Röportajlar

Geveze “Hayatı Dolu Dolu Yaşamak Lazım”
Geveze “Hayatı Dolu Dolu Yaşamak Lazım”
Radyoculuk serüveniniz nasıl başladı?

13 yaşındayken Büyükada’da tamamen kendi çabalarımla bir radyo vericisi yapmıştım. O vericiyle kendi çabalarımla yayın yapıyordum. Çocukluğum Büyükada’da geçtiği için orada çok anılarım vardır. 1990 yılında ise bir barda şarkıcılık yaparken Genç Radyo’dan radyo programcılığı teklifi aldım. Özel radyolar o dönemde yeni yeni çıkmaya başlamıştı. 1991 yılında da radyo programı yapmaya başladım. Ve o günden beri radyoculuk serüvenim devam ediyor.

İnsanlar sizin sesinizle güne başlıyor peki siz güne nasıl başlıyorsunuz? Bir gününüzün nasıl geçtiğini anlatır mısınız?

Güne "aaaaa… saat 5 buçuk olmuş” diye uyanıyorum. İnanın, her sabah aynı panikle uyanıyorum. Aslında her günüm çok farklı geçiyor. Genellikle saat 10’da radyodan çıkıyorum. 11’e kadar radyodaki diğer işlerimi hallediyorum. Saat 11’den sonra günlük toplantılarım oluyor. Yaptığım stand-up ve sunuculuklarla ilgili toplantılarımı da bu saatler arasında yapıyorum. Son bir buçuk aydır albüm çalışmalarım devam ettiği için müzik grubunun toplantıları da oluyor. Haftanın bazı günleri Bahçeşehir Üniversitesi’nde ders veriyorum. Dersimin olmadığı günler ise çalışarak geçiyor. Eğer bir performansım yoksa 7 gibi evde oluyorum. Performansımın olduğu akşamlar biraz daha geç oluyor eve varışım. Hayatım böyle yoğun ve hızlı geçiyor.

Vücut dilinin doğru kullanılması ile ilgili eğitimler veriyorsunuz. Vücut dilinin doğru kullanımının avantajları nelerdir?

Vücut dili insana ekstra bir ikna gücü sağlıyor. İnsanları kelimelerle bir yere kadar ikna edebilirsiniz ama vücut dili ile anlattığınız şeye öncelikle sizin ikna olduğunuzu anlatabiliyorsunuz. Mesela siz bir şeye çok inanıyorsanız, başkasını ikna etmeniz çok daha kolay. Çünkü vücut dili bu noktada çok önemli. Vücut dilinizi doğru kullandığınızda kişileri ikna etmeniz de çok daha kolay olacaktır.

İlk izlenimin güçlü olması için bize vereceğiniz tüyolar var mı?

Doğal olun. Doğal olmak, doğal olmayı beceremiyorsanız da doğalmış gibi gözükmeye çalışın. Ben bunu anlatıyorum genelde. İlk izlenimde nasıl doğal olunuru anlatıyorum. Kesinlikle doğal olmaya çalışmak lazım.

Etkileyici ve karizmatik insanların ortak özellikleri sizce neler olabilir?

Sadece ve sadece özgüvenleri olduğunu düşünüyorum.

Hayal ettiğiniz bir gelecek planınız var mı?

Kimseye muhtaç olmadan hobilerimi yapmaya devam etmek. Ve tabi ki ailemle birlikte yaşayabilmek.

Radyoculuk dışında sahneye de çıkıyorsunuz ve bir müzik grubunuz var. Bu orkestra ile ilgili ileriye dönük projeleriniz var mı?

İki orkestramız var. Bir tanesi Fazla Mesai. Fazla Mesai ile beraber ağırlıklı olarak bayi toplantıları ve özel gecelerde sahne alıyoruz. 1970 ve 80’lerin Türk Pop şarkılarını söylüyoruz. Oldukça eğlenceli, matrak ve komik bir ekibimiz var.

Kuma adında da bir proje ekibimiz var. Kuma ile bir albüm yaptık. Albümü bitirdik. Albüm yapmak için bir araya gelmiştik zaten. Kanımızda çok tuttu, güzel bir şey olacak gibi görünüyor. Açıkcası albüm de fena olmadı. Nisan ayı içinde albüm piyasada olacak.

Son olarak Hayata Dair söyleyeceğiniz birkaç söz?

Son olarak şunu söyleyebilirim. Bundan yıllar önce, yaklaşık 12-13 yıl önce Camel Trophy etkinliklerini sunmuştum. Bu etkinlikte bana hediye edilen bir tişört vardı hala saklarım, benim için çok önemlidir. Şöyle yazıyor üzerinde "one life live it” hayat bir tane ve dolu dolu yaşamak lazım.
Anasayfa CV Oluştur İş Ara Aday Giriş İş İlanı Ver