İş Hayatına Dair

Kariyer & Eleman İş İlanları
Pandemi Sonrası Yeni Bir Akım: Sessiz İstifa

Pandemi Sonrası Yeni Bir Akım: Sessiz İstifa

Bildiğiniz istifalar gibi düşünmeyin. Biribirinden kopamayan romantik çiftler "Ayrılsak da beraberiz” derler ya bu akım ona çok benziyor. Sessiz istifa, kariyerde bir yol ayrımından çok bir tepki biçimi. Ve bu akım tüm dünyada hızla ilerliyor.

 

Nedir bu "sessiz istifa”?

Dizüstü bilgisayarını saat 17.00'de kapatmak. Yalnızca size verilen görevleri yapmak. Aile ile daha fazla zaman geçirmek. Bunlar, işyerinde en son trend olan "sessiz istifa"yı tanımlamak için kullanılan yaygın örneklerden sadece birkaçı.

 

Bazı uzmanlar bunun yanlış bir isim olduğunu ve aslında "kendinize bakmak için zaman ayırmak” olarak tanımlanması gerektiğini söylüyor. Bu akıma, pandeminin ve aşırı iş yükünün yarattığı tükenmişliğin neden olduğu düşünülüyor. Çalışanlar işverenlere "Benden, daha iyisini ve daha fazlasını bekliyorsan, daha iyisini ve fazlasını sunmalısın.” diyor.

 

Peki sessiz istifayı nasıl önlersiniz?

Ya da başka bir deyişle "İnsanların ayrılmak istemeyeceği bir iş yerlerini nasıl inşa edersiniz?” Çalışanları gün içinde mola vermeye ve yıl boyunca tatillerini ve ücretli izinlerini kullanmaya teşvik ederek başlayabilirsiniz. Bu tutum, tükenmişliğin önlenmesine yardımcı olacaktır.

 

Bir yönetici olarak, mesai dışında e-postalara yanıt vermeyerek, izin kullanarak, çalışanlara örnek olabilir, liderlik edebilirsiniz. Acil olmayan geç mesajlar göndermekten kaçınabilirsiniz.

 

Ofis yogası ve ruh sağlığı günleri sağlıkla ilgili avantajlar pandemi sırasında popülerlik kazandı. Ancak bunlar, geçici çözümler olarak görülüyor. Yöneticilerin "psikolojik olarak güvenli" bir iş yeri ortamı geliştirmesi kritik önem taşıyor. Çünkü,

sessiz istifa eden çalışanlar aynı zamanda psikolojik olarak güvenli olmayan bir ortamda sessizce acı çeken kişiler.

 

Diğer anlamlı değişiklikler arasında iş yüklerini daha sürdürülebilir hale getirmek ve çalışanların sadece kariyer geliştirme fırsatlarının ötesinde bir ilerleme duygusu hissetmelerini sağlamak da var.

 

Çalışanlar, hayatlarını ve kimliklerini sadece bu iş etrafında döndürmelerine gerek kalmadan, işleriyle meşgul olabilmek ve motive olmak istiyor. Bunun için çalışanlarınıza ulaşın. Onlarla düzenli konuşmalar yapın ve diyalog kurmaya odaklanın. Yöneticiler en az üç ayda bir çalışanlarıyla bire bir toplantılar düzenlemeli. Lider olarak kararlı olduğunuzu, dönüşüme dahil olduğumuzu ve iyi bir iş yeri yaratmaya yatırım yaptığınızı göstermelisiniz.

Görüş Bildirin!
Anasayfa Başvurularım İlan Ara Mesajlarım CV'lerim