Deprem Öncelikli İş İlanları Deprem Öncelikli İş İlanları

DeFacto: "Biz Akdenizli Gerçek Bir Aileyiz"

Kariyer Rehberi

DeFacto: "Biz Akdenizli Gerçek Bir Aileyiz"
Sektörün en prestijli ödüllerinden biri olan "Perakende Güneşi” ödülünü Mutluluk Departmanı projenizle aldınız. Mutluluk Departmanı projenizin çıkış noktası nasıl oldu, bu projeye başlamaya nasıl karar verdiniz?

Şirketler hedeflerine ancak şirketlerine gönülden bağlı ve yüksek performans gösteren çalışanlarla ulaşabilir. Bağlılık ve yüksek performansın ancak mutlu çalışanlarla mümkün olabileceğini düşünüyoruz. Asıl işi çalışanların mutlu ve huzurlu bir ortamda çalışmasını sağlamak olan İnsan Kaynakları departmanı günlük operasyon yükü altında bu amacını gerçekleştirebilmek için yeterli zamana sahip olamayabiliyor. Biz bu konuyu sürekli gündemde tutmak ve gereken önemi göstermek için sabah işe geldiğinde ilk işi çalışanların mutluluğunu düşünmek olan bir birim kurmaya karar verdik ve Mutluluk Departmanı’nı kurduk.

Bu departman kaç kişiden oluşuyor ve görev tanımları nelerdir?

Mutluluk Müdürü dahil 5 kişilik bir ekip oluşturuldu. Mutluluk Müdürü’nün görevi, çalışanların iş tatmini açısından mutlu olmalarını sağlamak, onları dinlemek, sorunlarına çözüm üretmek ve motivasyonlarını yüksek tutmak için gerekli aksiyonları planlamaktır.  Tüm departman yöneticileri de mutluluk yöneticisi olarak konumlandırıldı. Her departmandan gönüllü katılımla kurduğumuz iç iletişim komitesinde de 50 çalışanımız gönüllü mutluluk müdürlüğü yaparak departmanlarının sesini duyuruyor. Proje hem genel merkez, hem de mağaza çalışanlarımızı kapsıyor. 

Mutluluk çok göreceli bir kavram, çalışanlarınızın mutluluklarını nasıl ölçüyorsunuz?

Pascal’ın çok sevdiğimiz biz sözü var; "Her insan mutluluğu arar, bunun istisnası yoktur. Ne kadar farklı yöntemler uygulasalar da tek istedikleri bu amaca ulaşmaktır”. İnsanlar başarı, sevgi, para, kilo kaybetmek gibi şeyler arzular, çünkü bunların kendilerini mutlu edeceğine inanırlar. Ama asıl amaçları mutluluktur. Mutluluğun temeli iyi yaptığımız, severek yaptığımız ve heyecanla dört gözle beklediğimiz şeylerde bulunur.  İş hayatında mutluluk ise, yapılan işi severek yapmak ve yaparken de enerjiyle dolu olmaktır. Bu düşünceden yola çıkarak mutluluk yönetimi aksiyonlarımızı düzenliyoruz. Her yıl düzenli olarak yaptığımız Çalışan Memnuniyeti Anketi ve İç Müşteri Memnuniyeti anketleriyle düzenli olarak çalışanlarımızın memnuniyetlerini ölçmenin yanı sıra çalışanlarımızın anlık mutluluk seviyelerini "Mutluluk Ölçer” ile sanal ortamda ölçüyor ve gerekli hallerde "Anlık Vitaminler” dediğimiz aksiyonlarla mutluluk seviyemizi arttırıyoruz. Örneğin; hiç beklemediğimiz bir anda bir kemancı elinde çikolata ile ofise gelebiliyor veya çalışma masasının başında gitarla serenat yaptırabiliyoruz.

Sektördeki en önemli sorunlardan biri olan nitelikli işgücü ve turn-over oranlarının yüksek olması konusunda ne düşünüyorsunuz? Bu sorunlara yönelik ne gibi çözümler öneriyorsunuz?

Mutlu çalışanlar enerji dolu, daha az hata yapan, daha az hasta olan, verimli, yaratıcı, vermekten ve paylaşmaktan keyif alan ve daha az stresliler. Tüm bu özelliklerinin dışında mutlu çalışanlar daha yüksek bağlılık ve performans gösteriyorlar. Bu da firmaları daha güçlü ve başarılı konuma getiriyor. Mutluluk, bağlılık ve performansın anahtarı konumunda… Çalışanların mutlu olması için gerekli koşulları sağlamanın yanı sıra çalışana değer katan uygulamalarla da bağlılığı arttırıyoruz.

Örneğin, İngilizce konusunda çalışanlarımızı geliştirmek için NLP ile hızlandırılmış İngilizce kursları, yüksek lisans yapmak isteyen ama çalışma hayatında zaman bulamayan çalışanlarımız için "Kurumsal Yüksek Lisans” projesi ile şirket merkezimizde yüksek lisans sınıfı açılması ve mesai sonrasında derslere katılarak yüksek lisansı şirket içinde ve %40 indirimle yapma imkânı sağlanması gibi değer katan uygulamalarla da bağlılığı destekliyoruz.

2012 hedefleriniz arasında öncelikli olarak neler yer alıyor? Büyüme hedefleriniz ve İK hedefleriniz hakkında değerlendirme yapar mısınız?

Perakendecilik bizim gibi hızlı büyüyen firmalarda çalışanlara çok hızlı kariyer ve gelişim fırsatı sunuyor. Ancak bu fırsatların nitelikli iş gücü tarafından hali hazırda çok iyi algılanmadığını düşünüyoruz. 2012 yılında bu fırsatları duyurmak için sosyal medya ve üniversitelerde çok daha etkin olacağız.

Yeni yılla birlikte yurt içindeki mağaza açılışlarımızın yanında yurt dışında da mağazalar açacağımız bir dönem başlıyor.

2012 yılında 76 kişi genel merkezimize olmak üzere toplamda 1019 kişi istihdam etmeyi planlıyoruz. Bununla birlikte 2012 yılı şirketimizde expat sayısının arttığı bir yıl olacak. Yurt dışından Türkiye’ye personel istihdamımız devam ederken yurt dışında açtığımız mağazalara da yurt içinden yönetici göndermeye başlıyoruz. Yani yurt dışında çalışmak isteyenler Defacto’da önemli fırsatlar bulabilecekler.

Şu an devam eden yetenek ve kariyer yönetimi projemizin tamamlanması ile birlikte yetenek havuzumuzu oluşturarak daha kurumsal bir yapıda yönetiyor olacağız.

2011 yılında başladığımız mutluluk yönetimi projemizde ise yapacağımız yeni aksiyonlarla çalışanlarımızı yeni yılda da şaşırtmaya devam edeceğiz.
Görüş Bildirin!
Anasayfa Başvurularım İlan Ara Mesajlarım CV'lerim