Deprem Öncelikli İş İlanları Deprem Öncelikli İş İlanları

Orka / Sedat Yeğenoğlu: Mutlu Çalışanlarla Başarıya Ulaşıyoruz

Kariyer Rehberi

Orka / Sedat Yeğenoğlu: Mutlu Çalışanlarla Başarıya Ulaşıyoruz
İnsan Kaynakları vizyonunuzu nasıl anlatırsınız?

Şirketimizin vizyonunda yetkin çalışanlarıyla sektöründe lider firma olmak var, dolayısıyla şirketimizin insan kaynaklarına verdiği önem buradan anlaşılıyor, bizim vizyonumuz konusunda yetkin, eğitimli, değişime açık, çözüm ve sonuç odaklı, takım çalışmasına önem veren, sürekli gelişimi ilke edinmiş, motivasyonu yüksek, dinamik, öğrenen bir organizasyon oluşturmak ve insan kaynağıyla sektöründe fark yaratan bir firma olmaktır.

Firmanızdaki performans değerlendirme süreçleri ve çalışan memnuniyeti için yaptığınız çalışmalarla ilgili bilgi verir misiniz?

Şirketimizde hedef ve yetkinlik bazlı performans değerlendirme sistemi uyguluyoruz, tüm pozisyonlar için farklılık gösteren yetkinlik kriterlerine göre her çalışan kendisi ve bir üst yöneticisi tarafından değerlendiriliyor, bir ara değerlendirme ve bir yıl sonu değerlendirmesi olmak üzere yılda 2 kez değerlendirme yapılıyor, bu sayede yönetici personelini somut ve objektif kriterlerle değerlendirme imkanı buluyor, çalışan da kendisini daha iyi tanıma ve yöneticisine geri bildirim yapma olanağı sağlıyor, amacımız başarılı çalışanların ayırt edilmesi, ödüllendirilmesi, bu kişilerin üst pozisyonlara hazırlanmasıdır, tüm çalışanlara bir birlerinin işlerini kolaylaştıracak hedefler vererek süreçlerin işlerliğini sağlıklı hale getirmek, herkesin yaptığı görevin bir zincirin halkası gibi birbirine bağlı olduğunun farkındalığını yaratmaktır.
Başarılı ve mutlu şirketlerin başarılı ve mutlu çalışanlardan oluştuğunun bilincindeyiz, bu amaçla çalışmalar yapıyoruz, bu konuda son olarak çalışanlarımıza doğum günlerinde ücretli izin verip sevdikleriyle birlikte olmalarını sağladık.

Yeni yatırımlarınız olacak mı? 2012 yılındaki hedeflerinizden bahseder misiniz?

Son dönemlerde sıkça duymaya alıştığımız neredeyse her ekonomi haberinde bahsi geçen  global kriz uyarılarına rağmen ürettiğimiz ürüne olan dünyadaki ve ülkemizdeki talebe, banyo mobilyaları sektöründeki konumumuza güveniyoruz ve yatırımlarımıza  hız kesmeden devam ederek, 2012’de %50 büyümeyi hedefliyoruz. 2011 yılında  gerek tesis alt yapı gerekse makine teçhizat anlamında başlattığımız yatırımları 2012 yılında da sürdürüyor olacağız. Tesis olarak 45.000 metrekare açık alana kurulu   mevcut 13.000 metrekare kapalı alana ilave olarak 6.000  metrekare kapalı alan inşaatı 2012 Mart ayında tamamlanmış olacak. Makine parkurunda da bu yıl mevcut otomasyonu hızlandıracak ilave makine yatırımları yapılacak.
Yine tesis ve üretim hatları dışında organizasyonumuzda insan kaynaklarında yetkin insan çalıştırma, mevcut çalışanı yetkin hale getirme konusundaki profesyonel eğitim ve danışmanlıklar ile  büyüyen şirketimizi verilerle ölçmek, kontrol etmek   ve 2015 yılı vizyonumuza ulaşmakla ilgili yönetimi yönlendirici sonuçları ortaya koyabilecek sisteme de yatırımlarımız devam ediyor olacak.

Türkiye’deki ve dünyadaki konumunuzu nasıl görüyorsunuz? İhracat hedefiniz nedir?

2015 yılı  satışlarımızın %50 lik kısmının yurt dışı satışlarından olmasını hedefliyoruz.  2011 yılında da hedeflerimize uygun şekilde satışlarımızın içinde ihracatın payı artmakta. Yurt dışı pazarda başta yurt dışındaki doğru fuarlara katılım olmak üzere, satış kanalımızda çalışan sayımızı ve niteliklerini hedef pazarlarımıza göre şekillendirmek de hedefimize ulaşmak için çalışmalarımız arasında. Bizim Orka olarak misyonumuz banyo mobilyaları ve modüler mobilyada  tüketiciye kaliteli ve hızlı çözüm sunmaktır. Bu doğrultuda dünyadan tasarım konusunda  İtalya’yı, mobilyadaki kalite ve sağlamlık noktasında da Almanya’yı örnek aldık. Buna rağmen ürünlerimizin  fiyatlarının Uzakdoğu fiyatlarıyla rekabet edebilir olmasını sağlamaya çalıştık. Başarılı olduğumuza inanıyoruz.

Türkiye’de en çok tercih edilen ürünleriniz hakkına bilgi verir misiniz? Avrupa ile karşılaştırıldığında ne gibi farklılıklar gözünüze çarpıyor?

Türkiye’de hanımların daha çok tercih konusunda önde olduğu tartışılmaz. Ve bizim özelliklerimize baktığımızda depolama alanları daha fazla olan ürünlere rağbet ediyoruz. Son zamanlarda artan inşaat projelerinde çok banyolu inşaat yapısı ile ortamı büyüten tek  ve büyük aynalı ürünler de tercih sebebi olmakta. Geçen yıllarda genelde beyaz ürünler tercih edilirken şu anda hemen her renk talep görmekte. Tabii ki ekonomik ürünlerde yine de beyaz hakim. Avrupa’ya göre en büyük farkımız ürünlerimizin monteli halde satılması. Avrupa’da satılan ürünlerin neredeyse tamamının montajı tüketici tarafından kendi imkanları ile yapılmakta oysa Türkiye’de kurulu hazır bir şekilde satılmakta hatta bununla da yetinilmeyerek evlere kurulma hizmeti de tarafımızdan coğrafi sınırlar çerçevesinde verilmekte. Tasarım açısından gerek  malzeme özellikleri gerekse görsellik açısından bence ülkemiz tüketicilerinin tercihleri çok farklılık göstermemekte. Yoğun olarak Avrupa’ya ürün satan bir firma olarak emin şekilde bunu dile getirebiliriz. Ayrıca ülkemizdeki tüketicilerin ürün seçerken ve kullanma aşamasında  Avrupa’daki tüketicilerin  sahip olduğu bilince ulaştıklarını düşünüyorum. Bu konu da, kalite sistemleri, müşteri memnuniyeti gibi pek çok  sistem ve kalite belgesine yatırım yapmış ve bunları uygulamaya almış bir firma olarak firmamızı sevindirmektedir.
Görüş Bildirin!
Anasayfa Başvurularım İlan Ara Mesajlarım CV'lerim