Geleceğin İş Trendi: “Önce İnsan” Kültürü

Kariyer Rehberi

Geleceğin İş Trendi: 
“Önce İnsan” Kültürü

Birlikte çalıştığınız insanlara verdiğiniz değer, size başka kazanımlar olarak dönebiliyor. İş dünyasında yakın gelecekte göreceğimiz en büyük trendlerden biri, kuruluşların "önce insan” kültürüne doğru kaymaya devam etmesi ve bunu bir iş önceliği haline getirmesi olacak.

 

İş yerindeki her yeni nesille birlikte; çalışan bağlılığı, kültür ve çalışma ortamımız hakkındaki fikirlerimizi değiştiren yeni bir dizi uygulama geliyor. İş gücümüze kulak vermemiz ve onlara ihtiyaçlarını, endişelerini anlamak için doğru soruları sormamız; ardından işlerine ve mesleklerine olan tutkularını yeniden canlandırmanın yollarını bulmamız gerekiyor. Bu esnada liderliğin tarzı da değişiyor. Liderlik artık, odada ön planda duran ve gruba en çok emir veren kişiden çok, bir çözüme veya fikre katkıda bulunan bireylerle aranızdaki iş birliğine işaret eden bir terim.

 

Sesi duyulan ve katkılarından dolayı değer verilen insanlar kendilerini güçlenmiş, desteklenmiş ve ilgili hissediyor!

 

Bu kültürü iş yerinizde hissedilir kılmak için neler yapabilirsiniz?

 

Konuya dahil olan kişilerle uzlaşın.

Önce insan kültürünün gereklilikleri konusunda şirket sahipleri, yönetim kurulu ve üst düzey liderlerle uyum sağlayın.

 

Çalışanların seslerini duyurduğundan emin olun.

Yöneticiler çalışanlardan bir anket veya sözlü geri bildirim yoluyla gelen mesajları kaçırmamalı. Geri bildirimi tartıştıktan sonra, çalışanlar hedeflerine uygun bir çözüm süreci tasarlamaya dahil edilmeli.

 

Çalışanlara görüldüklerini hissettirin.

Çalışanlar zamanlarının, enerjilerinin ve çabalarının sadece yöneticileri tarafından değil, tüm ekip, departman ve organizasyon tarafından da fark edildiğini bilmek ister.

 

Bire bir diyaloglarınız gerçekçi olsun.

Açık bir diyaloga izin verilirse, çalışanlar performanslarını ve iyileştirme alanlarını daha iyi anlayabilirler. Sonuç olarak, bir çalışan ile yöneticisi arasındaki ilişki, o bireyin bağlılığı üzerinde büyük etkiye sahip.

 

Gerçek zamanlı ve dürüst geri bildirim sağlayın.

Gerçek geri bildirimler veren yöneticiler, yalnızca değerlendiriciler olmaktan ziyade bir koç olarak görülmeyi de başarabilirler. Bu durum, yöneticilerin hem kişisel hem de profesyonel olarak çalışanların gelişimine yardımcı olmalarını sağlar. Ayrıca, çalışanlara da nasıl performans gösterdikleri konusunda net bir fikir verir.

Görüş Bildirin!
Anasayfa Başvurularım İlan Ara Mesajlarım CV'lerim