Deprem Öncelikli İş İlanları Deprem Öncelikli İş İlanları

Gerçek İtalyan Lezzeti; Barilla

Kariyer Rehberi

Gerçek İtalyan Lezzeti; Barilla
İşe alım süreç ve uygulamalarınızdan biraz bahsedebilir misiniz?

Barilla olarak, şirket içi yükselme ve rotasyona önem veriyoruz. Şirketimizde lokal veya global ölçekte bir pozisyon açıldığında öncelikli olarak iç kaynaklarımızı değerlendiriyoruz. Böylece çalışanlarımızı yurt içinde veya yurt dışında farklı pozisyonlarda değerlendirebiliyoruz.
İç kaynaklarımızla süreci tamamlayamadığımız durumlarda ise ikinci alternatif olarak dış kaynaklara yöneliyoruz. İlgili pozisyonun ilanını yayınlamamız ve aday havuzu oluşturmamızın ardından ilk aşamada adaylarımızla telefon mülakatları yapıyoruz. Sonrasında ise yüz yüze görüşmelerle ilerliyoruz. Bu süreçte İnsan Kaynakları ve ilgili bölüm yöneticileri ile görüşmeler gerçekleştiriliyor. Pozisyona göre değişmekle birlikte genelde 3 veya 4 aşama sonrasında seçme-yerleştirme sürecimiz tamamlanıyor. İşe alım sürecimizde mülakatlarımız yetkinlik bazlı olarak gerçekleştiriliyor. Pozisyonların profiline bağlı olarak genel yetenek testleri, kişilik envanterleri ve yabancı dil seviye testleri gibi uygulamaları da destekleyici araç olarak kullanabiliyoruz.

İşe alım sürecimizin kalitesini artırmak amacıyla, süreçte son aşamaya kadar ilerlediğimiz adaylarımıza ve işe yeni başlayacak çalışanlarımıza ayrı ayrı "İşe Alım Süreci Değerlendirme Anketi” uyguluyoruz. 2011 senesi itibariyle uygulamaya koyduğumuz bu sistem ile, işe alım sürecimizdeki eksik noktaları tespit ederek daha etkin ve kaliteli bir süreç oluşturmaya çalışıyoruz.

Barilla Performas Yönetim Sistemi ve  çalışanlarınıza sunduğunuz eğitim fırsatları hakkında bilgi alabilir miyiz?

Performans Yönetim Sistemi’miz, global olarak kullanılan ortak bir portal aracılığı ile yürütülüyor. Her yıl çalışanlarımıza hem bağlı oldukları iş alanı ile ilgili fonksiyonel hedefler hem de bireysel gelişim planları doğrultusunda kişisel hedefler veriliyor. Yıl ortasında performans dönemi ara değerlendirme toplantıları, sene sonunda ise çalışanların yıl içerisinde gösterdikleri performansları hakkında yöneticileri tarafından geribildirim aldıkları performans değerlendirme toplantıları organize ediliyor.

Çalışanlarımızın, şirkete girdikleri andan itibaren kariyer yolculukları sırasında ne tür eğitim programlarına katılabileceklerini belirleyen bir eğitim yönetim sistemi uyguluyoruz. Bu sistem, çalışanların şirkete hızlı ve kolay uyumunu sağlamayı amaçlayan oryantasyon programı ile başıyor ve performans yönetimi, yetenek yönetimi ve kariyer planlamalarımıza bağlı olarak yaptığımız eğitim ihtiyaç analizleri sonrasında planlanarak devam ediyor. Planlarımız doğrultusunda hem iç hem de dış eğitmenler ile eğitimlerimizi gerçekleştiriyoruz.
Ayrıca, Barilla Grup olarak sürekli gelişime verilen önem doğrultusunda, oluşturulan Barilla LAB platformunda, global olarak gerçekleşen eğitimlere yetenek yönetimi kapsamında veya bireysel gelişim planları doğrultusunda ilgili çalışanlarımızın katılmasını sağlıyoruz.

