Novartis / Senay Kızılkaya: Önce Sağlık, Önce İnsan

Novartis / Senay Kızılkaya: Önce Sağlık, Önce İnsan


Kısaca Novartis


Sağlık alanında dünyanın önde gelen kuruluşlarından biri olan Novartis, yaşam kalitesini artıran ve süresini uzatan, yaşamı koruyan yenilikçi ürünleri keşfetmekte, geliştirmekte ve piyasaya sunmaktadır. Merkezi İsviçre’nin Basel kentinde bulunan Novartis Grubu firmaları dünya çapında 140 ülkede faaliyet göstermekte olup Alcon, Sandoz çalışanları dahil yaklaşık 120.000 kişiyi istihdam etmektedir. Türkiye’de ise tüm grup şirketleri Sandoz ve Alcon ile birlikte yaklaşık 2.300 çalışanı ile üretim, pazarlama, ilaç Ar-Ge’si faaliyetlerini yürüten Novartis’in, biri hammadde olmak üzere 4 üretim tesisi bulunmaktadır. 

Çalışanlarımıza Eğitim Alternatifleri Sunuyoruz

Geçmişte diğer sektörlerden farklı olarak uygulamalarımızın büyük bölümünü seçme ve yerleştirme oluşturuyordu. Şirket içinde dört aylık bir süreci kapsayan bu uygulamalar gerçekten çok büyük bir yatırım gerektiriyordu. Satış ve Tanıtım Sorumluları’mızı bu süreç sonrası işe alıyorduk. Mülakatlarda başarılı olanlar elemeli eğitime davet ediliyorlar ve 6 haftalık medikal, satış ve pazarlama ağırlıklı olan yoğun eğitim dönemimize katılıyorlardı. Bu dönemde günlük sınavlar, haftalık bazda değerlendirmeler yapılıyor ve 6 haftalık eğitimde başarılı olan kişiler uygun pozisyonlara yerleştiriliyordu. İşe alımın yerini yetenek yönetimi aldı. Geçen sene Yetenek Yönetimi kapsamında toplamda 22 çalışanımızı şirket içinde ve yurtdışında farklı görevlere transfer ettik.  

Çalışanlarımızın gelişimi için ihtiyaç duyacakları senelik eğitim ve gelişim planlamaları detaylı görüşmelerle ve performans yönetimi çıktıları ile her çalışana özel yapılıyor. Bu eğitim&gelişim planlarında global, lokal ve online eğitimler yer alıyor. Ayrıca yıl içerisinde tüm organizasyonumuzun ilgisini çekebileceğini düşündüğümüz Beden Dili, Stres Yönetimi, Zaman Yönetimi, Reiki, Empatik İletişim gibi çeşitli sosyal aktiviteleri de eğitim olarak planlayabiliyoruz. İnsan Kaynakları tarafından alternatifli seçenekler olarak intranet ortamında yayınlanıyor ve çalışanlarımızın ilgilerini çeken 5 eğitimi seçmelerini istiyoruz.

"Çalışma Mekanını Sen Seç”

Bizler global bakış açımız Dahil Etme ve Çeşitlilik kapsamında iş ve özel yaşam entegrasyonunu desteklemeye yönelik esnek çalışma alanındaki girişimlerimizi Türkiye’de yaklaşık 5 sene önce başlattık. Yaz aylarında Cuma günleri erken çıkmak, çalışanlarımızın eğitimleri için esnek izin kullanım imkanı sunmak gibi uygulamalarımız bizim için bir başlangıçtı. "Çalışma Mekanını Sen Seç” gibi bir uygulamayı hayata geçirebilmek için öncelikle bir bakış açısı değişimi süreci başlattık. Bugün şirketimiz bu değişime her anlamda hazır. Novartis 140 ülkede faaliyet gösteren, sektörünün lider şirketlerinden. Her alanda olduğu gibi İnsan Kaynakları uygulamalarında da liderlik yapıyor. Diğer ülkelerde de bu konularda uygulamalarımız var.

Yeni uygulamamız kapsamında; Novartis İlaç Türkiye Genel Müdürlük çalışanları her hafta Çarşamba günleri çalışma mekanlarını kendileri seçiyor. Tüm fonksiyonlardaki çalışanlarımız istisnasız bu uygulamaya dahiller. Saha ekiplerimiz için de tek bir mesai başlangıç saati ve bitişi olmayacak. O gruplarda da işin dinamiğine uygun olarak esnek çalışmayı uyguluyoruz.
Esnek çalışma uygulamaları dışında çalışanlarımızın hayat kalitelerini arttıran, sağlıklarını destekleyen, gündelik ihtiyaçlarını daha hızlı ve kaliteli elde etmelerini sağlayan birçok uygulama hayata geçirdik ve bu yönde de çalışmalarımız devam ediyor.
Çalışanlarımız çok farklı hayatlara ve beklentilere sahip kişiler. Bazıları bebeğiyle daha yakından ilgilenebilmek için bir gün fazladan evde olmaktan, bir kısmı sakin bir kafede çalışabilme fırsatından, bir kısmı çocuğuyla birlikte vakit geçirebilmekten, bir kısmı da trafikte vakit geçirmeme fikrinden çok motive oldu. İnsan Kaynakları olarak en çok teşekkür aldığımız uygulamamız bu oldu diyebilirim.

