strateji ve politikalar hakkında bilgi alabilir miyiz?

Daha önce de bahsettiğim gibi Folkart olarak değerler bizim için çok önemli. Folkart, ailemizin iş hayatındaki 50 yılı aşkın bilgi birikiminin yardımı ile hızla büyüdü ve büyümeye devam edecek. Biz, Folkart’ı kurarken, toplumda yaşanan refah artışını ödüllendirme fikrinden yola çıktık. Türkiye büyüyor, gelişiyor… Bilgi çağı ile birlikte, konfor, lüks ve huzur beklentisi artıyor. Bu beklentiyi karşılamak, insanlara özledikleri konfor ve lüksü huzur içinde sevdikleri ile paylaşabilecekleri projeler yaratmak bizim öncelikli hedeflerimiz arasında yer alıyor. Bizim için bir proje ihtiyaç aşamasından başlamakta, teslim süresinin sonrasında dahi devam etmektedir. Ayrıntılara önem veriyoruz, çevreye duyarlıyız. Gelecek kuşaklara doğal ve modern yaşam alanları bırakmak için uğraşıyoruz. Bu çalışmaların sonucunu halkın tanıdığı ve güvendiği bir marka haline gelerek aldık. Ekonomist Dergisi’nin "Türkiye’nin 50 Konut Markası” araştırmasında İzmir’den sadece Folkart Yapı’nın çıkması bizleri gururlandırdı.
Anasayfa CV Oluştur İş Ara Aday Giriş İş İlanı Ver