Deprem Öncelikli İş İlanları Deprem Öncelikli İş İlanları

Reed Türkiye Ekibi İnsanların ve Organizasyonların Hayatını Değiştiriyor

Kariyer Rehberi

Reed Türkiye Ekibi İnsanların ve Organizasyonların Hayatını Değiştiriyor
Bize Reed’den bahseder misiniz? Hizmet alanlarınız ve sunduğunuz çözümler nelerdir?

1960’dan bu yana globalde her yıl 20.000’in üzerinde kişiyi işe yerleştiren Reed Danışmanlık Mart 2011’de Türkiye ofisini açtı. Reed Global olarak 350’nin üzerinde ofisimiz ve 3000 çalışanımızla Avustralya, Bulgaristan, Çek Cumhuriyeti, Hong Kong, Macaristan, İrlanda, Kore, Malta, Polonya, Katar, Singapur, Birleşik Arap Emirlikleri, İngiltere’de 30’dan fazla uzmanlık alanında hizmet vermekteyiz. Reed Türkiye’nin ilk aşamada odaklandığı sektör uzmanlıklarını Bankacılık- Finans, Enerji, Pharma, FMCG, Bilişim Teknolojileri, disiplin uzmanlıklarını da  Satış, IT, HR, Mühendislik, Finans, Muhasebe, Satınalma ve Pazarlama olarak özetleyebiliriz.

Hizmet alanlarımız; seçme ve yerleştirme, uzman kadrolar için dönemsel eleman temini, seçme ve yerleştirme süreçlerinde dış kaynak kullanımı (recruitment process outsourcing), esnek işgücü temini ve planlamasıdır. Global bilgi birikimimiz ve lokal deneyimlerimizle mevcut ve yeni müşterilerimize istihdam çözümlerimizi sunuyoruz.

İş alım süreçleri nasıl işliyor? Sizden bununla ilgili biraz bilgi alabilir miyiz?

Genellikle müşterilerimiz, kapatmakta zorlandıkları pozisyonlar için bize başvuruyorlar. İşimizin merkezinde insan ve doğru yeteneği doğru işe yerleştirmek var. O nedenle müşterimiz olan firmanın aradığı en uygun yeteneği bulmak icin öncellikle detaylı ihtiyaç analizi uyguluyoruz. Aday havuzu oluştururken gerek Türkiye’deki İK portalları gerekse Reed Global’ın database’inden yararlanıyoruz. Arayışta olduğumuz belli rollerde Secretcv sayesinde bazen çok farklı aday profillerine de ulaştığımızı eklemek isterim.   Aday arayış yöntemlerimizi hergun biraz daha geliştiriyoruz; sektör araştırmaları, hedef adaylara ulaşım, referans yöntemleri, sosyal medya’yı kullanarak işin özünde aday hafiyeliği yapıyoruz.

Her gün ulaşılmamış adaylara ulaşmak, düşünülmemiş kariyerleri düşündürmek için çalışıyoruz. Reed Türkiye ekibi bu anlamda insanların ve organizasyonların hayatını değiştiriyor.

Son dönemlerde gündemde olan yeni İK uygulamaları nelerdir?

İnsan kaynakları, yetenek yönetimi, işe alım ve yeteneklerin şirkette kalmalarıyla doğrudan ilişkilendirilecek yeni eğitim ve gelişim programlarını uygulamaya geçirmek durumundalar. Ücretlendirme, bağlılık, iş ve özel yaşam dengesi, esnek çalışma modelleri İK’nın gündemine yeniden gelmektedir. Ayrıca işveren markasının oluşturulmasında sosyal medya için planlamaların yapılması insan kaynaklarının olduğu gibi kurumsal iletişim departmanının da gündemindedir.

Yetkinlik bazlı mülakat öne çıkan uygulamalar arasında. Yetkinlikler ve yetenek yönetimini bu denli önemli kılan nedir?

Artan rekabet ortamı ile birlikte, Türkiye’de firmalar uzun vadeli hedeflerini gerçekleştirmek için uygun yeteneği bulma ve seçme-yerleştirme konusunda zorluk yaşamaya başladı. Firmaların yetkin ve yetenekli adayları araması ve bulamıyor olmaları, nitelikli ve kilit çalışanların firmalara bağlılıklarını artırma ihtiyacı, yetkinlik ve yetenek yönetimini gündemimize taşımış oldu.

Yetkinlik bazlı mülakatla, adayın geçmiş iş tecrübelerinden veya problemler kaşısında göstermiş olduğu davranış biçimlerinden yola çıkarak,  pozisyona uygunluğunu saptamayı amaçlıyoruz. Yetkinlik bazlı mülakatlarda somut yaşanmış olaylardan örnekler verilmesi gerektiğinden, adayın iş yapış biçimleri ve kişiliği hakkında daha fazla bilgi edinebiliyoruz. Bu da yetkinlik bazlı mülakatı daha fazla öne çıkarıyor.

Başarılı bir mülakat için mülakatı yapan İK’cıya düşen görevler sizce neler?

Öncelikle mülakatı gerçekleştirecek olan İK’cının bu konuda eğitim almış olması gerekmektedir. İK’cı şirketini iyi temsil edebilmeli, pozisyonu, iş tanımını, organizasyondaki yerini, hedeflerini iyi çalışmış olmalıdır.

Adayın özgeçmişi, geçmiş tecrübeleri, bilgi birikimi, akademik başarıları içerir.
İK’cı özgeçmişi önceden çalışmış ve dolaysız net  sorularını önceden hazırlamış olmalıdır. Dinlemek, gözlemlemek, not almak ve mülakatın süreci hakkında adayı bilgilendirmek mülakatcının önem vermasi gereken aşamalarıdır.
Görüş Bildirin!
Anasayfa Başvurularım İlan Ara Mesajlarım CV'lerim