NG Hotels&Resort / Kamil Berk: Yepyeni Bir Otel Anlayışı

Kariyer Rehberi

NG Hotels&Resort / Kamil Berk: Yepyeni Bir Otel Anlayışı
Güral Afyon Wellness&Convention’ı diğer otellerden farklı kılan ayrıcalıkları nelerdir?

Güral Afyon ile ilgili sloganımız "Yepyeni termal otel anlayışı”; dolayısıyla termale farklı bir soluk getirecek bir otel yaptığımızı söyleyebilirim. Grup olarak 2005 yılında Güral Harlek otelin yenilenerek özel belgeli termal tesis olarak hizmete açılması ile başlayan spa, wellness turizmine yönelik yatırımlarımız Sapanca’da 2008 yılında açtığımız Güral Sapanca otelimiz ile devam etti. Güral Sapanca hem doğa ile bütünleşik muhteşem konumu, hem metropollere olan yakınlığı hem de üstün hizmet kalitesi ile çok kısa sürede yurtiçi pazarda en fazla tercih edilen otellerden biri haline geldi. Tabi bu başarının da vermiş olduğu destekle bu alanda yatırımlarımıza devam kararı aldık ve Afyon’da bölgenin sadece en büyük değil aynı zamanda en konforlu termal tesisinin inşasına başladık. Mart ayında açılışını planlamakta olduğumuz Güral Afyon, termal tatili sadece ileri yaş grubunun tercihi olmaktan çıkarak, geniş kitlelere yayılmasını sağlayacak özelliklere sahip. Örneğin otelimizde çocuklu ailelerin rahatı için özel aile odaları, açık ve kapalı havuzlar, su kaydırakları, çocuk restoranı ve çok büyük bir eğlence merkezi bulunmakta. Diğer taraftan büyük toplantı gruplarının konforu göz önünde bulundurularak planlanan restoranlar, son teknolojik altyapıya sahip salonlar ve araç lansmanı yapılabilecek yapıda balo salonu da Güral Afyon’un sunacağı ayrıcalıklar arasında yer alacak.

Görüşme sürecinde yer alan yöneticilere Mülakat Teknikleri Eğitimi Veriliyor

Her bir pozisyonun görev tanımları mevcut. Her bir görev tanımında; görev profili, yeterlilikler, kişisel özellikler ve beceriler tanımlanmış durumda. Tanımlamış olduğumuz bu kriterlere bağlı olarak işe alımı gerçekleştiriyoruz. Gelen tüm başvurular; o pozisyon için belirlenmiş kriterler doğrultusunda değerlendirilerek süzülüyor. Yapılan her işte olduğu gibi turizm sektöründe de deneyim önemli bir unsur; ancak bizim için adayların gelişme ve öğrenmeye açık olması deneyimden daha önemli, öğrenme ve gelişime açık olma tüm adaylarda aradığımız ortak bir yetkinlik. Bununla birlikte tüm adaylarda aradığımız bir diğer ortak özellik ‘iletişim ve etki yaratma’ yetkinliğine sahip olmaları, yüzünden gülümsemesi eksik olmayan kişileri ailemize katılmaya davet ediyoruz. Görüşmeye çağırdığımız adaylarla ortalama 5 görüşme yapıyoruz. Görüşme sürecinde yer alan tüm yöneticilere ‘Mülakat Teknikleri’ konusunda eğitim verdik, adaylarla yetkinlik bazlı mülakat yapıyoruz. Görüşmeler sonucunda olumlu bulduğumuz,  karşılıklı olarak beklentimizin örtüştüğü adayların referans araştırmasını yaptıktan sonra iş teklifinde bulunuyoruz. Güral Afyon’da toplamda 265 kişi istihdam edeceğiz. Ağırlıklı olarak kat hizmetleri, yiyecek içecek, ön büro departmanları olmak üzere bir otelde bulunması gereken tüm bölümlerde işe alım yaptık ve yapmaya devam ediyoruz.

Oryantasyon ve Eğitim Faaliyetleri

İşe yeni giren tüm personele, insan kaynakları bölümü tarafından genel oryantasyon programı veriliyor. Oryantasyon programında; vizyonumuzu, misyonumuzu, değerlerimizi, hizmet standartlarımızı, uyulması geren kuralları, yasal haklarını, disiplin anlayışımızı, yangın ve güvenlik ile ilgili bilgileri paylaşıyoruz. Otelde verilen hizmetler hakkında personeli eğitiyoruz ve tüm oteli kapsayan oryantasyon turları düzenliyoruz.Genel oryantasyon programının ardından ise çalışacakları bölümlerde de birim oryantasyonları alıyorlar. Pozisyona ve bölüme göre değişiklik göstermekle birlikte birim oryantasyonlarının süresi 15 gün ila 2 ay arasında değişiyor.

Tüm personelimize konukseverlik bilinci yerleştirmeye yönelik eğitimler planlıyor ve uyguluyoruz. Bünyemizde çalışanlarımıza mesleki ve teknik eğitimlerin yanı sıra, hizmet, kişisel gelişim, kalite bilinci, hijyen ve besin sağlığı ve yönetim becerileri konularında eğitimler veriyoruz. Ayrıca eğitim firmalarından da dönemsel ihtiyaçlarımıza bağlı olarak çalışanlarımızın mesleki ve kişisel gelişimine yönelik çeşitli eğitimler alıyoruz.
Bunun yanında her departmanın bir yıllık eğitim planı da bulunuyor. Ayrıca oteldeki tüm departmanları kapsayan bir yıllık eğitim planımız var. Sene başında yapılan planlamalar doğrultusunda eğitimler gerçekleştiriliyor. Eğitim koçları arasında departman müdürleri olduğu gibi garson, resepsiyonist gibi pozisyonlarda çalışanlar da bulunuyor. Ön büro, yiyecek içecek, housekeeping ve otelimizdeki diğer departmanlarda görevliler, aynı zamanda da ailemize yeni katılanlara ve mevcut personele eğitimler veriyorlar. "Eğitimcinin Eğitimi” programını başarıyla tamamlayan eğitim koçları, yaklaşık 8 ay süren bir çalışma sonrasında mesleki ve teknik eğitim programlarını hazırlıyorlar. Bu eğitimlerden bazıları sınıf ortamında verilen bilgi eğitimleri, bazıları da uygulamalı anlatılan beceri eğitimlerinden oluşuyor. Belki iddialı bir ifade olacak; ancak kendi akademimizi kurduk diyebiliriz. Ayrıca Afyon’da İŞKUR desteğiyle %50 istihdam garantili bazı kurslar da açtık ve eğitimi başarıyla tamamlayan tüm arkadaşlarımızı işe aldık.

İstanbul’a Turizm Yatırımı

Türkiye’de turizmin çeşitlendirilmesine yönelik yatırımlarımız hızla devam edecek. Yarattığımız NG Hotels & Resorts markasını kısa sürede ulusal bir zincir haline getirme hedefimiz bulunuyor. Bu amaçla konsantrasyonumuzu büyük oranda turizm yatırımlarımıza yönlendirdik, çok yakında üçüncü otelimiz Güral Afyon Wellness&Convention misafirlerimizin hizmetinde olacak. Afyon’daki açılışımızı takiben şu an proje aşamasında olan Güral Samsun otelimizin inşasına da 2012 yılı içerisinde başlayacağız. Yakın vadedeki planlarımız arasında ise İstanbul’da bir yatırım yer almakta. İlerleyen dönemde yine farklı illerde projelerimiz olacağını söyleyebilirim.
Görüş Bildirin!
Anasayfa Başvurularım İlan Ara Mesajlarım CV'lerim