Çalışanlarınıza nasıl bir oryantasyon programı hazırlıyorsunuz?

Oryantasyon sürecimiz iki yıla yayılan iki farklı ana programdan oluşuyor:
 
Bu programlardan ilki Türkiye’de uyguladığmız lokal oryantasyon programı, diğeri ise Barilla LAB tarafından organize edilen "Barilla Citizenship” adında tüm Barilla Group’da yeni işe giren çalışanların katıldığı ve şirketimizin merkezi İtalya’da gerçekleşen program.

Çalışanlarımız, işe başladıkları ilk gün, Barilla Citizenship programı kapsamında "Welcome to Barilla e-learning eğitimini” alıyorlar. Bu e-learning eğitimi kapsamında şirketimizin tarihçesi, ürünleri, değerleri, liderlik yetkinlikleri gibi önemli bilgileri işe başladıkları ilk gün öğrenme fırsatı buluyorlar.

Daha sonrasında, 2 aylık periodlarla lokalde organize edilen ve söz konusu 2 ay içerisinde Türkiye’de işe başlayan tüm çalışanlarımızın katıldığı,  3 gün sürecek bir oryantasyon programı organize ediliyor. Bu program kapsamında işe yeni giren çalışanlarımız, Barilla Türkiye organizasyonunu yakından tanıma fırsatını yakalarken, aynı zamanda Finans ve Marka/Ürün eğitimleri alıyor, sahadaki çalışanlarımız ile birlikte yerel ve ulusal zincir marketleri ziyaret ederek ürünlerimizin konumlandırılması hakkında detaylı bilgi ediniyorlar. Son olarak, Bolu’da bulunan fabrikamızın ziyareti ile ürünlerimizin nasıl üretildiğini öğrenme ve görme fırsatına sahip oluyorar.

İtalya’da gerçekleşen "Barilla Citizenship Programı” kapsamında ise, işe yeni başlayan çalışanlarımız 3 günlük "Barilla Oryantasyon” programına katılıyorlar. Bu program kapsamında şirketin tüm süreçleri hakkında bilgi sahibi olurken, farklı ülkerdeki Barilla çalışanlarıyla tanışıyorlar ve Barilla kültürünü içselleştirmiş oluyorlar. Sonraki dönemde ise her bir farklı iş ailesi bazında düzenlenen oryantasyon programlarına katılıyorlar ve bulundukları iş ailesini çok daha yakından tanıyorlar. Barilla Citizenship programının son aşamasında oryantasyon programına katılan tüm çalışanlarımız, Yönetim Kurulu Üyeleri ve CEO’muzun da katılımıyla gerçekleşen 1 günlük ‘Barilla Passion’ toplantısına davet ediliyorlar.

İnsan Kaynakları olarak çalışan bağlılığına yönelik uygulamalarınızdan bahsedebilir misiniz?

2009 yılında uygulamaya başladığımız Barilla Öneri Sistemi ile, çalışanlarımızın iş sonuçlarına katma değer sağlayabilecek önerilerini hayata geçiriyoruz. Üretimde çalışan mavi yakalı çalışanlarımız tarafından sunulan öneriler ilgili departman yöneticileri ile paylaşılarak ayrı ayrı değerlendiriliyor. Değerlendirmeler sonucunda uygun görülen öneriler birer proje olarak uygulanıyor. Barilla Öneri Sistemi, aynı zamanda çalışanlarımızın şirkete olan güven ve bağlılığını artırıcı bir unsur olarak ön plana çıkmaktadır.

Ayrıca, her sene Barilla Değerleri’nin benimsenmesine yönelik çeşitli sosyal aktiviteler düzenliyor; yıl sonu organizasyonları, turnuvalar, resim ve fotoğraf yarışmaları, kültürel aktiviteler ile çalışanlarımızın şirket bağlılığını arttırmayı amaçlıyoruz.
Görüş Bildirin!
Anasayfa Başvurularım İlan Ara Mesajlarım CV'lerim