Röportajlar

Kariyer & Eleman İş İlanları
Orka Group / Sinem Cesur: En Doğru Yatırım, Çalışana Yapılan Yatırımdır

Orka Group / Sinem Cesur: En Doğru Yatırım, Çalışana Yapılan YatırımdırBüyüme stratejiniz, yeni açılacak mağazalar, bölgeleri ve kaç eleman istihdam edeceğinizle ilgili bilgi alabilir miyiz?

1986’dan itibaren dünya çapında genişleme ve sabit büyümeyle ilerleme için Orka Group, doğrudan yatırımlar, ortaklıklar ve franchise yoluyla global varlığını sürdürmektedir. Kriz dönemlerinde bile rakiplerimiz küçülme yoluna giderken, biz krizi fırsata dönüştürerek büyümeye devam ettik. 2012 hedeflerimiz bize 20 yurtiçi 11 yurtdışı mağaza açılışını göstermekteydi. Geçtiğimiz hafta hız kesmeden; Mardin, Bodrum, Diyarbakır, Manisa olmak üzere coğrafi olarak birbirinden uzak lokasyonlarda dört mağaza açılışını, bir haftada tamamlayarak bir ilke daha imza attık.  Hedefimizin % 65 ini yılın ilk 6 aylık periyodunda tamamlamış bulunmaktayız. Bu doğrultuda kadromuza yılsonunda ortalama 150 yetenek daha eklemiş olacağız.

Orka Group’ta yeni başlayan bir perakende çalışanı ne tür eğitimler alır?

Adayın işe alımı netleştikten sonra, kendisine tanımlanan şifre ile e-learning portalımıza giriş yapar ve oryantasyon eğitimine paralel temel satış ve hizmet ilkeleri eğitimini alır. Departmanımız adayın almış olduğu eğitimi ve sonrasında gerçekleşen sınav sonucunu aday daha işe başlamadan görme fırsatıyla, kendisine pilot mağazada koçluk yapacak ekibi bilgilendirir ve eksik yanlarını tamamlamak üzere firmamızı en doğru şekilde temsil etmesi için gereken önlemleri alır. İnsan Kaynakları ve Kalite Yönetimi ile Mağazalar Koordinatörlüğü işbirliğinde gerçekleşen bu süreçte yeni çalışanımız mağaza açılışından önce belirlenen pilot mağazalarda markayı ve müşterileri tanıma sürecinden geçirilir. İlk adımı başarıyla tamamlayan ekipler, kurumsal duruş ve satış ruhu gibi temel mental eğitimlerin yanı sıra farklı alanlarda birçok eğitim ve analizlerden geçerek, yeni açılan mağazalara eğitim vermek için kurulan özel ekip tarafından " İleri Satış Stratejileri, Kasa Hizmetleri” konularında eğitimleri tamamlar. Mağaza ekibinin tecrübesi ve lokasyonu dikkate alınarak eğitim yedi ile on gün arasında tamamlanmış olur.

Bir sonraki adım ise tüm ekibi aynı bilgi düzeyine getirmek adına merkezde planlanan; "Kurumsal Kimliğimiz, Markalarımız, Hedeflerimiz, Müşteri İlişkileri,  İnsan Kaynakları Politikası, Muhasebe ve Perakende” alanlarından oluşan iç kaynaklı eğitimden oluşmaktadır Son olarak belirli aralıklarla düzenlenen ve tüm mağaza ekiplerinin katıldığı "Yönetici Yetiştirme, Kişisel Gelişim” dış kaynaklı sınıf eğitimleri, seminer ve workshoplarla  ekiplerin gelişimine yıl boyunca destek verilir.
 
Tele-konferans sistemi nasıl başladı ve ne gibi yararları bulunmaktadır?

Tüm mağazalarımıza entegre edilmiş Tele-konferans sistemimiz ile istediğimiz her an mağazalarımız ile canlı bağlantıya geçerek, hızlı ve yerinde çözümler üretebiliyoruz. En önemlisi bu sayede eğitimlerimizi de online olarak uygulayabiliyoruz. Bu durum tüm çalışanlarımıza ciddi zaman kazandırıyor.

Sektörünüzde kariyer yapmak isteyen gençlere önerileriniz neler?

Genç adaylarımıza öncelikle, ne istediklerini bilmelerini yani bilinçli bir çalışan olarak karar almalarını, ardından çalıştıkları firmayı doğru seçmelerini öneriyorum. Durağan kalan firmalarda çalışanın büyüyebilmesi oldukça zor. Ancak büyüyen bir organizasyonda kendilerini geliştirebilme ve kariyer planlaması yapabilme fırsatını yakalayacaklardır. Üniversite öğrencileri, hangi sektörde ve hangi pozisyonlarda çalışmak istediklerine öğrencilik yıllarında karar vermeliler ki, birkaç sektör ve görev değiştirerek zaman ve motivasyon kaybı yaşamasınlar. Böylece kendi kişisel swot analizlerini, staj yaparken hangi alanda güçlü olduklarını ve geliştirmeleri gereken yönlerini de görerek, iş hayatına avantajlı başlayabilirler.
Görüş Bildirin!
Anasayfa Başvurularım İlan Ara Mesajlarım CV'lerim