Çalışanlarımızdan Olumlu Geri Bildirimler Alıyoruz

Novartis’in global olarak öncelik verdiği bir konu olan Dahil Etme ve Çeşitlilik kapsamında, global bir Dahil Etme ve Çeşitlilik ekibimiz bulunuyor. Bu ekipte her ülkeden bu alanda çalışması için iki kişi görev yapıyor.

Çalışanlarımızdan ve yöneticilerimizden Esnek Çarşamba uygulamamız hakkında düzenli olarak geri bildirim alıyoruz. Gelen geri bildirimler işlerini daha verimli yaparken özel hayatlarına da vakit ayırabildikleri yönünde.

Bu arada işyerimizde de çalışanlarımızın daha verimli çalışabilmeleri, zaman planlamalarını daha rahat yapabilmeleri için genel müdürlük binamızda kuaförümüz bulunuyor ve şu anda yapım aşamasında olan çalışanlarımızın farklı hobileri ve dinlenmeleri için dizayn edilmiş bir hobi odamız var. Birçok firma ile yapmış olduğumuz anlaşmalar sayesinde çalışanlarımız indirimli olarak birtakım hizmetleri direkt şirketimizde alabiliyorlar. Merkez ofisimize on dakikalık yürüme mesafesinde bulunan spor salonu ile yapmış olduğumuz anlaşma ile sabah erken saatte, öğle arasında veya iş çıkışı ücretsiz spor olanağımız bulunuyor. Bir diğer uygulamamız da, Çalışan Destek Programı’mızı hayata geçirmek oldu. Bu program sayesinde çalışanlarımız bir telefon aracılığı ile ve eğer gerekirse yüz yüze kendilerinin, eş ve çocuklarının belirli sorunlarını deneyimli psikologlar ile paylaşma fırsatı buluyorlar. Bu uygulama özel ve iş hayat entegrasyonunu sağlamalarına yardım etmenin yanı sıra, hem iş hem de özel hayatlarında yaşadıkları sorunları çözmeleri konusunda da onlara destek oluyor.

Yenilikçilik ve Yaratıcılık Aradığımız Temel Özellikler

İşe alımlar konusunda yaptığımız uygulama, 2009 yılında 140 ülke arasında; seçme ve yerleştirme konusunda en iyi uygulama seçildi. İşe alımlar sırasında kişilik envanteri ve değerlendirme merkezi kullanıyoruz, aynı zamanda sorguladığımız ana yetkinlikler bulunmakta; değişime hızlı adapte olabilme, öğrenme becerisi, iletişim becerileri, yenilikçilik ve yaratıcılık, sonuç odaklılık, karar verme ve problem çözme, müşteri ve kalite odaklılık
Hızla değişen ve büyüyen ilaç sektörüne paralel şekilde hızlı ve doğru kararlar almak çok önemli. Bu aşamada, İnsan Kaynaklarının yöneticilere tüm iş süreçlerinin ve ekiplerinin yönetimi konusunda stratejik destek vermesi gerekiyor. Bu dinamik ve değişken yapıya ayak uydurabilmek ve lider olabilmek için, organizasyonu değişen pazar şartlarına hazırlamak ve her an değişime hazır tutmak gerekiyor. Ayrıca, değişken ve hızlı pazar dinamikleri sebebiyle ilaç sektöründe yüksek nitelikli insanlara ihtiyaç duyuluyor.

Sektörde satış ve pazarlamada kendini iyi yetiştirmiş yüksek nitelikli kişilere her zaman ihtiyaç var. İşe alım stratejimizi kişileri üniversiteden mezun olur olmaz Novartis’e kazandırmak olarak belirledik. Bunu yapabilmek için üniversitelerde düzenlediğimiz kariyer günleri ve çeşitli panellere ek, bir yenilik olarak üniversitelerde Mülakat Günleri düzenledik. Seçtiğimiz pilot üniversitelere giderek bize başvuruda bulunan öğrencilerle, mezuniyet sonrası işe alıma yönelik mülakatlar gerçekleştirdik. Bu şekilde geleceğimiz için ihtiyaç duyduğumuz daha mezun olmamış yeteneklere direk ulaşmış olduk.