Deprem Öncelikli İş İlanları Deprem Öncelikli İş İlanları

PepsiCo / Selda Kalleci: İK Uygulamalarımız “En İyi Uygulama” Niteliğini Taşıyor…

Kariyer Rehberi

PepsiCo / Selda Kalleci: İK Uygulamalarımız “En İyi Uygulama” Niteliğini Taşıyor…Kısaca PepciCo’dan bahsedebilir misiniz? Kaç ülkede faaliyet gösteriyorsunuz, kaç çalışanınız var?

Dünyanın en büyük ikinci yiyecek-içecek şirketi olan PepsiCo, bünyesinde yer alan Frito Lay, Quaker, Pepsi, Tropicana ve Gatorade şirketleri ile 215’den fazla ülkede faaliyet gösteriyor. Yıllık cirosu 60 milyar doları aşan PepsiCo, sürdürülebilir büyümeye odaklandığı "Fayda Gözeten Performans” vizyonu etrafında birleşen 285 bin çalışanıyla birlikte tüketicilerin hayatlarına keyif katan besleyici, lezzetli gıda ve içecekler üretiyor. PepsiCo, her biri yıllık 1 milyar doları aşan perakende satışına sahip 22 ayrı markasının yanı sıra diğer onlarca markasıyla gıda ve meşrubat alanında dünyanın en geniş portföyünü sunuyor.

Türkiye’de atıştırmalık pazarında PepsiCo’nun Türkiye’deki yiyecek şirketi Frito Lay ile 1993 yılından bu yana, içecek pazarında ise PepsiCo İçecek ile 2002 yılından bu yana Türk tüketicisine kaliteli ve yenilikçi ürünleri ile hizmet vermeye devam etmektedir.
Yaklaşık 3.000 çalışanımız var.

PepsiCo olarak İnsan kaynakları politikanızdan bahseder misiniz?

İnsan Kaynakları olarak biz, şirketimizin sürdürürülebilir performansını en üst düzeye çıkarmak üzere; işimizin, organizasyonumuzun ve çalışanlarımızın mevcut ve gelecekteki ihtiyaçlarına yönelik, uygulanabilir, ve proaktif çözümler geliştirerek, hem kişisel hem de organizasyonel gelişimi en üst seviyeye yükseltmeye yönelik faaliyet gösteriyoruz.
PepsiCo , İnsan Kaynakları Fonksiyonu’nu, stratejik bir iş ortağı olarak gören ve iş ile ilgili kararları aktif olarak yönlendiren bir fonksiyon olarak konumlandırılmıştır. PepsiCo olarak, "her zaman sonuç, ama önce insan” ilkesi ile yaşayan bir şirketiz.

PepsiCo dahilinde uygulanan İnsan Kaynakları süreç araçları, birçok alanda "Best Practice – En İyi Uygulama” niteliği taşımaktadır. Bizler de PepsiCo Türkiye olarak hem çalışanlarımız hem de şirketimiz açısından maksimum fayda sağlayacak şekilde, öncelikle bu global araç ve sistemleri eksiksiz uygulamaktayız. Bunun da ötesinde, yerel piyasa koşulları, kültürel faktörler veya organizasyonel ihtiyaçlardan kaynaklanan her alanda, lokal araçları da geliştirip hayata geçirmekteyiz.

Motivasyon uygulamalarınızla ilgili özellikle de Ödül programlarınızla ilgili bilgi alabilir miyiz?

Olanaklar lansmanımız, dışarda olduğu kadar içerde de ses getirdi. Bunu çalışanlarımızı yaşaması için "Olanaklar” markalamasıyla birçok farklı İK uygulaması lanse ettik. PepsiCo Türkiye olarak en kuvvetli programlarımızdan biri Ödüllendirme ve Takdir Uygulamalarımız. Bu programlar yiyecek ve içecek şirketlerimizin geçmiş ödüllendirme programlarının güçlerinin birleştirilmesiyle ve yeni programların eklenmesiyle son halini aldı. Tüm çalışanları kucaklayan ödüllendirme programlarıyla en küçük katkıların bile ödüllendirilmesi, şirket içinde fark yaratan uygulamaların paylaşılması, fark edilmesi ve bir rol model oluşturması, üretilen büyük projelerin herkesçe bilinir kılınması, tüm bunların sonucu olarak da iletişim ve motivasyonun daha da desteklenmesini amaçladık. Bir kaç programımızdan örnek vermek gerekirse;

PepsiCo Türkiye Oscarlarıile  tüm çalışanların en büyük başarılarının ödüllendiriyoruz. Üstelik tüm çalışanlar adaylarını şirket intranetinden önerebiliyorlar. PepsiCo İçecek ve Yiyecek Yönetim Komiteleri’nin yapacağı nihai değerlendirmeyle yılsonunda Oscar kazananlar belirleniyor.

Anında Puanuygulamamız ile çalışma arkadaşlarımıza teşekkür etmenin yaratıcı bir yolunu bulduk. Çalışanlarımız şirket intranetimize girip, "Anında Puan” göndermek istedikleri çalışma arkadaşlarını belirleyip teşekkür mesajlarını yazarak, puanlarını tek bir tuş ile gönderebiliyorlar. Yılsonunda en çok puan kazanan 10 PepsiCo Türkiye çalışanına özel sürpriz ödüller sunuyoruz.

Sahada Yüksek Uçanlarprogramı ile açıklanan kriterlere göre 2011’in en başarılı satış çalışanlarının isimlerini bu program sayesinde yılsonunda tüm şirkete duyuruyor olacağız.

Sadece ödüllendirme ve takdir programlarımızla değil, sunduğumuz diğer olanaklarla da çalışanlarımız için değer yaratıyoruz. Bu olanakların hepsini"Toplam Ödüllendirme Pakedi”altında topladık.

2012’de odağımızı daha da kuvvetlendirerek, çalışmalarımıza hız kesmeden devam ediyor olacağız.

İnsan kaynakları uygulamalarınızda sosyal medyayı nasıl kullanıyorsunuz?

İşveren Markası uygulama hedeflerimize ulaşmamızda sosyal medyanın efektif kullanımının büyük rol oynayacağı düşüncesindeyiz. Bu amaca hizmet edecek şekilde; anlaştığımız danışmanlık firması, Facebook & Linkedin PepsiCo Kariyer sayfalarımızın yönetimini sürdürüyor olacak. Sosyal medya / dijital platformlarda  İK pazarlaması uygulamalarımızı iletiyor olacağız.

İşveren Marka stratejimiz gereği; genç yeteneklere en doğru şekilde ulaşabilmek adına Facebook sayfamızı sürekli dinamik ve güncel tutmaya devam edeceğiz, üniversite aktivite planımız çerçevesinde üniversitelere giderek hem üniversite öğrencilerinin kariyer gelişimine ışık tutabilmek adına programlar düzenliyoruz  hem de çalışanlarımızın üniversite öğrencileri ile deneyimlerini paylaşabilmelerine imkan sağlıyoruz.
Görüş Bildirin!
Anasayfa Başvurularım İlan Ara Mesajlarım CV'lerim