LC Waikiki / Demet Turan: Tüm Gücümüzle Yolumuza Devam Ediyoruz

LC Waikiki / Demet Turan: Tüm Gücümüzle Yolumuza Devam Ediyoruz

Bize LC Waikiki markasından ve serüveninizden biraz bahseder misiniz?

1985 yılında Fransa’da doğan LC Waikiki, 1997 yılında Tema Grup tarafından satın alınarak bir Türk firması oldu. 2000 yılından itibaren perakendeci kimliğini ön plana çıkararak günümüze ulaştı. Türkiye’de 70 ilde 360, yurtdışında 10 ülkede toplam 30 mağazası ile yaklaşık 15.000 çalışanı bulunan LC Waikiki, Ipsos KMG’nin yaptığı araştırmaya göre 2004 yılından beri Türk hazır giyim sektörünün lideridir. 2004 yılından beri sürdürmekte olduğumuz en başarılı hazır giyim perakendecisi unvanını kimseye kaptırmadan, tüm gücümüzle yolumuza devam ediyoruz.

LC Waikiki’nin hazır giyimde elde ettiği başarının sırrı sizce nedir?

Başarımızın sırrı; misyon, vizyon ve temel değerlerimize sıkı sıkıya bağlı çalışanlarla birlikte aynı yolda yürüyebilmek.
Vizyonumuz "2023 yılına kadar Avrupa’nın en başarılı üç giyim perakendecisinden biri olmak.” Çok zor bir hedef olmasına rağmen bütün çalışanlarımız, temel değerlerimizden ayrılmadan vizyonumuzu gerçekleştireceğimize en ufak bir şüphe duymamaktadır.

İK süreçleriniz nasıl işliyor?

Tema Yurtiçi Mağazacılık İnsan Kaynakları Direktörlüğü olarak;  3 ana departmandan oluşmaktayız: Bunlar Seçme, Yerleştirme ve Organizasyon Müdürlüğü; Eğitim ve Geliştirme Müdürlüğü ve Çalışan İlişkileri ve Performans Müdürlüğü’dür.

İK süreçlerinde hem kendi çalışanlarımızı hem de alanında uzmanlaşmış profesyonelleri değerlendiriyoruz. Perakende sektörü gibi gelişmekte olan bir alanda, insan kaynakları departmanlarının işi daha zor olmasına rağmen işini seven, bu sektörün içinden gelen, yenilikleri takip eden ve uygulamaktan keyif alan bir ekibimiz olduğu için, bütün zorlukların üstesinden rahatlıkla gelebiliyoruz.

İşe alım süreçlerinde son yenilikleri takip etmede sektörünün öncüsü olmaya devam eden LC Waikiki önümüzdeki dönemde iç terfi programlarına ağırlık vermeyi planlıyor. Eğitim süreçlerinde de yeniliklerle gündeme gelmeye devam edeceğiz. LC Waikiki AKADEMİ ile bütün mağaza çalışanlarımız mesleki ve yönetsel eğitimlerini internet aracılığıyla evlerinden rahatlıkla tamamlarken bir diğer projemiz olan 2023 Liderleri Akademisi’nde ise mağaza müdürlerimiz birçok modülden oluşacak bu eğitim programında yönetim yeteneklerini geliştirmenin yanında kişisel yetkinliklerini de geliştirecek eğitimler alarak perakende sektöründe emin adımlarla yürümemize katkıda bulunacaklardır.

Firmanızdaki kariyer olanakları hakkında bilgi alabilir miyiz?

Perakende sektörünün genç sayılabilecek bir sektör olmasından dolayı, her geçen gün yeni pozisyonların ihtiyacı ortaya çıkmaktadır. Her sene binlerce kişiyi istihdam eden bir şirketin kurumsal hafızaya çok dikkat etmesi gerekiyor. Merkez kadrolarımızda ve mağaza yöneticiliği pozisyonunda turn-over oranımızın düşük olması da bunun bir göstergesi sayılabilir. Hangi pozisyon olursa olsun iç kaynağımızı kullanmak arzusuyla hareket ettiğimizden, bugün satış danışmanı olarak mağazamızda çalışan bir kişi, kısa bir süre sonra reyon yöneticiliğine, mağaza müdürlüğüne, bölge müdürlüğüne ve operasyon müdürlüğüne kadar yükselebilir.

Mağazacılığın merkez kadrolarında örneğin insan kaynakları, görsel, proje yönetimi gibi alanlarda çalışmak isteyen mağaza yöneticilerimiz de yetkinlikleri doğrultusunda ihtiyaç olduğu takdirde değerlendirilmektedir. 2011 yılında 29 mağaza yöneticimiz, merkez kadrolara geçiş yapmıştır.

Özetlersek, LC Waikiki’ de kariyer olanağı bitmez. Mağazacılık İnsan Kaynakları departmanı olarak, her çalışanımızın en mutlu olduğu yerde çalışmasını sağlamak en önemli görevlerimizden biridir.

Tema Grup’un 2011 yılını % 40’lık bir büyüme ile kapattığını biliyoruz. 2012 yılında hedeflenen büyüme oranı ve bunun istihdamdaki payı nedir?

2012 yılında da mağaza açma konusunda hız kesmeden, sürdürülebilir büyümeyi devam ettireceğimizi düşünüyoruz. 45 yeni mağaza ve yaklaşık 2000 yeni personel alımı ile 2023 yılındaki vizyonumuza bir adım daha yaklaşacağız.